Voitto ei ollut Suomen hyvyyttä vaan Belgian huonoutta. Haaveita EM-kisoista on turha pitää yllä moisella esityksellä. Yhden miehen ylivoimalla finskit eivät sentään taas hävinneet viimeisillä sekunneilla. Sitä paitsi joukkueessa on muutenkin puolet jotain ulkkiksia, hapankaaleja sun muita.
Johan sen näki huuhkaimen ilmeestäkin, ettei häävisti mennyt.
Turha hehkuttaa
1
295
Vastaukset
- Potkupalloilija_
Samaa mieltä!
Johan Belgian sijoitus maailman Ranking listalla kertoo että vastus ei ollu järin häävi. Suomen pitikin siis jo tilastojenkin valossa voittaa eilinen peli.
Lisäksi Belgian maajoukkuessa oli toistakymmentä pelaajaa jotka pelaavat alle 21 v. maajoukkueessa. Siis suomen A-maajoukkue voitti hädintuskin Belgian nuorten maajoukkueen palaajista kasatun porukan, jolla ei ennen pelin alkuakaan ollet enään edes mahdollisuutta päästä EM-kisoihin.
Aivan turhaa hehkutusta. Serbia osoitti Suomen tason lauantaina. Se on niin että kahden parhaan joukkoon lohkosta pääseminen edellyttää muutakin kuin vain ennalta heikompien joukkueiden voittamista.
Suomen maajoukkue on keski-iältään liian vanha ja peli perustuu liiaksi muutaman senioripelaajan taitoihin. Peli-idea katoaa jos ko. ikämiehet eivät pääse pelaamaan.
Suomi ei eilisellä voitollaan parantanut juurikaan mahdollisuuksiaan päästä ensikertaa arvokisoihin. Ennen näitä kahta peliä puhuttiin että 4 pistettä on pakko saada edes pikkuriikkisen oljenkorren säilymiseksi arvokisojen suhteen. No nyt saatiin 3 pistettä.
Toki Puolan sössiminen omassa pelissään antoi olemattoman mahdollisuuden suomelle. Enään ei tarvita kun yksi voitto enemmän kun Portugali ja serbia, ja voittojen lisäksi maalieroa pitäisi parantaa noin 10.
Tokihan kaikki on mahdolista, mutta tällähetkellä sija 4. lohkossa ei hirveästi ole antamassa, teennäisesti tasapisteissä edellämainittujen maiden kanssa, yhtä peliä enemmän pelattuna, ja todellakin paljon huonommalla maalierolla.
Haaveita pitää olla, mutta ehkäpä olisi syytä jo aloittaa katsominen tuleviin karsintoihin. Ja maajoukkueen nuorennusleikkaukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253760
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402732Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532290Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122261Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131749Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191540Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531512- 971399
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621251Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951204