Tämä on jälleen yksi 'apua olenko raskaana' viesti. Viikonloppuna harrastettiin seksiä, ei huomattu mitään silloin, mutta tänään löysin sisältäni kondomin (tai oikeastaan se tuli ulos). Ilmeisesti ei hiukan huppelissa huomattu että jotain puuttuu. Tai sitten tämä tapahtui jo pari viikkoa sitten, mutta kuinka kauan kondomi voi pysyä sisällä?
Joka tapauksessa menkat on viikon myöhässä, ja mulla on suht.huono olo. Onko suuri todennäköisyys että olen raskaana? Pelottaa tehdä testi mutta se on pakko. Kuinka pian testi on luotettava?
Joka tapauksessa menkat on viikon myöhässä, ja mulla on suht.huono olo. Onko suuri todennäköisyys että olen raskaana? Pelottaa tehdä testi mutta se on pakko. Kuinka pian testi on luotettava?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voit olla raskaana, jos se kondoomi on lojunnut siellä jo pari viikkoa. Tee raskaustesti. Terveyskeskusten ilmaiset raskaustestit tehdään parin viikon kuluttua siitä, kun kuukautisten olisi pitänyt alkaa. Apteekista saa testejä, jotka näyttävät tuloksen, vaikka menkat olisi vain 1 pvän myöhässä. Toimi kiireästi, varsinkin jos raskaus ei ole toivottu.
Ei se kondomi todellakaan voi siellä kahta viikkoa muhia, tai muuten sinulla olisi jo sen luokan tulehdus että sen huomaisi hajusta jo metrin päästä.
Menkat voi olla viikon myöhässä ilman mitään varsinaista syytä. Raskauden aiheuttama "huono olo" alkaa yleensä vasta kun raskaus on jo reilusti toisella kuukaudella.
Tee ihmeessä testi jos se rauhoittaa, ilman muuta saatat olla raskaana jos ehkäisynä on pelkkä kondomi. Testipakkauksesta näet, kuinka pian ja millä luotettavuudella testi toimii.
menkat alkoi nyt, mutta kai on silti mahdollista että on käynyt huono onni. Vahinko siis tapahtui lauantaina. Oon kuullut että ennen menkkoja on aika epätodennäköistä tulla raskaaksi, mutta toisaalta vaikka tulis menkat niin ei se tarkoita etteikö voisi olla raskaana...
En tiedä sitten olisiko se kondomi ollut kauemmin, aika epämiellyttävältä se näytti.
että voit olla rauhallisin mielin jos kerran menkat alkoivat nyt.Kondomi saattaa hyvinkin parissakin päivässä muuttua aika epämiellyttävän näköiseksi.Paha olo voi yksinkertaisesti johtua myöhästyneistä menkoista ja tämän asian jännittämisestäkin.Voit tietysti tehdä vielä testin varmuuden vuoksi,oman mielenrauhasikin takia.Kuinka monta vuotta sulla on ollut menkat ja ovatko olleet säännölliset?
...on suht.säännölliset, olleet jo muutaman vuoden, mutta ihan alussa oli aika epäsännölliset, heittivät parilla päivällä joka kerta.
No aika varmaan näyttää miten tässä käy... kun sen testin voi tehdä varmaan joskus viikon päästä... mutta menkat kyllä helpotti vähän oloa! :)
Kyllä voit olla raskaana ja varsinkin jos kortsu on viikon ollut sisälläsi.
Apteekin raskaustesti näyttää jo vaikka menkat ois 1 päivän myöhässä. Kipase kiirreesti apteekkiin ja osta se testi ja tee se pian.
On ymmärrettävää,että se pelottaa,mutta haluat kai tietää oletko raskaana vai et?
Niin, voiko kondomi tosiaan jäädä kovinkin kauaksi aikaa "muhimaan" sisuksiin..? Eikö se tunnu miltään? Entäs pesua tehdessä? Omalle kohdalleni tämä tuntuisi aika uskomattomalle, mutta kai näinkin voi siis käydä...
tosiaan noin yksinkertanen? kuulostaa aika uskomattomalle jutulle, anteeksi nyt vaan...Täytyny löyhkän olla melkonen jos tää totta on.. kaikki ei näytä olevan hygieniasta turhan tarkkoja..!
...mutta niin on kuulemma käynyt aika monellekin. Jos kortsu on jäänyt syvälle (?), niin ei se haise sieltä jos et kovasti levittele jalkojasi. Viikkoa kyllä epäilen, eli sen täytyi olla siellä vain pari päivää. Suihkussakin ehdin käymään tasan 2 kertaa, ja hygieniasta huolehdin sen verran hyvin että huomaisin kyllä hajun. Paikat on varmaan vaan niin kireät että sinne voi jäädä kortsukin jumiin, en tiedä.