Mistä Suomussalmi

ja ämmänsaari

ovat saaneet nimensä? Alkoi kiinnostamaan yhtäkkiä.. Kertokaa jos tiedätte sen verran historiasta?

ps: Rantaneuvos, osaisitko vastata kysymykseen?!

9

2061

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei nimitietoa
    • näin se on

      Suomussalmi sai nimensä siitä, että kun asutus tuli niin oli niin paljon soita.
      ja
      Ämmänsaari sai nimensä siitä kun alkuperäisasukkaalla karkasi akka, siis ämmä. Ämmä pakeni vihaista ukkoa saareen, nykyiseen Ämmänsaareen uimalla. Ukko ei osannut uida, mutta ukko valvoi rannalla ämmää, ämmä kuoli nälkään saarelle. Siitä lähtien asukkaat alkoivat kutsua ämmän muistoksi saarta Ämmänsaareksi.

      • ämmänsaarelainen

        Nimi on tullut. Varmasti metsänriista ja vedenvilja on esi-isiä kiinnostanut. Jos kalaa on tullut, on suomujakin salmen rantaan jäänyt.

        Ämmäkoskia on Suomessa useita. Kyllä kai kosken jatkuva ääni on nimen takana. Ämmänsaari on ollut taas monen äänekkään kosken ympäröimä.


      • ainakin minulle

        aivan uutta tietoa.


    • Ämmäsaari on sijainnut saaressa ja siellä toimi aikanaan ämmänruukki ja olihanse ämmänkoskikin, omalta osaltaan nimeä antamassa, asia kirjaa varsinaisesti ei ole käytettävissä vai onko?
      Suomussalmi sai perimätiedon mukaan siitä nimensä kun ennen Kiantajärvikin oli luonnon tilassa ja salmessa oli kutukalan vaelus sellainen, että suomut olivat vain sinkoilleet rantakivikoille. Suomu, kala ja salmi sopivat hyvin yhteen, nimen synty historialle Suomussalmi nimestä.
      Kysyn oliko kysyjällä parempaa mistä esittää.
      Voinhan minä kysyä esim, asiantuntijoilta joilla ovat nämä, paikkojen nimiasiat paremmin hallussa.
      Hyvää kesää kysyjälle, Neuvos Suomussalmelta.

    • *typykkä*

      Joskus taisi äidinkielen tunnilla olla puhetta paikannimistä ja niiden alkuperästä. Silloinen yläasteen äidinkielen opettaja oli tutkinut asiaa ja tullut tällaiseen lopputulokseet.

      Suomussalmi= salmi jossa kalastajat perkasivat saaliinsa. Nimi suomusalmi muuttui puhekielessä suomussalmeksi ja jäi elämään paikannimenä.

      Ämmänsaari= Ämmä on muinaissuomea ja tarkoittaa naista, isoäitiä tai isoa. Ämmänsaari siis voisi olla isosaari. Saareksiha se on iso. Myös hän kertoi, että saaressa olisi asunut joku ämmä ja saaren nimi olisi tullut siitä.

      Näljänkä taas tarkoittaa neljä jänkää ja on yksi eteläisimpiä suomesta löytyviä saamenperäisiä nimiä.

      Nämä on jääneet muistiin yläasteelta. Mutta mikään virallinen paikannimientutkija tuo opettaja ei ollut, mutta tietävä kuitenkin.

      • Kiitos..

        Ihan mielenkiintoista :DD


    • alkuperä

      on tietojeni mukaan seuraava:
      Suomussalmi: Suomussalmen rannoilla (siis nykyisen sillan) kahtapuolta on ollut paikallisten ihmisten hyvin suosima kalstus- ja kalojen päästely- ja perkauspaikka.Rannoille on kertynyt kasapäin suomuja ja niitä kasoja on ollut nähtävillä siellä 1800-luvun puolivälissä.
      Paikkakunnan vanha ja perinteinen nimi on ollut Kianta, mutta kun Suomessa tuli kuntien itsehallintolaki 1860-luvulla ja kunta itsenäistyi, niin paikkakuntaa alettiin kutsua Suomussalmeksi.
      Ämmänsaari on saari kahden "ämmän" välissä eli ämmä on laskukelvoton/vaikeasti laskettava koski. Niinkuin Ämmäkoski, jossa nykyisin voimalaitos ja Jalonkoski, siinä hotellin takana oleva lähes suljettu uoma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      74
      1234
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      1058
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      45
      1031
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      919
    5. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      337
      823
    6. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      63
      801
    7. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      744
    8. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      40
      737
    9. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      9
      685
    10. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      183
      659
    Aihe