Onko sillä merkitystä minkä valmistajan kautta koneen ostaa, eikös näillä kaikilla ole samoja komponetteja sisällä, näytönohjaimet, prosessorit, äänikortit..jne.. siis HP, fujitsu, pomi jne..
kertokaas onko näin ja korjatkaa.
Se merkki tuo lisä hintaa, verrattavissa Macin omppu logoon ja käyttikseen
kertokaas onko näin ja korjatkaa.
Se merkki tuo lisä hintaa, verrattavissa Macin omppu logoon ja käyttikseen
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä itse olen ollut huomattavasti tyytyväisempi kone(id)en toimintavarmuuteen ja ohjelmistoon sen jälkeen kun vaihdoin PC:t ja Winukat Omppulogoon ja Mac OS X-käyttöjärjestelmään.
Turha käyttöjärjestelmän säätäminen on jäänyt kokonaan pois ja on voinut keskittyä täysillä valokuvien käsittelyyn, web-sivujen tekoon ym. harrastuksiin.
Tämä on tosin vain yhden käyttäjän mielipide...
Merkkikoneet sisältävät yleensä huonoimmasta päästä olevia komponentteja ja niihin et itse pysty vaikuttamaan mitenkään. Samoin käyttiksen ja mukana tulevat ohjelmistot ja niiden asennus on pe*seestä. Yleensä yrityksissä koneet laitetaan sileeksi ja sitten oma asennus perään. Paikalliselta kasaajalta ostettu kone pitää sisällään juuri ne kilkuttimet mitä tarvitset ja käyttiksen asennus on yleensä parempi.
Älä osta minkään valmistajan ns. merkkikonetta joita myydään radio-ja tv kaupoissa,marketeissa, maitokaupoissa jne.
Mene lähimpään Tietokonekauppaan, kasaavat sinun tarpeisiisi soveltuva tietokoneen laadukkaista komponenteista, saat hyvän toimivan tietokoneen jossa mahdolliset takuuasiatkin hoituu nopeasti ongelmitta.