Saunaloitsuja?

Saunoja-Lissu

Olen etsiskellyt kaikkialta saunaloitusuja tai sopivia sananparsia uuteen saunaamme, mutta tuloksetta.

Haluaisin kirjoittaa, esim. polttaa tekstin tuoheen, joka sitten.... sijoittaisin pukuhuoneeseen, saunanoven yläpuolelle.

Tietäisikö joku saunanystävistä näitä.. ?


((Onkohan tämä oikea paikka kysyä...?))

2

4472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuikahtava

      Tällainen tuli mieleen. "Unohtuu huolet, sairaudet ja surut, kun pauhaa saunan mustat urut." Mummoni ja isä tapaa aina sanoa noin saunaan mennessä.

    • Ihan meidän perinteisestä Kalevalastamme löytyy ns. "kylpijän sanat" runosta 45. Muinaisilla suomalaisilla oli tapana lausua ne ennen saunomista:

      "Tule nyt löylyhyn, Jumala, iso ilman, lämpimähän
      tekemähän terveyttä, rauhoa rakentamahan!
      Pyyhi pois pyhät kipunat, pyhät saastat sammuttele,
      lyötä maahan liika löyly, paha löyly pois lähetä,
      ettei polta poikiasi, turmele tekemiäsi!

      "Minkä vettä viskaelen noille kuumille kiville,
      se me'eksi muuttukohon, simaksi sirahtakohon!
      Juoskohon joki metinen, simalampi laikkukohon
      läpi kiukahan kivisen, läpi saunan sammalisen!"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      240
      6047
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4839
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      94
      3697
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      253
      3150
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2859
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      196
      2384
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      262
      1797
    8. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      59
      1435
    9. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1305
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1218
    Aihe