vartio VIETTI

eli minkä ikäsenä koiralla alkaa ilmetä ns. vartioviettiä, eli haukkuu ääniä rappukäytävästä tai ovikelloa?? ym..
mietin vaan kun omistan 4,5kk pennun ja ei viel oo mitää tällast ilmenny ja TOIVON HARTAASTI ettei tule niin että vosinko uskaltaa ennustaa ettei tästä pojasta sellasta vahti hirmua tule=)
8851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Itselläni on collie ja tuo tyttö alkoi öristä äänille vasta noin vuoden ikäisenä. Saattoi olla aiemminkin, mutta ei kuitenkaan ihan pentuna 8-12 kk ikäisenä noin suurinpiirtein. Onneksi tuo haukahtaa harvoin ja öriseekin lähinnä vain ilmoittaakseen minulle että käytävällä on jotain hänen mielestään epäillyttävää.

Äänestä

on nyt 5kk, haukkuu epämääräiset äänet ja jos tulee vieraita, niin karvat pystyssä murisee..

Äänestä
  • Meillä sheltti poika aloitti rapun äänien vahtimisen joskus 4-5kk iässä.

    Äänestä

  • Frantic87 kirjoitti:

    Meillä sheltti poika aloitti rapun äänien vahtimisen joskus 4-5kk iässä.

    sheltti tyttö oli aluksi todella hiljainen, ei haukkunut tai murissut rappukäytävän äänille. Sitten tuli muutto ja tämä laukaisi silloin noin 1,5v hauvan haukkutaidot. Sen jälkeen on haukuttu kaikille äänille. Ei auta suihkupullo, huomioimattomuusb tai toruminen. Onneksi haukkuminen on sellaista pientä yskimistä, ettei uskoakseni kuulu muihin talon asuntoihin tai rappuun. Postimies saa aikaan kyllä sitten suuremman rähinän.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    sheltti tyttö oli aluksi todella hiljainen, ei haukkunut tai murissut rappukäytävän äänille. Sitten tuli muutto ja tämä laukaisi silloin noin 1,5v hauvan haukkutaidot. Sen jälkeen on haukuttu kaikille äänille. Ei auta suihkupullo, huomioimattomuusb tai toruminen. Onneksi haukkuminen on sellaista pientä yskimistä, ettei uskoakseni kuulu muihin talon asuntoihin tai rappuun. Postimies saa aikaan kyllä sitten suuremman rähinän.

    Meillä on kolme ja puolivuotias saksanpaimenkoira se ei kotosalla hauku mitään ei postia,ei ovikelloa ei vieraita eikä ääniä mistään suunnasta,hyvä niin.Kuitenkin käskystä haukkuu pitkiäkin sarjoja ulkona,ei käskemättä.Kai siihen voi vaikuttaa monikin tekijä,koiran luonne,vahtiherkkyys,ym..myös ihmisten reagointi niihin ulkoisiin ääniin,niin että koira aistii jännityksen ja alkaa reagoida.

    Hyvin mahdollista ettei teidänkään koirasta tule mitään räkyttäjää,koska ei ole osoittanut merkkejä siitä taipumuksestaan,kovin nuorikin on vielä.Ja se on tärkeää että koiralla on muutakin tekemistä,harrastuksia joissa saa toteuttaa itseään ja silloin sen ei tarvitse ottaa sitä koiran virkaa, eli haukkumista.

    Äänestä

Yleensä pieni pentu ei koe olevansa laumanjohtaja, mutta sitten murrosiän kynnyksellä, kun aletaan kunnolla kyseenalaistamaan valtasuhteet, koira voi ilman oikeanlaista kasvatusta huomata olevansa parempi johtaja kuin ihmisomistajansa. Koska johtajalle kuuluu lauman puolustaminen, koira alkaa haukkua outoja ja sen mielestä uhkaavia ääniä ja asioita.

Jos koira murrosiässäänkin ja sen jälkeen hyväksyy ihmisen johtajakseen, sen ei tarvitse ottaa vastuuta puolustuksesta, mutta ainahan hän voi varoittaa muuta laumaa. Tällainen varoitus"haukku" on hiljaisempaa kuin puolustushaukku, esimerkiksi meidän koirallamme se on sellaista hassua puhkumista ja röhkimistä koiran tuijottaessa ovea tai juostessa sinnepäin. Tähän johtajan pitäisi reagoida, mutta oikealla tavalla: voi vaikka huikata koiralle "kiitos!" tai kävellä rennosti sen viereen ja taputtaa niskasta, ja sen jälkeen kävellä pois.

--> Tilanteessa koiralle halutaan kertoa, että "kiitos hyvä ystävä kun huolehdit lauman selviytymisestä kun varoitat uhasta, mutta nyt minä otan ohjat tästä eteenpäin käsiini ja täten julistan, että tämä ei ole uhka meidän olemassaolollemme, joten saat luvan rauhoittua."
Tärkeintä tässä kertomisessa on oma elekieli - johtaja ilmaisee rentoudellaan ja rauhallisilla liikkeillään, että kaikki on kunnossa valtakunnassa. Jännittynyt olemus ja kiristynyt ääni kertoo koiralle haukun kohteen olevan vaarallinen, joten koira kenties mieltää sen ensi kerrallakin olevan vaarallinen, ja haukkuu sille.

Äänestä

Et voi ennustaa,tai voit ;).
Tulee sille vahtiviettiä tai ei,niin sinä voit määrätä miten se esiintyy,siis saa esiintyä.

Koiran vahtivietti,siis oikea vahtivietti,kehittyy myöhään.Mitä kauemmin kehittyvä rotu,sen myöhemmin se yleensä tulee.
Eli voisi sanoa selkeästi murkku-iän jälkeen.Sitä ennen puhinat ja haukkumiset (jos sallitaan)on ihan jotain muuta,esim. reagointia uusiin asioihin tai epävarmuutta.
Pienestä pennusta kyllä tarkkasilmäinen "koiranlukija" saattaa huomata kyllä myös merkkejä vahvasta tulevasta vahtivietistä.
Itse seuraan jo talosta tuloon asti,minkälainen vahtivietti saattaapi tulla.Mitä isompi on mielestäni odotettavissa,sen tarkemmin kiinnitän huomiota niiltä osin kasvatuksessa,että se tulisi pysymään mahdollisimman hanskassa,eikä olisi odotettavissa ylilyöntejä ;)

Se siis,alkaako koira vahtia kovin ja miten,tai haukkua,on pitkälti kiinni omistajasta.Esim.meillä ei ole sallittu minkäänlainen turhanpäiväinen vahtiminen,ei myöskään turhanpäinen haukkuminen.Eli vahtivietit pidetään alusta asti "matalalla" koirien kanssa.

Se,että aikuinen koira haukkuu ovikelloa tai ääniä rappukäytävästä,ei välttämättä ole mitenkään vahtiviettiä.Kyseessä voi olla epävarmuutta,pelkkää opetuksen puutetta,ym.tai vaan ihan pienestä opittu tapa,johon ei olla puututtu,ja joka palkkaa itse itseään;)

Äänestä
  • Riippuu rodusta, onko vahtimista vai mitä.

    Siitä saa tehtyä koiralle tärkeän tehtävän, eli se vain ilmoittaa lyhyesti, että joku on tulossa.
    Minulle on ok, että koira kertoo, jos joku yöllä olisi änkemässä meille. Muttei se haukku jää päälle, ja se tietää, millon on normaalia, että joku on tulossa.
    Portaikon äänet ei noita hetkauta.

    (Joskus vain katseellaan kertoo, että oven takana on joku tulossa meille)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mirho kirjoitti:

eli minkä ikäsenä koiralla alkaa ilmetä ns. vartioviettiä, eli haukkuu ääniä rappukäytävästä tai ovikelloa?? ym..
mietin vaan kun omistan 4,5kk pennun ja ei viel oo mitää tällast ilmenny ja TOIVON HARTAASTI ettei tule niin että vosinko uskaltaa ennustaa ettei tästä pojasta sellasta vahti hirmua tule=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu