Kysymys palkankorotuksesta!

Uskotteko että hoitoalan palkat nousee?
-jos, niin minkä verran (€/kk)
- millä aika jaksolla?

Mitä täytyisi tehdä sen eteen?

Miksi nykyinen palkka ei tyydytä?
Pitäisikö verotusta alentaa?
Mahd.lomapviä lisää, 1kk töissä = 3lomapvä?

Kiitos
3414
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos ei palkkaa lisää niin lisää henkilökuntaa.Palkka ei nouse jos nousee nousee tyyliin 5 %

Äänestä

ei muita aloja isompaa korotusta mitä pienempi sen parempi!periaatehan on ettei metallimiehen palkka ole keneltäkään pois ,mut hoitajan palkka on! verojen muodossa tai muutama saa lopputilin että korotukset saa maksettuu.palkka on hyvä!
Verotusta pitäisi alentaa ,mutta siihen ei pysty jos hoitajien palkkoja nostetaan ! eli jos hoitsujen palkat nousee ,nousee verotkin !
Lomamista hoitohenk. parhaat lomaedut päivämäärissä ja siinä kun muilla aloilla lomapäiviksi lasketaan myös lauantait !

Äänestä

500€ ei ole mahdottomuus vajaan 10 vuoden asteittaisilla korotuksilla.

Nykyinen palkka ei kohtaa työn vaativuutta, sairaanhoitajien korkeaa ammattiosaamista, lisääntyviä osaamisen ja teknologian hallinnan vaatimuksia, potilaiden vaatimuksia erikoishoidoista ja laadusta, koulutustason nousua, kiristynyttä työtahtia (1980-luvulta jatkuvista lyhytnäköisistä leikkauksista) ja potilasvolyymiä, vaikeahoitoisten ja vaarallisten hoitojen lisääntymistä, itsensä johtamista hoitajajohtajien virkojen lakkautumisen vuoksi jne.

Ensinnäkin sairaanhoitajien palkan korotus on arvovalinta, johon poliittiset päättäjät ovat sitoutuneet. Vaikuttamisen keinoja on lukuisia: BKT osuuden tarkistus, terveysrahoitusjärjestelmän yksinkertaistaminen, talouspuolelle ylilääkäreiden tilalle terveystaloustieteen osaajia, kansainvälisten OECD-arvioitsijoiden kuunteleminen esim. hallintorakenteen madaltamisesta reilusta leikkaamisesta, tehokkaampi varojen suuntaaminen kuntouttavaan avohoitoon, terveydenhuollon tehostaminen mm. niin että todellisesta vastuusta maksetaan sairaanhoitajalle, vajaalla työskentelystä korvaus työntekijöille esim. osaston ylipaikkasakko työtiimille eikä kunnille, tehtäväsiirrot kuriin, vaikuttava kehityskeskustelu- ja laatujärjestelmä, strategioiden jalkauttaminen myös palkkapolitiikkaan, kiinteä yhteistyö ammattiliittojen kanssa, tilaaja-tuottajamalli kilpailuttaminen, Kainuun malli kuntiin jne. Paljon on tehtävissä, jos asiat halutaan hoitaa.

Palkkaremonttiin ja terveydenhuollon menojen tehokkaaseen leikkaamiseen tarvitaan todennäköisesti aluksi kunnallisveron korotusta, jollei BKT tarkistusta tehdä suhteessa muihin Pohjoismaihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valittu ehdokas kirjoitti:

Uskotteko että hoitoalan palkat nousee?
-jos, niin minkä verran (€/kk)
- millä aika jaksolla?

Mitä täytyisi tehdä sen eteen?

Miksi nykyinen palkka ei tyydytä?
Pitäisikö verotusta alentaa?
Mahd.lomapviä lisää, 1kk töissä = 3lomapvä?

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu