Bauhaus PRO KLIMA

kuuma on 27,4c

Onko kokemuksia Bauhaussin Pro Klima AF 10000E ilmastointi laitteesta.Teho 8000btu/h ja kantis hinta 199e.Tarkoitus olisi jäähdyttää yksi huone?

15

27889

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dddddddddddddw

      Ainakin kosteudenpoistolaitteet pitävät aivan hirvittävää molyä. Sellaista vanhan pölynimurin tasoa.

      • Jaakoppi Lötkö

        Kyllä jäähtyy yksi huone aivan kevyesti, kunhan kuuman lauhdeilman johdattaa ulos ikkunanraosta tai imee ilmanvaihtoon. Ilmanvaihtokanavaa ei sitten kannata käyttää kerrostaloissa joissa usein on yhteinen monelle kämpälle :D Mutta rivarissa ja omakotitalossa asia on eri kun ilma menee vaan pellolle.


    • loppu on

      Ko. laite on loppu bauhasista, eikä ko. laitetta enää tule. Korvaavan tuotteen (239 €) jäähdytysteho 6000 BTU:ta.

    • laite

      Eilen kävin moisen ostamassa, oli muuten viimeinen kappale. Aikamoista meteliä pitää... telkkaria saa laittaa isommalle ja yöllä tuskin voi pitää päällä. No sitä saa mitä tilaa.... ja toisaalta päiväsaikaan ainakin meillä sitä viilennystä eniten kaivataan.
      12C mittasin tavallisella lämpömittarilla koneen puhallusaukosta. Mitä mahtaa olla laadukkaimissa vehkeissä ulospuhallettavan ilman lämpötila???
      Huone jäähtyy 2-3C minkä kyllä huomaa selvästi, jäähdyttäisi varmaan viileämmäksi jos ko. huoneessa olisi ovi jota pitää kiinni. Ja joo putki menee tuuletusikkunasta ulos. Mukana tuli sellainen vaahtomuovisapluuna tuuletusikkunaan laitettavaksi, tosin se on aika kapeaa mallia eikä riittänyt meidän ikkunaan.

      • KesäMiesMään

        Jos kerta korvaava laiten on jäähdytysteholtaan 6000btu/h, niin sehän on heikompitehoinen huomattavasti. Itselläni on HongKong tavaratalosta ostettu Midea siirrettävä ilmanviilennin, 9000Btu/h Muistaakseni mittasin itse joskus kuinka kylmää laite puhalta... Parhaimmillaan taisin saada lukeman 9C astetta.

        Pro Klimasta ei ole kokemusta, mutta kai sekin toimii. Itse johdan kuuman ilman ulos yleensä ikkunanraosta. Toimii hyvin.


      • prokliman
        KesäMiesMään kirjoitti:

        Jos kerta korvaava laiten on jäähdytysteholtaan 6000btu/h, niin sehän on heikompitehoinen huomattavasti. Itselläni on HongKong tavaratalosta ostettu Midea siirrettävä ilmanviilennin, 9000Btu/h Muistaakseni mittasin itse joskus kuinka kylmää laite puhalta... Parhaimmillaan taisin saada lukeman 9C astetta.

        Pro Klimasta ei ole kokemusta, mutta kai sekin toimii. Itse johdan kuuman ilman ulos yleensä ikkunanraosta. Toimii hyvin.

        Hyvin tuntuu toimivan. En mittaillut ulospuhallus lämpötiloja vaan kokeilin ihan käytännössä pieni 13 neliön huone jossa auringonpaahteessa yli 30 astetta sisällä. Tunnin töhötyksellä ja huoneessa pimennysverho kiinni oli sisälämpötila jo tippunut 21 asteeseen ja ilma miellyttävän viileätä, joten ainakin mulle tuo laita riittää mainiosti.
        Ja kuuma ilma tosiaan letkulla pihalle.


    • baddington

      ostin tänään prokliman hinta oli 229e ,käyttö ohje oli jollekin muulle mallille,vesisäiliön piti ohjeen mukaan olla sivussa,mutta kyseistä luukkua ei ole
      mahtaako tässä mallissa olla säiliötä laisinkaan?

    • FreezeMan

      Ostin kans tänään tuon 229e mallin bauhaussista. käyttö-ohjeet on kuulemma viime vuoden mallista. Uudet ohjeet ovat tulossa muutaman viikon päästä. Viimesiä viedään tästä edullisimmasta mallista. Vesisäiliö on sisäinen ja ei ole irroitettavissa. Veden poisto onnistuu esim. kylppärissä alemmasta takana olevasta tulpasta tai sitten jos haluaa suoran vedenpoiston, niin sit ylemmästä tulpasta.
      Säiliön koosta ei ole tietoa, mutta tunnin parin päivä pöhötyksellä säilö ilmeisesti pitäisi tyhjätä 1-2 viikon välein. Laiteen pitäisi piipata muutamia kertoja, kun säilö on täynnä. Kovemmalla käytöllä tietenkin tiiviimpi tyhjennys väli...
      Nopealla tunnin testauksella viilensi mukavasti kaksiossa ja parvekkeen oven raosta meni mukavasti väli-aikaisesti poisto-ilma.

      • semri

        Meillä ollut pari vuotta tälläinen käytössä, tuo otsikonmukainen siis, eli vanhempi malli. Ääni on suht kova, joten telkkariin saa tosiaan lyödä ääntä lisää. Kyllä tuo isoakin olohuonetta pari astetta viilentää, vaika suositus lieneekin hiukan pienempään tilaan. Makuuhuoneeseen ei kannata edes harkita melun takia.


    • Saariston asukkaat

      Ostimme pro Kliman B€auhausista pari viikkoa sitten ja kokeilimme eri toimintoja. 15m2:n huone viileni 4 tunnissa 5 astetta, mutta lämpeni äkkiä uudestaan- metelin vuoksi ei laitetta voi yöllä käyttää.Kokeilimme kuivatusohjelmaa.Ohjeissa käskettiin irrottaa poistoputki, sulkea ikkuna ja ovi. Edelleen ohjeissa sanottiin, että tuuletin käy pienimällä nopeudella toiminnan aikana. Näin olikin n. 5 minuuttia. senjälkeen tuuletin alkoi pyöriätäysillä ja putkesta alkoi tulla kuumaa ilmaa, joka nosti huoneen lämpötilan heti monella asteella. Onkohan laitteessa joku vika ja jos ei, niin miksi kuumaa ilmaa ei saa johtaa ulos eli edellyttääkö ilman kuivattaminen samalla huoneen lämmittämistä? Onko kellään kokemusta? Mietitään, palautetaanko laite vai ei!

    • Hiostavaa

      Saa pienen huoneen viileäksi parissa tunnissa ,mutta ääni on todella kova luokkaa pölynimuri ja vissiin näissä kaikissa siirrettävissä.jäähdyttimissä on sama ongelma. Laitteen sammutan aina ennen nukkumaan menoa ,että saan nukuttua. Makuuhuone pysyy 3-4 tuntia näin siedettävänä nukkua. Seuraavaan asuntoon hommaan sellaisen kiinteän missä on oma yksikkö parvekkeella.

    • ProKlima

      Meillä on tuo kaillein malli tällä hetkellä myynnissä huuto.netissä. Takuutao n reilusti jäljellä.

      Löytyy sieltä hakusanalla proklima

    • Tesoman

      Heitin juuri PR kliman kaatikselle kun takuun jälkeen ilmeisesti komprura meni rikki. Uutta konetta mietitään tilalle, onko kokemuksia tästä:
      http://www.innoair.fi/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectID=38441463&ViewAction=ViewProduct

      Käytiin tampereella tuota kuuntelemassa ja vaikutti hiljaiselta sekä laadukkaalta kun oli italiassa valmistettu. Toimiskohan pidempään vielä kuin nuo b-hausin kiinan ihmeet..

    • Anonyymi

      Hitaasti jäähdyttäää! Minulla ainakin tuo 10000-versio ei ole koskaan tuottanut alle 20 asteen ilmaa huoneeseen, vaikka putki menee ulos

    • Anonyymi

      Täydellinen laite. Viilentää hyvin ja kova ääni on plussaa koska peittää naapurin yölliset meluamiset. Kestäväkin on kun tippui pöydältä rysähdyksen kera mutta vielä monen vuoden jälkeen toimii. Kesän pelastus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5053
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      94
      2290
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1978
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1858
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1640
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1246
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      111
      882
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      821
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      301
      818
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      654
    Aihe