bangok - krabi

onko jollakin kokemuksia bangok - krabi välin matkustamisesta? lennämme bangokiin ensi joulukuussa, viivymme päivän pari siellä ja sitten suuntamme krabiin kahdeksi viikoksi. bussilla ollaan ajateltu matka hoitaa, kannattaako?
3941
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Omakohtaista kokemusta ei vielä ole. Mekin ollaan ensi joulukuussa matkustamassa Krabi-Bangkok-Krabi väliä ja varattiin lentoliput jo AirAsian kautta. Muita lentoyhtiöitä on mm. Nokair. Meno-paluu maksoi euroissa n. 46e (bahti määrää en muista). Mielestäni ei kovin paha hinta, 23e suunta! Lentäminen on mielestäni helpoin ja vaivattomin tapa ja lisäksi halpa. Mutta tietenkin jos haluatte nähdä Thaimaata enemmänkin ja teillä on runsaasti aikaa, voi bussi/juna olla hieno kokemus:)

Äänestä

Surat Thaniin ja siitä sitten bussilla loppu matka Krabille. Itse tosin lentäisin.

Lystiä matkaa.

Äänestä

Olimme toissa viikolla kyseisessä paikassa ja homma toimi hienosti.
Eli saavuttiin Bangkokiin Surnabv..(mikä ikinä onkin) lentokentälle Finnairin lennolla n. klo 10 ja AirAsian lento lähti klo 13 ja risat kohti Krabia. Homma toimi erittäin hyvin, ainoana tietysti, että piti tsekata ineen tavarat uudestaan Bangkokin kentällä. Maan sisäisten lentojen lähtöselvitys on yläkerrassa, jossa on selkeästi merkitty lähtötiskit ja tauluista löytää helposti oman lennon tiskin numeron.

Krabin päässä pitää ostaa "taksi-lippu" kentän sisältä taksifirman tiskiltä. Siitä lähtee sitten semmoinen havaiji-paitainen kuski mukaan kantamaan laukkuja. Homma toimi hyvin ja huijatuksi tulemisen riskiä ei ole. No eipä sitä Thaimaassa taida olla oikein muutenkaan.

Takasin päin sama juttu Bangkokiin tultiin ja kaikki järjestelyt toimivat moitteettomasti Krabin kentällä. Kentällä ei ole oikeastaan mitään palveluita, joten sinne on ihan turha suunnistaa kahta tuntia aikaisemmin. Tunti riittää komeasti sisäisillä lennoilla.

Me tosiaan matkustettiin AirAsialla ja lippujen hinta oli kahdelta ihmiseltä 93 euroa ees taas, eli sehän tekee siis juuri tuon 23 euroa per sivu per naama.

Sen verran kannattaa ainakin huomioida, olikohan Nokair juurikin, että se lähtee eri kentältä Bangkokissa kuin esimerkiksi mihin Finnair lentää. Ei tule sitten ikävää yllätystä =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minänä kirjoitti:

onko jollakin kokemuksia bangok - krabi välin matkustamisesta? lennämme bangokiin ensi joulukuussa, viivymme päivän pari siellä ja sitten suuntamme krabiin kahdeksi viikoksi. bussilla ollaan ajateltu matka hoitaa, kannattaako?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu