Jossain oli kai et ei saa antaa mut en oo varma. Onko niistä jotain haittaa? Onko ne ihan vaarallisia vai eikö vaan suositella?
Saako collielle antaa herneitä?
9
9657
Vastaukset
- kannata
noin herkkä rotu vetää ne helposti nenään =)
- Jokunen...
niin vetää, nytkin uros tuolla sängyn alla murjottaa (oli taas pesupäivä..) =)
- Dragon89
Kaippa niitä voi antaa ainakin kypsennettynä. Ite ainakin annan omalle collielle uusii ruokii tosi varovasti, sillä nääs on tapana oksentaa herkästi. Sillä tavalla sitä oppii mitä passaa syöttää omalle koiralle ja mitä ei.
- Herneistä
Koiralle herneet on aina sosutettava tai jos antaa kuivattuja ne on ensin rouhittava koneella karkeaksi rouheeksi ja liotettva, tai ostaa hernerouhetta ja liottaa yön yli, muistaakseni suhde oli 1 osa herneitä 2 osaa vettä.
Herneissä on paljon kaikkea hyödyllistä, mutta voivat aiheuttaa ilmavaivoja, joten vihreätlinssit ovat parempi vaihtoehto, ne tietysti pitää ensin keittää, mutta ovat lähes sama asia ravintoarvoltaan kuin herne, hiukan parempia.
- Meg52
En antaisi omille collielleni herneitä. Pyrin pitämään ruokavalion erittäin tarkkaan samanlaisena, jos teen jotain muutoksia niin ne tapahtuvat tosi hitaasti. Ainakin minun koirillani on herkkä vatsa, enkä halua aiheutta heille mitään kipuja mahaa, enkä minnekään muualle. Vahdin varmaan heidän ruokaansa tarkemmin,kuin joku äiti lapsensa ruokaa!!!
- fdf
Minun koira syö herneet ja mussuttaa vedet kuorista. Hyviä ilmeisesti.
- mistica
Miksei...mutta ensin muutama, ja tarkkaile sen suoliston toimintaa. Ja soseutettuna, kuten jo todettiinkin. Mutta jos nyt ei ole kyse siitä, että lisäät sitä sen ruokavalioon, muutama herne sinne tai tänne, pari nenään tosiaan ;-)
- herneitä
Meillä talossa neljä collieta jotka syövät ajoittain herneitä, appelsiinia, omenaa jne. Muutama herne ei ketään haittaa. Tuntuu meillä olevan suurtakin herkkua.
Kaikki meidän koirat ovat hyvävatsaisia johtuen juuri siitä kun saavat maistella kaikkea uutta silloin tällöin. Ei tietenkään litraa kerrallaan.
- Anonyymi
Meillä toinen Sheltti syö melkein mitä vaan. Omenaa, herneitä, herneiden palot pureskelen itse mössöksi ja annan kourasta koiralle, hyvin maittavat. Appelsiinia, päärynää, kaurapuuroa (hivenen mitä kattilan pohjalle jää). Toinen Sheltti ei syö kuin omia papanoitansa (herkkä vatsa). Jos annan jotain muuta vaikka kanan rustoja, syö mutta ripulille menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827