tarvii kysyä napaläväristä!!

Apua! Otin pari kuukautta sitten napalävistyksen ja luulin että se oli parantunu ku se ei ollu yhtään kipee. Nyt viikon verran se on ollu tosi kipee. Muuten sitä ei koske tai mitään, mutta kun sitä yrittää liikuttaa ni se tekee tosi kipeetä! Kertokaa napalävärin omaavat, että onko tää ihan normaalia.
7274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On se suhteessa ihan normaalia mutta jos pahenee niin kasvata umpeen!

Äänestä

Tiesitkö, että napalävistyksen tulehdukseen on kuollut ihminen?

Äänestä

Se on ihan täysin normaalia.. Lävistys saattaa tuntua jo parantuneelta, mutta sitten se saattaa rueta kipeytymään. Eikun vaan puhdistelet sitä säännöllisesti ja annat sen parantua. Ei syytä paniikkiin.. Mulla on ollu napakoru jo muutamia kuukausia ja silti se joskus kipeytyy! Tsemppiä sulle! =)

Äänestä

mä kävin lääkäriltä kysymässä siit napakorusta, nii se sano et se voi tulehtua tosi pahasti ja siihen todellaki voi kuolla...
saatat saada vatsahaavan.... en haluu pelotella=)))))

Äänestä

älä nyt hyvä tyttö panikoi, jos se vähän tulehtuu. Ittelläni on ollut napalävistys muutaman vuoden ja oli sellasen puolisen vuotta arka. Napa on sen verran herkkä, et voi olla kipeenä ja vuotaa kudosnestettä sellasen vuoden verrankin. Eikö sulle sanottu mitään kun olit ottamassa sitä? Täältä netistä löytyy kyllä tietoo, esim. eri tatska/lävistys liikkeiden sivuilta. Käy katsomassa! Ja sanosin vielä, ettei sitä kannata välttämättä puhdistaa noilla apteekista saatavilla aineilla, kuivattaa vaan turhaan, käytä ennemmin ihan vaan vettä.

Äänestä
  • Lävistyksen pahaan tulehdukseen voi jopa kuolla joten kannattaa ottaa aika vakavasti ne tulehdukset.

    Äänestä

sä et oo kertonu kuinka sä hoidat läväriäs.
mä sain omani noin maaliskuun lopussa.ja siihen ei koske yhtään ja mä saan vaikka korun ympäri.kun se on sellanen banaani.,mut se ei oo viel täysin parantunut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nora kirjoitti:

Apua! Otin pari kuukautta sitten napalävistyksen ja luulin että se oli parantunu ku se ei ollu yhtään kipee. Nyt viikon verran se on ollu tosi kipee. Muuten sitä ei koske tai mitään, mutta kun sitä yrittää liikuttaa ni se tekee tosi kipeetä! Kertokaa napalävärin omaavat, että onko tää ihan normaalia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu