Olisiko kellään omakohtaista kokemusta autokatoksen muuttamisesta asuintiloiksi? Minkä hintaista se on? Olisi tarkoitus tehdä kaksi makuuhuonetta lisää.
...kaksi huonetta
autokatoksesta
7401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei muuta kun kauppaan tarpeita hankkimaan ja hommiin! Olemassaolevia rakenteita hyväksi käyttäen saat asuintilaa ja halvalla. Vesikattoakaan ei tarvitse rakentaa. Itse olen noita vastaavia remontteja tehnyt jo puoli tusinaa ja hyvin ovat menneet. Tuumailet vähän huonejakoa ja rakenteet kopioit naapurin tai omasta talosta, ei siinä sen kummempaa suunnittelua eikä varsinkaan suunnittelijoita tarvita.
Eikö mielestäsi tarvita lupiakaan, siitä suunnittelusta puhumattakaan? Tekisi mieli nyt painaa tuota "ilmoita asiattomasta viestistä"-painiketta. Noh, vitsinhän vain heitit, eikö totta?=)
Ongelma tulee eteen vasta rakennusta myydessä. Eli jos ei ole muutoslupaa autotallista asuintiloiksi ja parahaassa tapauksessa petos syyte perään.
Mitä sitä mitään suunnitteleemaan ja lupia kyselemään. Itketään sitten myöhemmin...
Saman tulee maksamaan kuin sen kokoisen talon rakentaisit, jos se pelkkä katos on.
saa halvalla autokatoksesta, kevytpressua seiniin ja talveksi voi laittaa taas sen auton sinne.
Ei siitä autokatoksesta oikeita asuinhuoneita saa tekemälläkään.
Ei tekemälläkään? Olet tainnut rakentaa oikeen paljonkin heh! Eihän tuo ole pahakaan homma tehdä siitä asuttava. Katto ja runko jo valmiina niin mikäs siinä...??? Kyllähän hyvä timpuri tuosta tekee vaikka kylpylän ;)