Mistä Suomussalmi

ja ämmänsaari

ovat saaneet nimensä? Alkoi kiinnostamaan yhtäkkiä.. Kertokaa jos tiedätte sen verran historiasta?

ps: Rantaneuvos, osaisitko vastata kysymykseen?!

9

2043

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei nimitietoa
    • näin se on

      Suomussalmi sai nimensä siitä, että kun asutus tuli niin oli niin paljon soita.
      ja
      Ämmänsaari sai nimensä siitä kun alkuperäisasukkaalla karkasi akka, siis ämmä. Ämmä pakeni vihaista ukkoa saareen, nykyiseen Ämmänsaareen uimalla. Ukko ei osannut uida, mutta ukko valvoi rannalla ämmää, ämmä kuoli nälkään saarelle. Siitä lähtien asukkaat alkoivat kutsua ämmän muistoksi saarta Ämmänsaareksi.

      • ämmänsaarelainen

        Nimi on tullut. Varmasti metsänriista ja vedenvilja on esi-isiä kiinnostanut. Jos kalaa on tullut, on suomujakin salmen rantaan jäänyt.

        Ämmäkoskia on Suomessa useita. Kyllä kai kosken jatkuva ääni on nimen takana. Ämmänsaari on ollut taas monen äänekkään kosken ympäröimä.


      • ainakin minulle

        aivan uutta tietoa.


    • Ämmäsaari on sijainnut saaressa ja siellä toimi aikanaan ämmänruukki ja olihanse ämmänkoskikin, omalta osaltaan nimeä antamassa, asia kirjaa varsinaisesti ei ole käytettävissä vai onko?
      Suomussalmi sai perimätiedon mukaan siitä nimensä kun ennen Kiantajärvikin oli luonnon tilassa ja salmessa oli kutukalan vaelus sellainen, että suomut olivat vain sinkoilleet rantakivikoille. Suomu, kala ja salmi sopivat hyvin yhteen, nimen synty historialle Suomussalmi nimestä.
      Kysyn oliko kysyjällä parempaa mistä esittää.
      Voinhan minä kysyä esim, asiantuntijoilta joilla ovat nämä, paikkojen nimiasiat paremmin hallussa.
      Hyvää kesää kysyjälle, Neuvos Suomussalmelta.

    • *typykkä*

      Joskus taisi äidinkielen tunnilla olla puhetta paikannimistä ja niiden alkuperästä. Silloinen yläasteen äidinkielen opettaja oli tutkinut asiaa ja tullut tällaiseen lopputulokseet.

      Suomussalmi= salmi jossa kalastajat perkasivat saaliinsa. Nimi suomusalmi muuttui puhekielessä suomussalmeksi ja jäi elämään paikannimenä.

      Ämmänsaari= Ämmä on muinaissuomea ja tarkoittaa naista, isoäitiä tai isoa. Ämmänsaari siis voisi olla isosaari. Saareksiha se on iso. Myös hän kertoi, että saaressa olisi asunut joku ämmä ja saaren nimi olisi tullut siitä.

      Näljänkä taas tarkoittaa neljä jänkää ja on yksi eteläisimpiä suomesta löytyviä saamenperäisiä nimiä.

      Nämä on jääneet muistiin yläasteelta. Mutta mikään virallinen paikannimientutkija tuo opettaja ei ollut, mutta tietävä kuitenkin.

      • Kiitos..

        Ihan mielenkiintoista :DD


    • alkuperä

      on tietojeni mukaan seuraava:
      Suomussalmi: Suomussalmen rannoilla (siis nykyisen sillan) kahtapuolta on ollut paikallisten ihmisten hyvin suosima kalstus- ja kalojen päästely- ja perkauspaikka.Rannoille on kertynyt kasapäin suomuja ja niitä kasoja on ollut nähtävillä siellä 1800-luvun puolivälissä.
      Paikkakunnan vanha ja perinteinen nimi on ollut Kianta, mutta kun Suomessa tuli kuntien itsehallintolaki 1860-luvulla ja kunta itsenäistyi, niin paikkakuntaa alettiin kutsua Suomussalmeksi.
      Ämmänsaari on saari kahden "ämmän" välissä eli ämmä on laskukelvoton/vaikeasti laskettava koski. Niinkuin Ämmäkoski, jossa nykyisin voimalaitos ja Jalonkoski, siinä hotellin takana oleva lähes suljettu uoma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1236
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1111
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1003
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      98
      833
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      308
      792
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      704
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      626
    8. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      609
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe