Maleista sanotaan ettei ne sovellu vain kotikoiriksi ( sen uskon)mutta minne ne malit sitten joutuvat mitkä eivät jostain syystä sovellu koulutuskentille eivätkä aktiivi harrastukseen?
Täytyyhän niitäkin olla vai?
Tämä on vain kysymys, älköön kukaan ärsyyntykö tästä. Uteliaisuuttani ja tyhmyyttäni vain ilmoille päästelen.
Täytyy kysyä
3
1073
Vastaukset 3
- belgi-ihminen
jotakin..eli sehän tarkoittaa sitä yleensä noissa ilmoituksissa,että ei sohvakoiriksi tms,koska belgit ei sovi vaan lojumaan sohvalla=ne syö sen aktiviteetin puutteessa-*hhe*-toisin kuin vaikka kultaisetnoutajat,perhoskoirat tms,jotka sopii ns. kotikoiriksi-enivei..kaikille on ottajat,ja jokainen sitten tarjoaa kotonaan sen aktiviteetin jos ei kentille lähde..heh..ne ei vain ole niitä aktiiviharrastajia sitten:vaan haluavat hyvän koiran,joka sopii perheelämään ja kuitenkin on palveluskoira,jonka kanssa voi tehdä sitten omia juttua..selvensiköhän..:)siellä jossain nekin koirat lymyää:)
- käyttis kotona
Noista ihan puhdaslinjaisista maleista en tiedä, mutta kokemusta on ollut nyt puolentoista vuoden ajan käyttölinjan tervusta. Meillä koira on perhekoira, jonka kanssa ei tosiaankaan harrasteta 24/7. Kerran viikossa treenataan tottista ja agia, tämän päälle tulevat toki päivittäiset lenkit (yhteensä parisen tuntia per päivä). Meillä ei ole kunnianhimoisia tavoitteita koiran treenaamisen suhteen - pääasia on että sekä koiralla että ohjaajalla on kivaa. Toki, mikäli resurssit ja mielenkiinto riittävät, voidaan joskus kokeilla ihan tuota kilpailemistakin. Koirallemme on tämä harrastus- ja aktiviteettimäärä riittänyt, meiltä ei ole löytynyt syötyjä sohvia tai kaluttuja seiniä. Koira on luonteeltaan eloisa ja vilkas, mutta osaa tarvittaessa rauhoittua. Eli ihan mainio pakkaus treenikentän ulkopuolellakin!
- kokemus meill
Käyttiksen voi opettaa moneen. Niistä saa purupirun, joka toimi kuin sveitsiläinen kello ja pehmolelun lapsille. Omistaja voi muotoilla koiraa haluamaansa suunta. Itse olen pitänyt huolta, että ne ovat myös parhaimpia kotikoiria ja naapureiden ystäviä. Hyävä käyttömali osaa lukea tilanteet. Siviilissä se ei hötky eikä saakaan hötkyä eli harrastella puruja tippaakaan. Se saa purra vain molaria harjoitusoloissa. Se oppii idean todella nopeasti. Pari kunnon tukistusta riittää ja belgi oppii, vaikka olisi viettipommikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211520
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2031006Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.148619Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.223520- 187499
- 30472
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut11444- 182433
- 39408
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18393