Mulla on ikkunat siten, että iltapäiväaurinko paistaa suoraan niihin ja kämppä on tuon takia aivan kuin sauna pahimmillaan. Läpivetoakaan ei saa muuta kuin käytävään. Nyt erilaisten testailujen jälkeen parhaiten tuota lämpöä on saatu pidettyä kurissa pitämällä kaikki ikkunat auki (etenkin ne isoimmat). Noin lämpö ei ole päässyt varastoitumaan niihin ja nyt on suht siedettävä sisälämpötila.
Oon tosin miettinyt, että löytyykö tuohon jotain oikein kunnon ratkaisua? Markiisi olisi varmaan sellainen, mutta tuota ei ole sinne vielä saatu. Yksi insinöörikaveri ehdotti jotain tummennettua kalvoa tai jonkinlaista folio- tms juttua ikkunoiden väliin. Itse olen kuitenkin sitä mieltä ettei noista ole kovasti apua, koska aurinko lämmittää kuitenkin sen uloimman lasin. Ainakin mun järki sanoisi, että sen suojan on oltava ulkopuolella ja mielellään vielä irti ikkunasta jotta se toimisi. Olenkos mä oikeassa vai mahtasko tollaset toimia? Onkos tuohon olemassa jotain muita kikkoja?
Oon tosin miettinyt, että löytyykö tuohon jotain oikein kunnon ratkaisua? Markiisi olisi varmaan sellainen, mutta tuota ei ole sinne vielä saatu. Yksi insinöörikaveri ehdotti jotain tummennettua kalvoa tai jonkinlaista folio- tms juttua ikkunoiden väliin. Itse olen kuitenkin sitä mieltä ettei noista ole kovasti apua, koska aurinko lämmittää kuitenkin sen uloimman lasin. Ainakin mun järki sanoisi, että sen suojan on oltava ulkopuolella ja mielellään vielä irti ikkunasta jotta se toimisi. Olenkos mä oikeassa vai mahtasko tollaset toimia? Onkos tuohon olemassa jotain muita kikkoja?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koska et mainitse siitä mitään. No, hyvä, jos voit pitää ikkunoita auki. Minun kämppänikin on kuin sauna (puuttuu vain vasta), mutta mitään läpiä ei edes voi pitää auki, koska sitten sisällä on tupakansavua naapureiden polttaessa parvekkeillaan. Viime kesän vietin tässä "saunassa". Alakerran naapurikin vaihtui ja kerkesin jo toivoa, että ei polttaisi. Vaan kuinkas kävikään. Vetää röökiä kuin korsteeni. Etsinkin jo toukokuussa uuden vuokra-asunnon ja muutan kuun vaihteessa. Se on ensimmäisessä kerroksessa, joten ei ainakaan alhaalta tupakansavut tule!
Toivottavasti eka kerros tarkoittaa sinun osalta pohjakerrosta/katutasoa. Jos kyseessä on 1. varsinainen asuinkerros, varmista ettei alla ole sisäänkäyntiä tai muuta tilaa jossa narkomaanit seisokelevat "ulkona" ja kiskovat kääryleitään. Nimittäin kyseiset tyypit jostain syystä jäävät aina änkkäämään juuri sisääntuloreittien varrelle, etsivät samanlaisen ääliön möykkäämiskaveriksi, ja juttua riittää pitkään ja tupakka palaa.
Tästäkin on kokemusta. Valitettavasti.
...tanan terroristit.
tässä vaihto ehtoja ammattilaiselta,miten lämpö pysyy pois parhaiten.
1 markiisi(kunnollinen alan firmasta,johon saat pitkän takuun ja kestävän mekanismin sekä laadukkaan kankaan.
2.sälekaihtimet ehdottomasti ihan ensin sinne ikkunan väliin ja hopea matta väri(tämä pitää jo suurimman lämmön pois.
3. pimennysrullaverhot(kangas pitää täysin lämmön ja valon pois.
Mitä helvettiä!
Miten ihmeessä tämä tupakointivalitus oikein liittyy tuohon alkuperäiseen kysymykseen?
Ei todellakaan kysytty mitään tupakansavusta vaan kuinka auringon säteilemän lämmön voisi pitää asunnon ulkopuolella.
Voi saatana! Teille on ihan oma hiekkalaatikko tuolla Naapurit-foorumilla. Menkää sinne vai oletteko jo saaneet sieltä häädön ja tulette ihmisiä piinaamaan tännekin.
Sitten alkuperäiseen kysymykseen:
Minullakin tuli ensin mieleen joku folioviritys rullaverhon ulkopintaan mutta niinhän se on että siinä vaiheessa lämpö on jo sisällä.
Ikkunan väliin asennettavat sälekaihtimet varmasti toimisivat. Lämpö kyllä pääsee ikkunoiden väliin mutta ulompi ikkuna ei ole tiivis ja näin se tuulettuu ulospäin.
Markiisi lienee paras vaihtoehto mutta et kerro asumismuotoasi. Voipi olla että isännöitsijä tulisi juttusille jos kerrostalon seinässä olisi markiisiviritys.
Mutta koska sanoit että markiisia ei ole vielä saatu niin oletan että asut joko rivi- tai omakotitalossa.
Kyllähän ne peilipintaiset auringonsuojakalvot heijastelee suuren osa lämpöä poispäin. Ne asennetaan itse asiassa sen ulommaisen ikkunan sisäointaan, eli ei mihinkään ikkunoiden väliin.
Kunnon (3M) kalvot vaan ovat melko arvokkaita ja ne estävät myös jonkin verran päivänvalon pääsyä sisään. Myös niiden asentaminen voi ensikertalaiselle olla vaikeaa. Ikkunan ulkonäkö muuttuu peiliksi, eli kerrostaloon ei lupaa kysymättä kannata laittaa.
Hyvänä puolena lämpösäteilyn vähenemisen lisäksi on se, ettei ulkoa näe sisään - paitsi pimeällä kun sisällä on valot.
Tummennettua kalvoa en ikkunoihin laittaisi, sillä ne pimentävät todella paljon ja niiden lämmönheijastuskyky ei ole läheskään samaa luokkaa kuin peilikalvoilla.