tyttöni on nyt 8 viikon ikäinen. ajattelin antaa sille vettä,nimenomaan näiden helteiden takia niin tarviiko se vesi keittää ensin vai voiko antaa suoraan raanasta?
lisää tyhmiä kysymyksiä
:o)
7430
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Noin pienelle keittäisin vielä veden. Sitten kun kiinteitä alatte maistelemaan riittää kylmä kraanavesi.
vaikken tuota viestiä kirjoittanut niin haluan lisätä siihen että tietenkin vesi annetaan huoneenlämpöisenä aina, muuten viesti oli aiwan totta :)
niin ja ei noin pieni välttämättä vettä tarvitse
vettä kehotetaan helteillä tilkka sillon sun tällön antamaan, jotta nestetasapaino ei horju! Ei tietenkään niin, etttä vatsa täyttyy vaan hörppy silloin tällöin! Ja keitettynä, sekä huoneen lämpöisenä juu!
minun muistaakseni joku ohje oli että pelkällä rintamaidolla eläjä ei vettä tarvitse kesälläkään...? mutta kyllä varmasti kovimmilla helteillä pari tilkkaa voi antaa varmuuden vuoksi
voi sitä helteellä antaa syöttöjen välissä pikku hörpyt vettä, mut ei niin et sillä massua täytetään oikeelta ravinnolta eli maidolta. ja kandee keittää noin pienelle.
Suositus on että siihen asti keitetään vesi kunnes syö kiinteitä.
Me käytiin vauvan kans Välimerellä ja kyselin vuosi sitten tota vesijuttua neuvolasta. Sanoi, että alle 1/2-vuotiaalle ei suositella vettä ollenkaan, maidolla pärjää.