Saunaloitsuja?

Saunoja-Lissu

Olen etsiskellyt kaikkialta saunaloitusuja tai sopivia sananparsia uuteen saunaamme, mutta tuloksetta.

Haluaisin kirjoittaa, esim. polttaa tekstin tuoheen, joka sitten.... sijoittaisin pukuhuoneeseen, saunanoven yläpuolelle.

Tietäisikö joku saunanystävistä näitä.. ?


((Onkohan tämä oikea paikka kysyä...?))

2

4502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuikahtava

      Tällainen tuli mieleen. "Unohtuu huolet, sairaudet ja surut, kun pauhaa saunan mustat urut." Mummoni ja isä tapaa aina sanoa noin saunaan mennessä.

    • Ihan meidän perinteisestä Kalevalastamme löytyy ns. "kylpijän sanat" runosta 45. Muinaisilla suomalaisilla oli tapana lausua ne ennen saunomista:

      "Tule nyt löylyhyn, Jumala, iso ilman, lämpimähän
      tekemähän terveyttä, rauhoa rakentamahan!
      Pyyhi pois pyhät kipunat, pyhät saastat sammuttele,
      lyötä maahan liika löyly, paha löyly pois lähetä,
      ettei polta poikiasi, turmele tekemiäsi!

      "Minkä vettä viskaelen noille kuumille kiville,
      se me'eksi muuttukohon, simaksi sirahtakohon!
      Juoskohon joki metinen, simalampi laikkukohon
      läpi kiukahan kivisen, läpi saunan sammalisen!"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      195
      3807
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2076
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      82
      2013
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1936
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      82
      1886
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      62
      1603
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1066
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      276
      966
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      67
      894
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      836
    Aihe