Miten olisi paras tapa oikaista lommolle mennyt pakoputki? Hitsaamalla lommoon vetotappi ja lämmittämällä vai leikkaamalla palanen pois ja korvaamalla se uudella...
Pakoputken oikaisu?
9
7796
Vastaukset
- heigeri
itse ainakin oikasisin hitsipillillä ja vetovasaralla... tietysti riippuu paikasta missä lommo on..
- Tumppi-82
KTM:N ohjekirjassa on hyvä vinkki. Tulppaa putken molemmat päät tiiviisti. Laita toiseen päähän vaikka auton venttiili ja laita putkeen 1bar ylipaine. Tämän jälkeen lämmitä lommoa kaasupillillä ja lommon pitäisi oijeta itsestään.
Ole varovainen kun leikit ylipaineen kanssa ettei romua lennä päin silmiä..- putkeen
Painetta 4-6 baaria. Pienellä paineella joutuu putkea lämmittämään liikaa, jolloin metalli "palaa pilalle". Ja sehän on selvää, että paine alkaa mystisesti nousemaan, kun putkea lämmittää, joten toiseen päähän varoventtiili.
- pirun keksintö
EXC:n putkessa on kaksi peltiä päällekkäin "kriittisissa kohdissa". Paineella kun oikasee tuota putkea, niin uloimpi pelti oikenee, mutta sisempi jää edelleen lommolle.
- Nimetön
Kun putkea lämmittää niin paine nousee,käske putken tulppien edestä muut pois paitsi anoppi.
- ohje!!
putkeen kirjoitti:
Painetta 4-6 baaria. Pienellä paineella joutuu putkea lämmittämään liikaa, jolloin metalli "palaa pilalle". Ja sehän on selvää, että paine alkaa mystisesti nousemaan, kun putkea lämmittää, joten toiseen päähän varoventtiili.
8 barin varon laitoin, ja painetta tuon 6 baaria. Lämmittäessä paine tosiaan alkoi nousta, ja varo viheltämään. Aika pienillä lämmöillä sai suht ison lommon oikastua. Kromaus (tai mikä tuossa pinnassa nyt onkin) ei palanut pilalle, niin ku edellisen sepän jäljiltä. Jees, tätä käytetään uudestaankin!
- jeejeee<<
otat imurin ja laitat siihen lommoon ja imut täyzille, kyllä alkaa klommot oikkennee
- juu2
juu
- VaajaToukka
Tuolla kuvina parikin eritapaa putken oikaisuun. Itse oion lämmittämällä, se on nopeampi tapa.
http://vaajatoukat.omasivu.fi/pakoputken-oikaisu-vedella/
http://vaajatoukat.omasivu.fi/pakoputken-oikaisu/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun433054Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081897Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171870Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si751571- 171474
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431358- 251300
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901289UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1041086Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1031083