kun on vieraita.Itse en kyllä pidä,eikä monet vieraatkaan.
Jotenkin se on luonnollista olla alasti saunassa aataminpuvussa.
Jotenkin se on luonnollista olla alasti saunassa aataminpuvussa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
pidän, sen verran ollaan vanhanaikaisia, että housut on pois vain puolison aikana sängyssä ja saunassa.
Minusta, meistäkin kai, on vanhempi ihminen kauniimpi sopivasti peitettynä, kuin alastomana,
vaikka nuoruudenpainossa ollaan.
alasomuus on eri asia kuin makkarissa.
... pyöräilyä puolustavat. Euroopassa voipi semmoisia temppuja tehdä. Amerikkalaiset turistit peittäisivät lastensa silmät kauhistuneina, jos osuisivat paikalle ... :D
"Ajelivathan nuo alasti pitkin kaupunkeja "
Luulen että nuo eivät ole ensimmäisessä avioliitossa olevia,
eli minun silmissäni eivät mitenkään esimerkillisiä,
eivätkä aivan normaaleja.
... mielestäni ole normaaleja. En minä halua alastomuutta katsella. Enkä esitellä liioin.
Kunhan heitin vaan vertailuksi oman rantamökin ja suurkaupunkien katujen vertailuksi.
Enkä mene vieraitten kanssa saunaan alasti enkä uimapuvussa.
Mökkisaunassa vieraitten aikana, jo ihan kohteliaisuussyistäkin,minusta ei ole sopivaa olla ilkosillaan, vaikka olenkin iästäni huolimatta 52v trimmikunnossa, koska olen himokuntoilija ja bodaaja.Kehtaisin kyllä näyttää itseäni malliksi, mutta en halua.
Mutta ihan omissa oloissa mieheni kanssa toki menen ihan eevan puvussa uimaan saunasta.
Nyt en mene saunaan enkä uimaan, koska jalka on kipsissä, sattuipa pyäräilytapaturma,onneksi särkyi polvi, ei pää !! Kiitos kypärän.
Nainen52
kun ei pää,mutta ikävää kun polvi.Menee kesä vähän poskelleen.
Ulkonäköä en ajalellut. Vieraita on ollut lihavia sekä laihoja sillä ei ole merkitystä.
Mutta kiva kun olet pitänyt itsestäsi huolta
Sinä tuntematon. Ottaa tosiaan päähän se,että kesä menee poskelleen, mutta kuten sanoin, parempi se polvi kuin pääkoppa, tässä on joutunut laittamaan nyt asioita tärkeysjärjestykseen kaiken "ketutuksen" keskellä.
Hyvää kesää Sinulle toivottelen.....
T:tilapäinen invalidi (toivottavasti)
mielessäkään!
Uikkarit saunassa!?
Hekoheko!!
olen mix -bastussa.
jaa'a,kun en ymmärrä mix-batusta.
, tai olimme Jällivaarassa hiihtoreissullamme.
Ei siellä muunlaista ollutkaan, jotkut olivat uimapukusillaan ja jotkut rohkeimmat pelkkä pyyhe ympärillään.
Niin se oli sekasauna, - uimahallin tapaisen yhteydessä, siellä oli baarikin, sai uinnin lomassa käydä drikit, kuka halusi.
onkin paljon Suomalaisia,minunkin.Luulis että sieltä löytyy kunnon saunakin.Koskaa ei tullut käytyä siellä,kun olivat kesälomalla aina meillä.
vaikka millaisia saunoja Suomalaisiakin; pianhan Jällivaara siirretään nykyiseltä paikaltaan ties minne, kirkkokin kokonaisena kuulemma.
ellei ole aivan välttämätöntä. Vain silloin, jos tiedän alastomuuteni loukkaavan vieraani ehdottomia periaatteita, suostun uimapukuun omissa oloissa. Vieraana ollessani käyttäydyn talon tavoilla.
Eräs suurista nautinnoistani on kuitenkin elokuinen yöuinti läheisellä rannalla sametinlämpimän meriveden helliessä alastonta vartaloa.
että tässä kyseltiinkin SAUNOMISESTA uimapuvussa. Eipäs tullut edes mieleen, että saunassa uimapuku:) Ylempnänä oleva "ko. vaihtoehto" ymmärtää selvästi paremmin suomenkieltä mitä minä :)
Täytyy myöntää, että jos saunomassa on miehiä, niin kyllä. Kerran uimapuku unohtui ja keksin, että laitan pitkän mustan topin ja mustat pikkarit. Sitten kun se toppi kastui, niin tuttu mies sanoi, että tuo muuten paljastaa enempi kuin peittää. Pitäisi varmaan jo heittää uikkarit pois ja olla niinkuin monet muutkin, luonnollisesti.
Ei sunkahan sitä housuut jaloos ny saunaas istuta. Täällä mun luona mitä ny joskuus on ollu saunavierahia, niin miehet menöö omaas porukassaan saunomahan ja vaimoosethenget taas päineensä. Sillälaalla eri aikakahan, ei tuu mitään sala-ajatuksia sitten mielehen,hih. No joo hyvä näin.
Kyllä mielestäni Suomessa ollaan saunassa alastomana,oli sitten kyseessä yhteissauna, tai millainen versio tahansa. Kysymyshän on saunomisesta meille Suomalaisille niin luonnollisesta asiasta.Uimapuvussa, heh heh Heeeee!!!!!
saunoista on aina naisihmiset kiedottuna pyyhkeeseen saunassa. Semmoisissa kiuas ja muissa mainoksissa. Maailmalla ollaan hotellisaunoisa uikkareissa.
Eli jos on semmoinen tilanne että arastelee, tai ulkomaanvieraita, voi sen ekstra pyyhkeen kietoa päälle.
Lähinnä kaksi seikkaa tuossa vaikuttaa.
Ensimmäinen niistä on yleinen häveliäisyyden tunne. alastomuus muutoin kuin lähimpien läsnäollessa koetaan vieraaksi.
Toinen seikka on oman vartalon häpeileminen. Kyllähän uimapukukin paljastaa muodot, mutta varmaan laudanlitteä nainen häpeilee esiintymistään ilman sitä, toisin kuin rehevämuotoinen.
Miehillehän tuo on paljon vähäisempi ongelma, kuten uimarannoillakin välin näkee.
Ei ole tullut kokeilluksi. Olisi varmaan mielenkiintoinen elämys. Toivotaan että tilaisuus tulee.
kuuluu mielestäni mökki-saunaan ja mökki-järveen. en alasti uimisen nautintoani vieraiden tai naapureiden vuoksi pilaa. naapuri tarvitsee kiikarin, jos haluaa katsella ja meillä naiset ja miehet käyvät erikseen saunassa. eikä kukaan koskaan tule tiirailemaan ketään. mielestäni niin luonnollista. nuoriso kääntää päänsä eivät kestä vanhaa kroppaa kestä katsella, mutta siinäpähän oppivat, ettei keho ole mitenkään hävettävä asia. omat isovanhempanikin aikoinaan kävelivät alasti ulkosaunasta. se on mihin tapaan lapsena kasvatetaan.seksi on taas kaukana saunakulttuurista.