laitoin vaihdelaatikkoon eilen öljyä ja ne näyttää kadonneen. öljyproppu on kyllä kiinni.. laatikon kyljessä on ns.silmä mistä näkee öljyn määrän ja siis eilen se oli täynnä ja tänää siellä ei näytä olevan yhtään.
öljyt katoaa.!
höpönassu
142649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos öljynsuodatin o uusittu, litkue menee pari 2l enemmän kuin muuten, ja se tyhjä tila täyttyy nimenomaan pienenkin käytön jälkeen, jolloin on hyvä heti tarkistaa ja lisätä tarvittava määrä.
Mutta vaikka suodatinta ei vaihtaisikaan, voi joutua kokemaan saman katoamisilmiön; siellä yksinkertaisesti on jokin tila joka ei täyty ennen käynnistystä, joten AINA on syytä käyttää moottoria vähäsen ja katsoa sitten tarviiko lisätä.
Sitten vielä, tarkistusikkunahan on seisontatuen vastakkaisella sivulla, jolloin öljy säännönmukaisesti katoaa ikkunasta kun pyörä nojaa tuella. Öljynvaihtopuuhissa pyörän on seistävä pystyssä just eikä melkein, ja tämä on huomioitava myös tarkistuksessa!
pyörä on uus et kai se sit johtuu siit et johonki jäi tyhjää tilaa. koitan saada sen täyteen nyt.. :-) kiitän!
olisi kiva tietää, mikähän malli tässä on puheena, ja puhutko nyt tosiaankin vaihteistoöljystä, etkä moottoriöljystä?
tollasia kyselet? Ei saatana kuulu sulle yhtään. Vastaa vaan kysymykseen, äläkä ala vängätä vastaan. Ja pienenä vinkkinä sulle ääliö, etkö koskaan kuullut kuivasumppu moottorista?
vedä alahuulesi pään yli takaraivoon asti ja niele sitten raivokkaasti. Trolli taas täällä kertoilemassa koko maailmalle, kuinka tampio hän on.
kysymys!!!! Ja mitä sinä vastaat?? Et yhtikäs mitään. Ja et tietenkään, kun sinulla ei ole harmainta aavistustakaan kuiva- ja märkäsumppu moottorin eroista. Ja nyt näytä viisautesi Turo, kerro yksi yleinen merkki joka käyttää kuivasumppu moottoria. Taidat mennä hiljaiseksi ;)
oikein sormet punaisena, mutta vastausta ei vaan löydy :)
Meidän oma jokapaikan tietäjä inkeri.
vaan kohteliaan tuntuinen tyyppi tämä TURSKA-IRMELI.
Taitaa olla joku teinirakkula vaan,hah.
kyseinen tyyppi halusi vain aukoa päätään. Helppoahan se on täällä anonyyminä elvistellä, livenä on varmaan hiljaista poikaa.
Onko se sitten mielestäsi liikaa vaadittu, että mainitsisi edes, mistä laitteesta on kysymys, kun kerran puhutaan jostain tekniikkaan liittyvästä asiasta?
tässä näet kohdan, jossa keskustelu muuttui trollaukseksi:
1:
vaihdelaatikkoöljy
Kirjoittanut: Turo--Inkeri 7.6.2007 klo 21.55
olisi kiva tietää, mikähän malli tässä on puheena, ja puhutko nyt tosiaankin vaihteistoöljystä, etkä moottoriöljystä?
2:
Mitäs
Kirjoittanut: vittua sinä 7.6.2007 klo 23.23
tollasia kyselet? Ei saatana kuulu sulle yhtään. Vastaa vaan kysymykseen, äläkä ala vängätä vastaan. Ja pienenä vinkkinä sulle ääliö, etkö koskaan kuullut kuivasumppu moottorista?
Mitäs olet mieltä, kumpi viesteistä, 1 vaiko 2 on kirjoitettu enempi asialliseen sävyyn, ja kumpi on pelkkää riidanhaastamista? Pienenä vinkkinä voisi mainita, että toisessa viesteistä mainitaan kirjoittajana naisen sukupuolielimet.
TURO saa taas kerran isonkasan risuja. Ei se sitten millään opi olemaan puuttumatta aikuisten asioihin.
tuli avautumaan näsäviisaana taas jälkikäteen, kun asia oli jo selvitetty.
selvittämään asian tietämättä, mistä mallista oli kyse. Kantsisi varmaan hakea jonnekin maahantuojan tekniseen neuvontaan töihin kun olet noin lahjakas!
venttiili nakuttaa, miten säädetään?vastaa pliis