Ihmetyttää miksei laatumerkkinä pidetyllä Toyotalla ole monien euromerkkien tapaan uusissa autoissa esim. 2-3 v ajalle yltävää 24 h-hätäapu-palvelua? Muissa merkeissä auton rikkouduttua voi veloituksetta tilata hinaajan, korjaajan ja valmistaja korvaa myös ylimääräiset yöpymiset ja matkat. Skodalla tuo palvelu on auton eliniän kestävä jos huollot on teetetty aina merkkiliikkeessä.
Miksei tojolla ole sellaista?
Miksei tojolla ole sellaista?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ajan itsekin Toyotalla koska tällaiselle palvelulle ei ole ollut tarvetta.
Miksi maksaa auton hinnassa palvelusta jota ei tarvita? Eikä sitä muuten itse asiassa tarvita muillakaan merkeillä, autovakuutuksen yhteydessä otettuna ko. palvelu maksaa vissiin suuruusluokkaa viitosen vuodessa.
Autoa vaihtaessa Caesar tutkaili myös auton vakuutusturvan ajatuksella läpi. Ja kappas, uudella autollani on tämä hinuripalvelu, mutta niin oli myös osana autovakuutuksiani. Ainakaan kahteen kertaan tuskin palvelusta kannattaa maksaa.
Mihin tuota hätäpalvelua Toyota tarvis ei yhtään mihinkään.
talvena otti kupolista seistä tien varressa ja odottaa 2000km aletulle autolle hinuri.ja kun kuukauden päästä uudestaa seisoi 2km päässä samasta paikasta saman vian takia,alkoi jo tosissaan hatuttaa,kun muut dieselit eikun pyyhki ohi
Isoin henkilödieselmalli eli 177 hv 2,2 D-Cat tarvitsee tuollaisen kun pakkasilla jää tienposkeen.
Viis vuotta ja toista sataa tuhatta km Yariksella perheessä ajeltu eikä ole tarvinnut hinata. Ja aikoinaan Tercelistä ja Corollasta on myös kokemusta. Eivät ole tarvinneet hinauspalvelua..
Mutta tarpeellinen apuhan se on jos on sellainen "pajalla parhaimmillaan" malli tullut taloon ostettua.
minä olen ajellu eri merkeillä 31 vuotta ja yli miljoona kilometriä. Kerran olen jäänyt tien päälle teknisen vian vuoksi. Sekin juuri Toyotalla. Olen jäänyt kyllä useamman kerran ennen vanhaan kun laturin hihna petti eikä uskaltanut ajaa vesipumpun takia. Niitä en laske koska en juurikaan huolla autojani ja ne hihnat menivät juuri siksi.
..olet ajellut kilometrejä. Allekirjoittaneellakin nimimerkillä on ajokortti ollut jo liki 40 v ja useista "autoista" ja merkeistäkin on omaa kokemusta mm( Mosse, Lada, Datsun, Toyota, Volvo: eri malleja...). Mutta hinaustarvetta ei muistu heti mieleen. Aina on reissunpäältä omin neuvoin päästy,, toistaiseki,, kotiin. Mutta hyvähän se hinauspalvelu varmaan on uudelle automallille ja sehän "vakuutus" peritään asiakkaalta auton hinnassa. Mutta varahihna ja vähän työkaluja toki voi pelastaa hätätilassa. Ja hinureitahan löytyy palvelunumeroista.
Ajan mainitsemallasi automallilla ja kohta mittarissa 40K, kaksi talvea takana eikä pienintäkään vikaa!
Jos jollain lappalaisella on auto sipannut Saariselän lumituiskussa niin ei ne kaikki muut ole viallisia, lehdet ovat maininneet vain pari tapausta, eikä keskieurooppalaisilta nettisivustoilta löydy kyseisestä ongelmasta mitään. Eikö olisi jo aika alkaa haukkua siitä autosta jotain muuta, vaikka sitä että se on niin älyttömän voimakas tai karmean hyvä ajaa tai vastaavaa.
Äläs hauku väärää puuta. Hinauspalvelut voisivat kertoa sinulle vähän karumpaa tarinaa automallistasi.
yksi hinatuimpia (jossa oli tuo moottori). Toki voi toimia oikeinkin.
Ehkä unohdat että me tojomiehet ei tulla kavereiksi eikä edes hyvänpäivän tutuiksi hinauspalvelun ja korjaamon kaverien kanssa.
ne tuntevat kaikki hinurikuskit nimeltä
kun alla oli vielä avensis 2,0 -04.
Nykimiseen kyllästyneenä vaihtui sitten lopulta merkki, kun eivät lukuisista korjaamokäynneistä huolimatta saaneet autoa kuntoon.
No, jos tojo-miehillä on ylimielinen asenne, ei sitä voikaan tulla tutuksi.
Maahantuojahan tuossa säästää sievoisen summan vuodessa kun ei tarjoa tuota kunnollista 24h palvelua, jolla saa auton tilalle jos matka yllättäen katkeaa. Jos matka muuten katkeaa takuu aikana, niin ehdottomasti hinaus kulut Toyota Auto Finlandille eikä vakuutusyhtiöön. Ovat niitä kyllä vakuutusyhtiöön laskuttamassa heti, mutta sano että lasku merkin maahantuojalle.
Jos paikallinen Toyota kauppias ei ole hereillä kun ongelmia tulee, niin itse vastaat kaikista kuluista. Yritä niitä sitten maahantuojalta laskuttaa jälkikäteen.
Talvi on taas tulossa kesän jälkeen ja pakkaset, ongelmia D-4D:stä ei ainakaan vielä ole korjattu. Odotellaan kuulemma että tehdas tekee korjauksen ja saadaan uusi tyyppihyväksyntä muutoksille. Eihän tässä ole mennyt vasta kuin puolitoita vuotta ja korjausta vasta suunitellaan....
Viime talvena ajettiin maahantuojan autoilla toista tuhatta kilometriä, kun ongelmaa tutkittiin, toivottavasti korjaus tulee ennen talvea ja homma saadaan kuntoon, muuten euto menee vaihtoon ennen takuuajan päättymistä. Ainut vaihtoehto korvaajaksi taitaa olla Honda.
niimpä! jos kaikki ajelisi toyotalla, olisi vähemmän stressaantuneita ihmisiä liikkeellä..
monetkin ihmettelee, miksi en juuri juttele autoista.. ja vastauskin on tässä: ne ihmiset jotka ei omista toyotaa, puhuu autoista huomattavasti enemmän ja yleensä vioista!!!
Kaipaamasi palvelu on Toyotan malleista ainakin Priuksella. Palvelu on voimassa kolme vuotta, sisältää mm. hotellimajoituksen, paluun kotiin ensimmäisessä luokassa ja tarvittaessa jopa sijaiskuljettajan!
kaipaa tollaisia hömpötyksijä.
jälkeen voi niitä vikoja ilmaantua, ovathan Toyotan huoltopalvelut tutkitusti ala-arvoisia Suomessa...
Toisalta omistajat arvostavat tämän paskapalvelun korkealle, outoa porukkaa...Maksavat tyhjästä.