olen toisella kuulla raskaana. mitkä ovat pahimmat keskenmenoriskit ? mitä kannattaa välttää?
kekenmeno
nainen vm80
51235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olla miettimättä koko keskenmenonriskiä...ja elää normaalisti ja terveesti.Se mitä ehkä tapahtuu tai ei on asia, jota ei kannata vatvoa.
Suurin osa alkuraskauden keskenmenoista johtuu alkion "ongelmista". Siis solunjakautuminen ei tapahdu normaalisti tai alkiolla on jokin muu paha kehityshäiriö. Tällöin luonto poistaa tämän elinkelpottoman alkion, jotta nainen voisi tulla uudelleen raskaaksi ja saada elinkelpoisen lapsen. näihin keskenmenoihin ei voi vaikuttaa mitenkään.
Osa keskenmenoista johtuu äidin fyysisistä ominaisuuksista. esim. kohdunkaula on niin heikko, että se ei jaksa pitää lapsiveden ja kasvavan kohdun painoa. Näillekkään ei kotikonsteilla mitään voi.
Pienen pieni osa keskenmenoista johtuu onnettomuuksista tai muista ulkoisista syistä. Näitä voit estää käyttämällä järkeäsi. Älä harrasta vaarallisia urheilulajeja, syö monipuolisesti ja terveellisesti, liiku säännöllisesti jne.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=694&posting=22000000026642614
Valtaosa raskauksista sujuu ihan normaalisti. Raskauden aikana ei ole syytä ryhtyä erityistoimenpiteisiin keskenmenon tai muun vamman välttämiseksi, koska sellaisia ei useimmiten ole odotettavissa. Suomessa tuo neuvolasysteemi on ihan huippua ja siellä kyllä annetaan neuvoa kuinka toimia, jos esim. on keskenmenon vaara. Käsitykseni mukaan sinun tulee vaan elää normaalisti ja syödä terveellisesti ihan niinkuin muulloinkin.
Onnellista odotusta !
terveisin
kahden lapsen ja kolmen lastenlapsen onnellinen äiti ja isoäiti
... vois päätellä, että täällä halutaan keskustella entisen formulakuskin poislähtemisestä.