Apuva :(

piupau86

Minulla on n. 13-14vkon vanha Dobberinarttu ja
minä en saa koiraani ikinä sisäsiistiksi!! Tuntuu että aina kun olisin lähdössä käyttämään sitä ulkona niin se on jo tehnyt tarpeensa tms. sitten taas tuntuu että jos kerkeän ns. ajoissa ulos niin koira "pihtaa" varsinkin ulosteensa sisälle. Pissin sen tekee joka kerta mutta kakka on kivempi näköjään tehdä sisään! Kerran näin että se oli tekemässä kakkaa lattialle niin nappasin koiran syliin ja vein ulos. Juoksutin yli puoli tuntia eikä tehnyt mitään!! Sit mentiin sisälle ni kylläpäs kakka tuli sitten nopeaan! ja pissiminen tuntuu olevan sisällä kivempaa kun saa pissiä vessan matolle tai minun kenkien päälle!!

Sitten kysyisin vielä sitä että onko Dobberinpennut tosiaan noin luupäitä?! Oppiiko ne koskaan yhtään mitään??!! minun pennulle sänkyyn nousu on ehdoton EI ja silti se kampeaa sinne eikä ole kuulevinaan komennusta! Sitten kun korotan ääntä ja nousen seisomaan ni sitten ehkä vaivautuu laskemaan tassunsa sängyn reunalta.
Kissan jahtaamistakin olen yrittänyt saada pois karsittua mutta ei... tosi kiva on pöllyttää kissaa ja sitten hirveä tuppo suussa juoksennella ympäri asuntoa.. onko muilla kokemuksia dobberista ja kissasta joka ei osaa antaa takaisin!??

9

1251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stormdog

      Saatta johtua tuo sisälle tekeminen kyllä mielenosoituksestakin, hankala sanoa kirjoituksen perusteella. Ei kun yritystä hommaan vaan ja pitkää pinnaa! Muista, että ulkoa et tule sisälle ennen kuin kakka on tehty...oma hermorakenne testiin vain!

      Elämää dobberin kanssa...kyllä luupäitä ovat ja varmasti viimeseen asti kokeilee, josko sinne sänkyyn saisi tulla! Älykkäitä koiria ja osaavat laittaa ihmistä 6-0 jos antaa mahdollisuuden siihen.

      • piupau86

        Aina kun ei ole mahdollisuutta juoksuttaa niin pitkään että jotain tulee..ei yksinkertaisesti kerkeä!!
        Olen tämän kuun ajan vielä kurssilla, jos se sitten sen takia kiukkuilee kun en ole päivällä kotona ja tekee sisälle mieluummin tms.?


    • ulos pissaamisesta

      ja kun pissaa sisälle, ei mitään kommenttia, ei edes kieltoa.
      Dobberi on luupää, mutta ei koira osaa v***uilla eikä näyttää keskaria.
      Tutkipa miten sinä reagoit kun se pissaa sisälle/ulos? Kun se pissaa ulos, menettekö heti sisälle? Silloin koira oppii nopeasti, että ulkoilun hauskuus loppuu heti, kun tekee pissat/kakat. Vie koira ulos AINA HETI kun se herää/on syönyt/on leikkinyt. Silloin ne hädät tulee todennäköisemmin. Kehu kun koira tekee ulos tarpeensa ja vaikka ala leikkimään sen kanssa palkaksi.
      Älä oleta että se ymmärtää sinua koska puhut sille ja sen kuuluu ymmärtää, se on eläin. Tee ulos pissaamisesta sen arvoista.

      • Nimetön

        Ei ihmislapsetkaa syntymästä asti mitään tiedä. Kärsivällisyyttä peliin


    • dobbeli..

      meil oli kans aluks jo ennestää kaks kissaa, kun meidän pikku dobberi saapu kotiin, mut heti kun ne sai rauhassa tutustua niin kyl meidän 9kk dobberi ja kissat pärjää keskenään aivan mainiosti.. =) että aikaa se vähän vaatii..

    • noviaskin

      meillä pentuna jahtasi. sitten otettiin käyttöön pet corrector ilmapainepumppu ja aina kun koira jahtasi kissaa/puri tiukka EI ja jos ei usko niin suihkaus EI.

    • mali

      Oisit ottanut asioista selvää ennen pennun hankintaa!! Että ihmiset voi olla tyhmiä!!!!!! Onko taas ostettu jostain paperiton piski eikä mitään neuvoja ja ohjeita ole annettu mukaan! En käsitä miten myydään koira hlölle jolla ei ole minkäänlaista käsitystä koiran pidosta ja kasvatuksesta. Mee ny hyvä ihminen johonkin pentukurssille missä sinut opetetaan käsittelemään pentua oikein, niin eiköhän ne hankaluudet ala selvitä kun itse opit tuntemaan ja lukemaan koiraasi.

      • diudi

        Hiukan vanha jo tämäkin juttu mut kiitos kumminkin kun olet jaksanut siitä huolimatta morkata..ja kiitos kysymästä..mulla on jo ennestään yksi koira


      • diudi
        diudi kirjoitti:

        Hiukan vanha jo tämäkin juttu mut kiitos kumminkin kun olet jaksanut siitä huolimatta morkata..ja kiitos kysymästä..mulla on jo ennestään yksi koira

        ja minulle ei ole tärkeää onko koira paperillinen vai paperiton..kunhan se saa hyvän kodin joten tee pinnaliset puudelin omistajat saatte minun puolesta painua sinne missä pippuri kasvaa.
        p.s. ja missähän olen väittänyt että en olis menossa mihinkään koirankoulutuskurssille?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2875
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      39
      1584
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1222
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1085
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1009
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      322
      957
    Aihe