Oliko jossain pohjanmaallaa ajanut Mini lujempaa kuin raketit?
kuulemma onko pohjanmaa cup tai vastaava.
eli homma jatkuu.
kuulemma onko pohjanmaa cup tai vastaava.
eli homma jatkuu.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kyseessä oli vaan harkkarikisa missä ei katsastuksia eikä muutakaan virallista. Hyvin se näytti kulkevan
jos niin ei tehty niin se siitä sitten. kulkoohan tuollainen ilman prikkaa ihan pirusti. ohan noita minejä nähty kisojen harkkapäivinä radalla ilman prikkaa vaikken kylläkään tajua miksi niin huoltajat tekee.ja siis ohan isoilla prikoilla ysritetty ihan kisatakin mutta onneksi on katsastusmiehet olleet hereillä ja poimineet vilpin tekijät.
ei ollut tarvetta.miinkuin eräillä,mikset tullut katsomaan onko pirkaa vai ei äläkä täällä kitaja vitun ämmä
Turha uhitella kenenkään ei ole kuin ajan kysymys kun käry käy
olis kai käynyt jo mutta oli pieni väärin käsitys.
älkää olko huolissanne sillä syl. ajo loppuu tai sitten niitä saa minultakin ostaa
200Ekee kpl.
riippuu Akk:n päätöksestä.
kolme päivää vetoomistuomioistuimen päätöksestä on niitä minulla 18 kpl. jos päätös on että niillä saa ajaa.
puh. 0449379909 pistän puhelimen päälle kun päätös on tullut.20.6. vetoamis päivänä
jopa oot kova sälli että niin monta. luulis tommosen kaverin yhelläki pärjäävän?
oletpas kokemäen kaveri kovalla päällä.
että kelle porsas vahingon tekee kun kaukalonsa kaataa.
nyt tarvis juniorin kertoa isille haluaako eteenpäin raketin jälkeen vai kikkaileeko rakettiin asti ja lopettaa, eikä haaveile ICA luokista
tai siinä olla yli sekuntti kuitenkin eroa minin ja raketin kärkeen.meni siellä pari kadettiakin kovenpaa kuin muutama pikku-mini?jos ei raketilla pysy minin kyydissä niin kannattaa vaihtaa lajia? luulen että vauhti löytyy kun katselee omia tekemisä eikä kirjottele täällä kaikkia paskaa.
Joillakin mikkihiiriradoilla minit ja cadetit ajaa lähes samoja aikoja. Riihimäen Lavinto cupissa ensimmäisessä "osakilpailussa" paras cadetti jätti aika-ajojen aikoja verrattaessa taakseen 17 cadettia ja 18 miniä. Niin että turha rutista kaikkien omaa poikaa tai tyttöä nopeampien olevan vilpintekijöitä. Kuskilla on aika iso merkitys ja sillä, että auton säädöt on kohdallaan.
niinpä mutta kaikki ei sitä ymmärä.jos joku menee kovaa on heti laittomat vehkeet.minun milestä tämä keskustelu sivu pitäis lopettaa.niin olis muillakin aikaa käydä testaamassa ,reenamassa ja kisoissa.sieltä se vauhti löytyy
Joku oppii nopeammin kuin toinen. Kun miljoonakertaa kiertää jonkun radan, niin kyllä sen oppii. Voi vaan kuvitella onko kyseessä silloin lahjakas kuljettaja. Jos ei kotiradalla pärjää niin on tosi surkea kuljettaja.
Juuri näin!Voi voi kun isoa miestä ITKETTÄÄ.
Pelkällä hyvällä koneella et tee mitään. Myös kuskin ja rungon pitää toimia. Eikös tämä olekaan lasten harrastus? Katsokaa peiliin ja miettikää mitä paskaa suustanne päästätte. Pääasia on että lapsilla on HAUSKAA.
läpäisikö auto katsastuksen? vai oliko kyseessä edes kisatapahtuma?
Lavinto-cup (4 osa"kilpailua")on eteläSuomen suurin ja kaunein "kisatapahtuma" cadeteille ja harrastajamineille. Cadeteille kun ei saa järjestää oikeita kilpailuja. Tämä on kilpailuharjoitus, joka viedään katsastuksineen läpi kuin isompikin kisa. Aika-ajo, kaksi alkuerää ja finaali. Katsastuksessa ei moottoreita purettu, muuten kyllä syynättiin tarkkaan "laillisuus". Pohjat tehnyt 7-vuotias cadettikuski oli radalla kolmatta kertaa eläissään..
Siis Riihimäen radalla.
ei konetta avattu. Paalu miehen vauhtihan romahti finaalissa, oliko sama kone kiinni kun aika-ajossa?
Juu, vauhti romahti, kun jäi raukka finaalissa kolmanneksi. Ei osannut ensikertalaisena startata tarpeeksi luikkaasti eikä osannut ensimmäisessä isossa "kisassaan" ohitella konkarien lailla. Sama nappula on muuten ajellut ainakin Bembölessä ja Toijalassa epävirallisten rataennätysten tuntumaan. Lavinnon epävirallinen rataennätys cadeteille tuli cupin aika-ajossa.
Aika-ajot kellotetaan lavinnossa sekkareilla joten voisi lainausmerkeillä katsoa aikaajo aikoja.
Voi olla kellottajan vahinkokin.
Mutta kyllä poika hyvin ajaa joka tapauksessa.
Oman auton sähköinen ajanotto kertoi 7/100 s paremman ajan kuin käsikello. Käsiajanotto oli karvan yli 36 s ja sähköinen karvan ali. Eli käsikello oli tällä kertaa varsin tarkka.
niin että oltiinko pohjanmaallaa vai LavintoCupissa Riihimäellä? On muuten lievä ero!
mihin suuntaan ja miten?