Koira ei juo

En saa koiraani millään juomaan vaikka on näin lämmintä. Vettä on tarjolla sisällä ja ulkonakin useassa paikassa. Hyvällä tuurilla voi illalla muutaman kerran lipaista vesikupista.
Koira voi muuten ihan hyvin, lenkit pidetty minimissään ja koira varjossa tai sisällä ja illalla suihkutettu.
Mitä voi koiralle tarjota? Yritin kurkkua mutta muutaman viipaleen jälkeen ei enää kelvannut.
Koira on 4v bichon uros.
4446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei noin nuori ja terve koira ihan helposti kuivu. Yritä tarjota vettä suoraan kädelläsi. Jos se vaikka juo, silloin kun ette huomaa....

Äänestä

Koirasi saa varmasti ruoastaan tarpeeksi nesteitä.Terve koira säätelee itse juomistaan.Meilläkin vesikipon tyhjennys on vaihtelevaa.Tuntuu,että joinakin päivinä vesikippoja saa täyttää jatkuvasti ja joinakin päivinä ei tunnu menevän yhtään.

Äänestä

koira vaikuttaa muuten ihan normaalilta ja on iloinen ja pirteä, mitään hätää ei ole, se vaan ei kaipaa vettä.

Jos joskus tulee sellainen eteen että koirat tarvitsisi juoda, esim. juuri nämä helteet, kannattaa kokeilla muutamaa konstia. Eli veteen voi valuttaa tonnikalapurkista öljyä joukkoon, ei paljon koska on suolaista mutta sen verran että koira haistaa. Tai veteen voi laittaa pari lusikallista raejuustoa pohjalle, koira juo koska himoitsee juuston pohjalta tai sitten sinne voi pilkkoa pieniksi pari lihapullaa.

Äänestä

Kyllä se aikuinen koira itse juo kun on tarve. Koirahan juo kun on jano, ei se osaa tehdä niin kuin ihminen eli tankata etukäteen.

Ja kyllä se koira kuumassa ilmassa pärjää ilman turhaa paapomistakin. Lämpöhalvaus ei tule jos koira on normaalisti sisällä tai ulkonakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuumakesä kirjoitti:

En saa koiraani millään juomaan vaikka on näin lämmintä. Vettä on tarjolla sisällä ja ulkonakin useassa paikassa. Hyvällä tuurilla voi illalla muutaman kerran lipaista vesikupista.
Koira voi muuten ihan hyvin, lenkit pidetty minimissään ja koira varjossa tai sisällä ja illalla suihkutettu.
Mitä voi koiralle tarjota? Yritin kurkkua mutta muutaman viipaleen jälkeen ei enää kelvannut.
Koira on 4v bichon uros.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu