Jälkiasennettu Ilmastointi Avensikseen?

Avensista hankkimassa.

Olen mahdollisesti hankkimassa 99/2000 mallin käytettyä Avensista, mutta tuossa autossa ei näytä olevan ilmastointia. Kysyin merkkiiliikkeestä paljonko Aven ilmastointi maksaa jälkiasennettuna ja sain vastaukseksi, että aika tasan 2000 e jälkiasennettuna. Eli siihen hintaan saisi siis aivan aivan uuden alkuperäisen ilmastoinnin. Toisaalta aika paljon rahaa, mutta toisaalta ilmastoidusta käytetystä vastaavasta joutuu maksaamaan n. 1500 euroa enemmän ja käytetyn ilmastointilaitteen toimivuudesta ei ole koskaan mitään takeita, päinvastoin siihen saattaa joutua joskus tekemään jopa 500-700 euron remontin, jotta sen saa toimimaan.

Olisiko kuitenkin jollakulla tietoa, että saisiko tuon ilmastoinnin Avensikseen jostain hieman edukkaammin kuin tuohon 2000 euroa? Se 1500 euroahan siitä kannattaisi ilman muuta maksaa, sillä silloinhan sen jälleenmyyntiarvokin nousee saman verran, eikö?

8

4253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarvittavat osat

      mietin vaan että miten paljon tuohon 2 tonniin kuluu työkustannuksia, jos tuttavapiirissä joku ammattilainen jolta asennus onnistuis saattais työkustannuksissa säästää.

      • Autovahinkokeskuksesta

        klimatisoitu raato ja eiku ite värkkäämään!


    • virityksistä

      Omat viritykset ja rakentelu laskee autosi vaihtoarvoa jos teet kaupat liikkeen kanssa.
      Suorassa kaupassa se on sitten ostajan asenteesta kiinni.

    • unohtamaan

      Unohda koko jälkiasennus ja etsi sen sijaan auto, jossa on ilmastointi. Sen huolto eli kylmäaineen lisäys maksaa yleensä 99 e.

      Ilmastoinnin vaikutus jälleenmyyntiarvoon voi olla ehkä parisataa euroa. Sitä paitsi Suomessa jälkiasennettu ilmastointi maksoi uuteen Aveen v. 2001 5000 mk eli n. 850 euroa, joten tuo 2000 euroa on aika kova hinta.

      Autotalli.com:ista löytyvät mm. seuraavat ilmastoidut Avet:
      1.6 Terra 4ov, vm 1999, 53 tkm, 12 660 e
      1.8 Terra 4ov, vm 1999, 79 tkm, 11 500 e
      1.6 Terra LB, vm 2000, 90 tkm, 12 900 e

      Samanikäiset ja samna verran ajetut, joiden kohdalla ei ilmastointia mainita, maksavat saman verran. Parisataatuhatta ajettuja ilmastoituja saa alle kymppitonnin. Eli ei jälkiasennus todellakaan kannata!

      • ostaa

        Kyllä kannattaa ennemmin asentaa ilamstointi laite vanhaan autoon kun se että menis tyhmänä maksaan uudesta autosta ton hinnan....ihan liikaa jos vaan pelkkä ilmastointi tulee...muuten sama kottura


      • Pena12

        Tuota kylmäaineen lisäystä kannattaa kysäistä paikalliselta kodinkonekorjaalta, ovat tehneet hommaa 20e korvausta vastaan.


    • Caesar.

      Caesar tiedusteli vastaavaa operaatiota silloiselle toisen merkkiselle autolleen. Ainakin siinä tapauksessa olivat liikkeessäkin sitä mieltä että todellisuudessa joutuu repostelemaan niin paljon olemassa olevaa sisustusta ja muuta kalustusta, ja ostamaan niin kalliit vermeet, että suosittelivat unohtamaan koko jutun ja ostamaan suosiolla valmiiksi ilmastoinnilla varustetun kärryn.

      Kun pelkästään ajattelee että koko kojelauta varmaan puretaan pois ja kasataan takaisin niin voi sitä nitinöiden ja natinoiden määrää jonka operaatiossa löystyneet sisustukset mahtaa pitää?

      • avensis-

        ovat sen verran vähän ajettuja ko.autot että kannattaa vaihtaa koko auto kun taas alkaa asennuttaa vanhaan vielä ilmastointia.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      96
      1886
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1340
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe