Muutto olisi edessä, ja lapsi harrastanut hieman seinään piirtämistä, eli millä lähtisi tapetista parhaiten lyijykynän/puuvärikynän jäljet? Pyyhekumi ei auta, eikä kostealla rätillä pyyhkiminen. Jostain luin että suihkuttaa hiuslakkaa ja sitten pyyhkii, no ei auttanut... Vai pitääkö vaan oma-aloitteisesti tapetoida uusiksi tuo pienehkö alue, ettei mene takuuvuokra.
Lyijykynä/värikynä pois tapetista??
6
9206
Vastaukset
- pikkuenkeli
Siihen varmaankin vaikuttaa minkälainen tapetti ja minkälainen värikynä. Onko sinulle tuttu Gnld:n Super 10 voisit kokeilla sitä varoen mikäli tapetti kestää kosteutta. Mikäli mahdollista kokeile ensin jollekin vastaavan tyyppiselle tapetin palalle samojen kynien jälkien poistamista joilla taiteilut tehty.
- tuttu*
sappisaippua, sillä voisit yrittää. Vaikeaa voi olla pois saaminen.
- vesiliukoinen tussi
...kun pyyhin taikasienellä. Sienellä on muitakin nimiä,olikohan ihmesieni tms. Riittää kun kostuttaa vedellä sienen ja pyyhkii rauhallisesti, lähes paikallaan pyörittäen jos tapetissa sattuu olemaan kohokuvioita. Jos tapetti on vaaleapohjainen, niin loput piirrokset voi peittää taululiidulla.
- Nimetön
Täytyykin mennä kaupasta huomenna metsästämään tuota taikasientä, jos se tehoais (ja ostaa liituja, kun onneks on valkoinen tapetti ;)
- Alkoholilla
Useimmat kynien "musteet" liukenevat alkoholiin. Esimerkiksi kuulakärkikynän jäljet saa pyyhittyä alkoholilla.
Jos pita on huokoista, voi pigmentti olla niin syvällä, ettei jälki lähde enää millään. - Taiteilija2010
Näemmä hiuslakka tepsi meillä.
Seinissä on lasikuitutapetti ja kämppä myytiin juuri ja kun muuttopuuhat alkoi,
2 V herra piirsi kahteen seinään:)
Pitää antaa vaikuttaa hetki mutta ei saa kuitenkaan kuivua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 714322
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺684166Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363572Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163153Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle352818En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142582Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102364IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm251491Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571292Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli751089