Itkua kaupassa

Toveri

No, niin nyt se itkeminen on alkanut sitten kaupassakin... Meillä on siis 3,5kk:n ikäinen "vaativa vauva". Aiemmin kappareissut ovat sujuneet ongelmitta, mutta nyt pari viimeistä kertaa... HUH! Typymme ei suostu istumaan kärryjen turvakaukalossa, joten olen sitten kantanut häntä, mutta silti hän kitisee ja itkeskelee. Eilen oli kaikkein paras, kun kassalla tyttö aloitti sitten kunnon itkemisen ja ihmiset tietenkin tuijottivat meitä, kun ilmeisesti eivät koskaan olleet nähneet / kuulleet itkevää lasta. Sitten vielä yhden akan oli pakko päästä sanomaan, että kylläpäs vauvaa itkettää kovasti. Ai, niinkö?! Kappas, kun en itse ollenkaan sitä huomannut!!! Onko kellään muulla ollut samaa ongelmaa? Enpä tiedä, mitä oikein tekisin, kun ei oikein kotiinkaan viitsisi linnoittautua, mutta ärsyttää toisaalta kuljettaa karjuvaa lastakin kaupassa.

8

886

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimetön :)

      Koita vaan selvittää nyt syy miksi lapsesi on itkuinen..Näillä helteillä hänellä voi olla kuuma ja jano myös, voit hyvin antaa hänelle kylmää vettä, koska meillä sitä ainakin menee paljon joka päivä (tyttö nyt 6kk.) meillä se auttaa itkuisuuteen jos ei ole kyse nälästä tai hammassärystä tai väsymyksestä. Jos mikään ei auta ni kannattaisi puhua neivolassa, sillä vaavilla voi olla masu ongelmia esim...

    • Tristar

      tuki korvat ja hymyile :D

      Lapset karjuvat kaupassa, tai ovat karjumatta. Jos mitään korjattavaa hätää ei ole, anna karjua. Meilläkin on "neiti epämääräisen tyytymätön" kotona ja vauvasta asti se on jumalatonta meteliä pitäyt aina kun ei hypätä juuri sinne ja juuri sillä vauhdilla kun neiti toivoo. Nykyjään ei jaksa enää pöyhiä :D ne kommentit kassajonoissa tms. ovat useinkin myötätuntoisia, yrittävät edes jotain sanoa ettet luulisi että he vain tuijottavat paheksuvasti. Sitä odottaa niin ikäviä kommentteja että neutraalitkin kuulee ikäviksi.

      Hymyile vaan, nyökkäile ihmiselle jotka katsovat ja naurahda vähän. Anna ymmärtää että tässä ei ole mitään katsottavaa, jatka matkaas vaan.

      ***

    • miten olisi

      Miten tyttö viihtyisi rintarepussa? Jos osaa jo kannatella päätään kunnolla, voi laittaa kasvot menosuuntaan.

      Meidän tytöllä oli tuollainen vaihe, joka meni onneksi parissa viikossa ohi. Mutta alkoi viihtymään kun laitoin rintareppuun ja kaupassa viihdytin esittelemällä hyllyn tavaroita jne.

      Noista katseista ei kannata välittää mitään. Siinäpähän tuijottavat. Ja suurimalla osalla tuijottajista on varmasti omia lapsiakin jotka ovat joskus olleet pieniä, joten saattavat ihan tuijottaa syvästä myötätunnostakin...

    • henki2

      itkettiin kaupassa. Ja niin vaan jonossa perässä vanhempi pariskunta kommentoi heti, että lapsi pitää viedä kotiin ku sillä on nälkä.

    • suurperheen äiti

      Meille kun lapsia siunaantuu aika ajoin, niin en tosiaankaan voi olla koko aikaa kotona itkujen pelossa, Mukana on yleensä murkku, joka haluaa sitä sun tätä. Sitten on uhmaikäinen jolla ei ole mikään hyvin ja tietysti se itkevä vauva. Minä kyllä imetän vauvaa missä vaan että saan hiljaiseksi. Joskus ei hiljene silläkään niin sitten vaan huutaa... Kylä mailmaan ääntä mahtuu!

    • toinen äiti

      nii että eihän tota välttämättä (luultavastikaan) oltu tarkotettu mikskään negatiiviseks, vaan ehkä jopa myötätunnoksi.

      • itkee herkästi

        Kaverin vauva itkee herkästi, paljon ja joka paikassa. On vaan sellanen olemassaan.

        Kun ollaan yhessä liikenteessä ja vauva itkee niin ihmiset välillä oikeen jää tuijottamaan ja sit tulevat monesti kommentoimaan itkemistä.. Mua raivostuttaa se kommentointi ihan yhtä paljon kun kaveriakin. Ihankun se ei ois muutenkin stressaava tilanne ilman että joku tulee siihen läpisemään ja neuvomaan. Kerran se muksu alotti kahta kauheemman huutamisen kun yks nainen tuli siihen juttelemaan ja luuli saavansa vauvan hiljaseks =D se oli sille oikein! Lähti aika nopeesti mitään sanomatta pois!

        Musta on ihana että mun kaveri ei jää kotiin vaikka vauva herkästi itkeekin.

        Oma poika itkee aika vähän. Joskus bussissa (katuri jossa vauva on vaunuissa matkan ajan) kun rupee kesken matkanitkemään niin koitan tietty rauhoitella mut jos ei rauhotu niin on vaan annettava huutaa koska jos tulee kolari, vauvan on turvallisempi lennellä vaunujen kera kun että lähtis mun sylistä lentelemään.

        Ja kaupan kassalla joskus kans rupee itkemään. Hoidan vaan homman loppuun ja hyssytän poikaa samalla ja kun päästään siitä kassalta pois ruuhkauttamatta sitä niin otan pojan syliin ja sitten rauhotellaan.

        Harvemmin ihmiset pahaa tarkoittaa kommenteillaan, mutta eivät osaa aatella että ne eivät itkevän vauvan vahemmista tunnu silti mukavilta.

        Ei muuta kun toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos tai sitten heität jotain napakkaa takaisin ;)


    • Anonyymi

      Näin taaperon k-Citymarketissa ja se itki koska se oli ilman omia vanhempia yksin kaupassa ja oli kakannut housuun ja ihmettelin ketä toi on niin menin sanoo tosta vartijalle ja se sano et se on mun perheen taapero ja toi vartija on nähnyt ennekin meidän taaperon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      74
      1224
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      1058
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      45
      1021
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      909
    5. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      334
      819
    6. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      63
      791
    7. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      744
    8. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      40
      737
    9. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      9
      675
    10. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      183
      649
    Aihe