onko tälläinen adoptio mahdollista?

Että jos raskaana oleva ystävä ei voi pitää lasta, vaan haluaisi antaa sen adoptoitavaksi, mutta vain tuntemalleen lapsettomuudesta kärsivälle pariskunnalle, ei kenellekkään muulle?
41361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En tosiaan ole perehtynyt lakiin mitäs se nykysin asiasta sanoo mutta tapaus kulostaa näin täysin ulkopuolisesta sijaissynnytykseltä. Siis että tekisit lapsen tavallaan heille kun he eivät sitä voi saada. Mun mielestä se on ihan jokaisen oma asia mutta se on toi byrokratia semmonen...

Äänestä
  • Todennäköisesti ei, sillä vaikkei suomen adoptipotoiminnssa ole suoranaisia kaupan merkistöjä, niin kyse on kuitenkin "piilolapsikaupasta" jonka laki sallii, ja laki jonka täytyy olla sokea (sidesilmillä symbolikin) turvaa monopolin kyseisessä toiminnassa.

    Äänestä

Kyllä on mahdollista, että bioäiti päättää lasta adoptioon antaessaan, mihin perheeseen lapsi annetaan. Tällaisia tapauksia on esimerkiksi sukulaisadoptioiden yhteydessä, mutta aika harvoinhan näitä tapahtuu. Useimmiten valittuun perheeseen adoptoitavat lapset ovat jo vähän vanhempia kuin vastasyntyneitä, mutta kyllä vastasyntyneenkin voi antaa adoptioon valitsemaansa perheeseen.

Jos haluaa antaa lapsen tiettyyn perheeseen adoptioon, niin täytyy kuitenkin ottaa huomioon tietyt seikat. Sekä adoptiovanhempien että bioäidin täytyy käydä adoptioneuvonta läpi. Tällaisessa adoptioneuvonnassa pohditaan tietysti erityisen paljon sitä, miksi lapsi halutaan antaa juuri valitun perheen adoptiolapseksi. Adoptiovanhemmat ja bioäiti joutuvat myös pohtimaan sitä, miten paljon he aikovat olla yhteydessä adoption jälkeen ja mitkä ovat heidän roolinsa lapsen elämässä adoption jälkeen. Tietenkin on myös itsestään selvää, että tulevat adoptiovanhemmat eivät saa missään nimessä antaa rahaa tai muuta etua bioäidille. Sen kieltää Suomen lakikin ja sitä valvotaan.

Lapsen antaminen adoptiolapseksi tutuille ihmisille on joillekin parempi vaihtoehto, mutta toiset taas kokevat sen vaikeampana. Kannattaa muistaa myös sijaisperheen mahdollisuus eli se, että lapsi sijoitetaankin itse valittuun tai sossujen valitsemaan perheeseen sijaislapseksi.

Lisää tällaisesta adoptiomahdollisuudesta voit kysyä Pelastakaa Lapset ry:n sosiaalityöntekijöiltä.

Äänestä

Neuvoa kannattanee kysyä ja mahdollinen adoptiokin hoitaa Helsingin kaupungin adoptiotoiminnan kautta , heillä on korkea moraali.
Pela kannattaa kiertää kaukaa tässä tapauksessa, jos haluaa välttyä ikäviltä yllätyksiltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sus. kirjoitti:

Että jos raskaana oleva ystävä ei voi pitää lasta, vaan haluaisi antaa sen adoptoitavaksi, mutta vain tuntemalleen lapsettomuudesta kärsivälle pariskunnalle, ei kenellekkään muulle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu