Kokemuksia verkko-opiskelusta

tiuskus

Olisi mukavaa kuulla kokemuksia verkko-opinnoista? Mitä hyvää, mitä huonoa, millaisiin tutkintoihin sopii jne?

12

12438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Tietojenkäsittelyn (aikuissovellus) koulutusohjelman ensi tammikuussa kokonaan virtuaalisena, jossa on vapaaehtoiset seminaaripäivät 1-2 kertaa vuodessa.

      • Meiju77

        Itse opiskelin muutama vuosi sitten itseni ylioppilaaksi työn ohessa etänä. Itselleni se oli kaikkein sopivin tapa opiskella, vaikkakin se myös vaati paljon. Parasta oli että sai itse päättää milloin tekee opiskelun ja se ettei tarvinnut kykkiä joka päivä koululla. Opiskelu oli monimuotoisempaa, eikä vain oppilas-opettaja ja kirjan kautta opittua. Joissakin aineissa tosin olisi tarvinnut enemmän henkilökohtaista opastusta, kuten esimerkiksi matematiikassa. Onneksi tukiopetusta oli saatavissa kun sitä tarvitsi.


    • *****

      Olen opiskellut avoimessa neljästä aineesta perusopinnot verkko-opintoina. Kaikista harjoitustöistä(esseistä, verkkotehtävistä, tutkielmista) olen pitänyt kovasti, mutta jos on pitänyt itseopiskella tenttiä varten, niin se ei ole oikein sujunut. En vaan saa pakotettua itseäni lukemaan satoja sivuja, kun ei ole luentoja siinä tukena. Mutta sopii melkein mihin tahansa elämäntilanteeseen ja asuinpaikkaan ja voin kyllä suositella. Nyt kun olen tutkinto-opiskelijana otan silti joka vuosi uuden verkkokurssisivuaineen, mutta sellaisesta aineesta, jossa ei ole paljoa tenttejä, vaan kurssit suoritetaan muulla tavalla.

      • Izzy

        Täällä näkyy olevan hyviä kokemuksia etäopiskelusta, mutta itseäni kiinnostaa tietää, että miten immeiset saa opiskeltua kun kukaan ei kyttää tekemisiä?


      • kloklok
        Izzy kirjoitti:

        Täällä näkyy olevan hyviä kokemuksia etäopiskelusta, mutta itseäni kiinnostaa tietää, että miten immeiset saa opiskeltua kun kukaan ei kyttää tekemisiä?

        Olen ollut sekä täyden kympin verkkokursseilla että yhdellä aivan katastrofaalisen huonolla. Molemmat yliopiston sisäisiä, ei avoimen. Olen ollut myös kaikenlaisilla muilla verkkokursseilla, mutta tässä kerron nyt oman näkemykseni yliopiston sisäisistä.

        Onnistuneet verkkokurssit ovat ainakin oman kokemukseni mukaan paras tapa oppia koko yliopistomaailmassa. On käytettävä omia aivoja ja motivaatiota, jolloin oppiminen on syvätasoista. Oman kokemukseni mukaan opettajat jotka ko. hommaan ryhtyvät ovat usein keskimääräisesti kiinnostuneempia ihmisen oppimisprosessista ja sitä mukaa opintojen suunnitteluun on usein panostettu enemmän kuin esim. luentokursseihin.

        Verkkokurssin taso riippuu oikeastaan täysin kurssin ja kurssiympäristön suunnittelijasta ja tuutorista/opettajasta/ohjaajasta tai niistä monikossa.

        Jos taas puhutaan oppimistyyleistä informaation vastaanottamisessa, kaikkein parhaiten verkkokursseista saa irti sellainen ihminen, joka nauttii oppimisesta kirjoittamalla ja lukemalla. Auditiivisesti ja kineettisesti (ja taktiilisesti) oppivilla voi olla suuria ongelmia verkkokursseilla.

        Parasta on, kun kurssilaisille tulee hyvä yhteishenki ja keskustelu pysyy vireänä, välillä myös riittävän provokatiivisena mutta yhtä aikaa toisia keskustelijoita kunnioittavana. Itse olen oppinut kaikkein tehokkaimmin juuri verkkokursseilla, jossa on ollut mukana parikymmentä samasta aiheesta todella innostunutta henkilöä ja asiansa osaava, kannustava ja joustava tuutori.

        Yksi ainoa huono kokemukseni liittyy juuri p****n opettajatuutoriin, joka ei ollut ollenkaan kannustava, vaan jaksoi nalkuttaa ja valittaa ja hiostaa jatkuvasti deadlineista ja kuinka pitäisi se ja se osio tankata siihen ja siihen mennessä. Tämä jatkuva nalkutus kävi niin hermoilleni, että jätin kurssin kesken. Kyllä opiskelija pitäytyy deadlineissa ja lukee tarvittavat tekstit jos motivaatio on korkealla ja opettaja pystyy luomaan kriittisen ja kannustavan oppimisilmapiirin nettiin. Minulla ei ollut aiheeseen riittävästi motivaatiota, eikä huono opettaja tietenkään yhtäkään helpottanut asiaa. Ja joskus kun elämäntilanne on sellainen että tarvitsee tehtäville lisäaikaa, hyvä opettaja tunnistaa aidon tilanteen ja joustaa tarvittaessa.


      • kloklok
        Izzy kirjoitti:

        Täällä näkyy olevan hyviä kokemuksia etäopiskelusta, mutta itseäni kiinnostaa tietää, että miten immeiset saa opiskeltua kun kukaan ei kyttää tekemisiä?

        Tähän Izzyn viestiin piti vielä tarkemmin omasta puolestani vastata, että verkko-opinnoissa motivaation tulee kummuta omasta halusta oppia ko. aiheesta. Oma henkilökohtainen mielipiteeni on, että opiskelu on aivan täysin järjetöntä, ellei aiheeseen ole itsellä tarpeeksi voimakasta motivaatiota, jotta saisi opiskelun suoritettua loppuun saakka. Miksei voisi sitten tehdä sitä mikä oikeasti kiinnostaa: on se sitten jonkin asian jatkuva opiskelu, parturointi, koneistaminen tai vaikka lääkäriksi opiskeleminen.


      • lempiaineita

        kirjoittamista ja filosofiaa opiskella avoimessa yliopistossa, vaikka ei olisi juuri opiskellut vieraita kieliä?


      • Titaliinamaria
        lempiaineita kirjoitti:

        kirjoittamista ja filosofiaa opiskella avoimessa yliopistossa, vaikka ei olisi juuri opiskellut vieraita kieliä?

        Mitä ja missä opiskelitte verkossa?


      • Sadetanssijatar
        Titaliinamaria kirjoitti:

        Mitä ja missä opiskelitte verkossa?

        Kävin viime talvena matkailun perusteet verkkokurssina ja mielestäni toteutus oli hyvä. Itsenäinen opiskelu kysyy toki motivaatiota, mutta kun tekee ja opiskelee sitä mitä haluaa, pysyy intokin yllä. Tietenkin itsenäinen opiskelu vaatii myös suunnitelmallisuutta. Ensi syksynä aloitankin opinnot tutkinto-opiskelijana yliopistossa, mutta avoin pysyy ainakin alussa voimakkaasti mukana menossa :)

        Opintomahdollisuuksia voitte katsoa Avoimen yliopiston verkkosivuilta www.avoinyliopisto.fi


      • neitiXX
        Sadetanssijatar kirjoitti:

        Kävin viime talvena matkailun perusteet verkkokurssina ja mielestäni toteutus oli hyvä. Itsenäinen opiskelu kysyy toki motivaatiota, mutta kun tekee ja opiskelee sitä mitä haluaa, pysyy intokin yllä. Tietenkin itsenäinen opiskelu vaatii myös suunnitelmallisuutta. Ensi syksynä aloitankin opinnot tutkinto-opiskelijana yliopistossa, mutta avoin pysyy ainakin alussa voimakkaasti mukana menossa :)

        Opintomahdollisuuksia voitte katsoa Avoimen yliopiston verkkosivuilta www.avoinyliopisto.fi

        olin miettinyt aloittavani myös avoimessa yliopistossa opinnot ehkä tänä syksynä, mutta mietin myös toista koulua josta sainkin tänään tiedon että sinne pääsisin, saisin amk-tutkinnon loppuun kun se on kesken vuosien takaa. eli päivät toisessa opinahjossa ja illat lukiossa yhtä kurssia suorittaen maks.

        Näihin opintoihin ei vaikuta mikään - voin opiskella avoimessa yliopistossa, lukiossa ja kursseina ammattikorkeakoulussa - en ole päätoiminen opiskelija. mikään ei estä tätä. jäin työttömäksi jokin aika sitten ja nyt olis hyvä tehdä koulut loppuun ja hankkia sitten parempi duuni. joskin työkkärin kanssa pitää varoa ettei tule liikaa suorituksia lyhyessä ajassa ettei lasketa päätoimiseks opiskelijaksi. lukiopinnot eivät vaikuta työttömyysturvaan.


    • hermot menee

      Hankalaa. aikaa menee älyttömästi kirjautumiseen, klikkailuun, odotteluun jne verkon sälään siis. Aineistoon on käytännössä mahdotonta palata verkon tahmeuden ja hankaluuden takia. Jos verkon vaatiman hukka-ajan voisi käyttäätodelliseen opiskeluun, tulokset olisivat loistavia. Sopii henkilöille joilla on älyttömästi aikaa. Ehkä word-muotoiset tehtävät toimisivat sutjakammin.

    • Anonyymi

      Täyttä paskaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6304
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5368
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4245
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4112
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3870
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1157
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      50
      949
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      272
      883
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      807
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      801
    Aihe