Parin viikon

alkaa päivät lyhenemään ja lähdemme kohti syksyä kun 21 pv,on kesäpäivän seisaus ja siitä joka päivä päivät lyhenee, siis aurinko laskee aina vain aikaisemmin.
10628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

tästä kahdesta viikosta täysin siemauksin ja vielä senkin jälkeen nautitaan kesästä. Syksyllä voi nauttia pimeistä öistä ja kuutamosta ja lämmöstä. Värein loisto on kaunista päivisin syksylläkin. Voihan polttaa vaikka parvekkeella kynttilöitä sitten pimeällä, jos asuu kerrostalossa. Sitten odotellaan joulua ja väsätään lahjoja ja ruokia ja sitten taas lämmintä ja ihanaa kesää ja Juhannusta.

Nautitaan hei kaikki ajallaan, kun saamme vain yhden päivän kerrallaan.

Äänestä
  • Aika hyvältä tyypiltä Galleriasivustosi.

    Hyvää kesää Sinulle tuntematon :)

    Äänestä

meillähän täällä pohjoisessa riittää valoisuutta vielä heinäkuun loppuun, eteläsuomessahan yöt on pimeitä juhannuksenakin , huomasin sen kun 9v,asuin Hyvinkäällä.

Äänestä

positiivisesti ajatellen: päivä on kahden viikon päästä pitempi kuin tänään:))

Äänestä

Entä vitutuskäyrä. Mistä se alkaa nousemaan?

Äänestä
  • käyrä nouse, onhan juhannus tulossa ja kesän parasta aikaa.
    Saa liikkua luonnossa tai olla vain mökillä ja nauttia rauhallisuudesta.

    Äänestä

sillä tuota kirkkautta, kuivuutta ja kuumuutta olikin jo ihan tarpeeksi

alkavat ihanat tunnelmalliset syyssateet ja talviset lumituiskut liukkaat kelit ja jajjajjaj JOULU tulee

seon niin TURVALLISTA

Äänestä

Minusta nämä lähes valoisat yöt, kuumat ja sateettomat päivät eivät ole mieluisia. Tulisi edes sade, että ilma raikastuisi.

Pakkasia en pelkää, vaatetta vain lisää päälle. Kesäkuumalla ei vilvoitusta löydy, hiostaa ja on tuskaista. Minulle riittäisi 20, silloin pystyisin kunnolla hengittämään (monenlaisia allergioita siitepölyille, eräille kukille yms.)

Elokuun puolivälissä elämäni muuttuu, saan voimaa tehdä kaikki kesän aikana tekemättömät kotihommat; mm. mattojen ja ikkunoitten pesut.

Syksy on aina ollut ihana vuodenaika; välillä lämmintä, välillä sataa niin että meinaa lentoon lähteä. Hämärät illat, syksyn tuoksut, väriloisto, kaikki ne ovat mielelleni nautinto.

Talvi on myös mukava silloin kun lumi tulee ajallaan. On valoisat päivät, pimeä tulee aikaisin.

Onneksi on kuitenkin neljä selvästi toisistaan erottuvaa vuodenaikaa. Kesä maalla olisi kyllä mukava (allergialääkkeet käytössä), mutta kerrostalossa siitä en nauti.

Äänestä

Ihania pineneviä iltoja ja kauniita auringonlaskuja. Niistä minä pidän yhtä paljon kuin yöttömistä öistä. Itikoitakaan ei enää ole. Yöperhosia sitäkin enemmän (apua !)

Äänestä

Nyt nautitaan kesästä "Vielä on kesää jäljellä" ja sehän on vasta alussa kaiken lisäksi.

N52

Äänestä

Kommentoi aloitusta


päästä kirjoitti:

alkaa päivät lyhenemään ja lähdemme kohti syksyä kun 21 pv,on kesäpäivän seisaus ja siitä joka päivä päivät lyhenee, siis aurinko laskee aina vain aikaisemmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu