Windows Vista ja DC++

kilpikonna.cfg

Onko kenelläkään tietoa, miksi DC :lla ei voi ladata, jos on käytössä Windows Vista?

Kyselin tuota IRC:ssä ja tuli privaani vain, että täytyy joku purkuohjelma hakea netistä. Mistäköhän sellaisen voisi saada? Tai muuta tapaa saada lataamaan?

22

55197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Root Daemon

      Vistan kehityksessä on panostettu siihen, että moni DC :n kaltainen avoimen lähdekoodin ohjelma ei yksinkertaisesti toimi.
      Jos saat ohjelman jotenkin toimimaan Vistassa, viimeistään Windows Viennassa ohjelma ja sen käyttötarkoitus ovat jo historiaa.

      • kilpikonna.cfg

        Mikä ihmeen Windows Vienna? Ja kuulin, että Vistaan on saatavissa jonkinlainen "purkuohjelma", jolla saa suojauksen ilmeisesti pois?


      • Root Daemon

    • ohjelmia

      Kukaan täysjärkinen ei enää käytä tuota DC .
      Kyllä on tuo Bittorrent ohjelma tainnut ajaa DC ohjelman ohi jo aikoja sitten. Vain kalkkikset ja tapoihinsa jämähtäneet käyttää enää tuota DC ohjelmaa.

      DC on muutenkin todella sisäsiittoinen (minimijaot hubeilla) ohjelma ja sen kukkuraksi liian avoin ohjelma. Ei ihme että ratsasivat noita hubien ylläpitäjiä. Perseestä muutenkin tuo koko Hub idea. Mielummin käytän Bittorrenttia ja jos torrenttina ei oo saatavilla niin sitten käytän mielummin vaikka sikahidasta eMule ohjelmaa.

      • toreltaaa

        Saako sieltä bit torrentilta ladattua suomalaista musiikkia.


      • ...
        toreltaaa kirjoitti:

        Saako sieltä bit torrentilta ladattua suomalaista musiikkia.

        Ahaa, ilmankos tuo DC ei toimikkaan, kun Vista on käytössä. Enpä ole tuostakaan aiemmin kuullut. Osaako kukaan suositella minulle mitään toista hyvää P2P-ohjelmaa, joka toimisi myös Vistassa? :).


      • -----
        ... kirjoitti:

        Ahaa, ilmankos tuo DC ei toimikkaan, kun Vista on käytössä. Enpä ole tuostakaan aiemmin kuullut. Osaako kukaan suositella minulle mitään toista hyvää P2P-ohjelmaa, joka toimisi myös Vistassa? :).

        LimeWire


      • muuuli...

        emule on nopea ohjelma jos sitä osaa käyttää...


      • mää-
        ... kirjoitti:

        Ahaa, ilmankos tuo DC ei toimikkaan, kun Vista on käytössä. Enpä ole tuostakaan aiemmin kuullut. Osaako kukaan suositella minulle mitään toista hyvää P2P-ohjelmaa, joka toimisi myös Vistassa? :).

        itsehän ostin uuden koneen pari viikkoa sitten ja tässä on vista premium. kaikki kaverit kyllä varoittivat että vistassa ei sitten dc toimi mutta kyllä mulla lataa ihan normaalisti musat !


    • jan2405

      itelläni on vista ja kyl toimii dc ei ole tarvinnu mitään purku ohjelmia hakea...

      • micho

        ainaki 0.699 dc toimii vistalla.


      • jehhova
        micho kirjoitti:

        ainaki 0.699 dc toimii vistalla.

        Ei vaan täällä toimi.


    • kuuukj

      KVG -NO KATO VITTU GOOGLESTA

      • counter-strike1.6

        onko emule ilmainen ja saako sieltä fast and furious musiikia muuten se on elokuva


      • skidi...
        counter-strike1.6 kirjoitti:

        onko emule ilmainen ja saako sieltä fast and furious musiikia muuten se on elokuva

        on se ilmane, mikset vaa googlannu, ja mikä kysymys toi on, siel o millo mitäki, riippuu toisista jakajista. itse ottaisin torrenttina tuon albumin.
        yksittäisten kappaleiden lataamiseen suosittelisin limewireä.


    • Ainakin tämä yhdistelmä: vista home premium 32 bit & dc 0.707

      toimii seuraavien ohjeiden kanssa:

      http://www.p2p-wiki.org/index.php/Aktiivitilan_asettaminen

      Testattu tomivaksi NAT:in kanssa aktiivitillassa.

      Mutta eihän näitä ohjelmia nyt kukaan herraa pelkäävä kunnon kansalainen käyttäisi =)

    • janike_oo

      ei vistraan tarvitse mitää vitun purku ohjelmia hakea. et vaan osaa laittaa sitä aktiiviseksi tai pssiiviseksi

    • Ralle

      Kyllä minulla tuo dc toimii vistassa, käynistä ohjelma vain järjestelmän valvojana niin pitäis toimia!

      • K.K.J

        hubit löytyi, jaot onnistu (jaan ihan laillisia tiedostoja) mutta ei pysty lataamaan mitään, Vistan 64-bittinen käyttis on.

        En ole saanut millään ohjeella toimimaan (palomuurin otin jopa välillä kokonaan pois), eli ei kai se sitten vaan latauksien osalta toimi Vista 64-bittisessä.

        Xp:ssä toimi ihan ok.


    • Unclefull

      dc on historiaa ite käytän vuzea se hakee usealta servulta tiedostoja ja palomuurin pystyy kiertämään ku sallii vaan kaikken liikenteen

    • miklus1074

      kyl mul dc toimii vistas ihan hyvin

    • iHQWHIQHIiQHHIQL1SSU

      mikä on dc ????

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      70
      2560
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2420
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      154
      2016
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1896
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1718
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1270
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1241
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1144
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      159
      1090
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      931
    Aihe