Olen lähdössä elokuussa Helsingistä Lontoon kautta Chicagoon British Airwaysin lennoilla. Heathrowlla on 2t.40min. aikaa lentojen välillä. sanokaapa kokeneemmat että onko tuossa riittävästi pelivaraa.
Ensimmäinen vierailu kyseiselle kentälle...mitä olen selvittänyt niin terminaaliakin pitäisi vaihtaa, ilmeisesti ykkösestä neloseen. Kertokaa jos kokemuksia vastaavasta tilanteeta.
Ensimmäinen vierailu kyseiselle kentälle...mitä olen selvittänyt niin terminaaliakin pitäisi vaihtaa, ilmeisesti ykkösestä neloseen. Kertokaa jos kokemuksia vastaavasta tilanteeta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lähdetkö alusta loppuun yhdellä BA:n lipulla? Jos näin on, it's not your problem, matkustaja. Ne joutuu toimittamaan sinut perille joka tapauksessa.
Riittää.
Portinkin saa tietää vasta, noin 20-30 min,
ennen lastausta.
Katsele tarkkana näyttöjä, kun lentosi lähestyy, ja sitten vaan pomarfinnia toisen eteen.
Opasteet on aika hyvät.
Chigago ja BA
no ei pahoja.
Seuraa opasteita. Pääset ilmaisella bussikyydillä nelosterminaaliin kentän toiselle puolelle. Matkaan kuluu aikaa yllättävän paljon.
Jos kaikki lentosi on varattu samassa yhteydessä, yhdellä varausnumerolla (eli et ole tehnyt omia säätöjä ja varaillut matkaa pätkä kerrallaan eri paikoista) niin aika riittää mainiosti. Lähtöselvityksen koko matkalle pitäisi pystyä tekemään jo Suomesta lähtiessä. Joka tapauksessa kaikki jatkomatkustajat kulkevat Heathrown kentällä Flight connection centerin kautta (seuraa opasteita), josta voi saada vielä puuttuvan boarding cardin ja kysyä neuvoa mieltä askarruttaviin asioihin. Koska olet matkalla USA:aan on syytä varautua myös tarkkoihin turvatarkastuksiin ja erinäisten lomakkeiden täyttöön vielä ennen koneeseen nousua Lontoossa eli lähtöportille kannattaa hivuttautua hyvissä ajoin. Antoisaa matkaa!
Sinulla on runsaasti aikaa. Siellä on tosi hyvät opasteet ja jos tuntuu, ettet ole varma suunnasta,
niin kysy virkailijoilta, joita on paljon palvelemassa asiakkaita. Siis kysy, Sinua neuvotaan, halukkaasti.