9000 palapeli seinälle?

Nekku

Eli löytyiskös hyviä vinkkejä kuinka saisin 9000 palan palapelin "nätisti" seinälle? Mielessä oli, että teettäisin paksun pleksin päälle ja ison, tukevan pahvilevyn taakse, mutta mitenkäs kiinnitys? Millä saan levyn ja pleksin toisiinsa kiinni? Entäs seinälle?

Neuvoja kiitollisena odottaen...

7

5876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AlbinoRaven

      Et ole tarpeeksi isoihin taulunkehyksiin törmännyt? Ne ovat hyviä tuollaiseen. Eräällä ystävälläni on suuria palapelejä seinällä, voisin kysäistä häneltä miten hän on ne laittanut sinne.

    • nezzukka

      Mie oon monasti miettiny, suostuuko mikään yritys laminoimaan palapelejä...
      Kun esim painoyrityksillä ja teippausyrityksillä on isoja laminointikoneita.
      Että suostuiskohan kukaan siihen, että vaikka kontaktimuovilla laittaa palapelin takapuolelta yhteen ja sitten veisi laminoitavaksi. Toisaalta esim tuo sinun 9000-palainen pitäisi usiammassa osassa sinne viedä.

      Jos saat tietoa tästä asiasta, niin kerro, miekin mielelläni kuulisin :)

      • laitettiin näin kasaan

        Koottiin palapeli ison levyn päällä, käännettiin sitten enemmän kuin varovaisesti toisen levyn kanssa ympäri ja kiinnitettiin tausta kasaan kaksipuoleisella teipillä. taas varovainen käännös ja pintaan sprayattiin aika monta kerrosta suihkutettavaa kiinnitettä. Kehyksien mitta ja kuva taulustamme otettiin kehystämöön mukaan ja ammattilainen pätki rimat valmiiksi.
        Kotona sitten kasattiin loppuun ja laitettiin kiinnityslenkki taustalle.
        Hyvin on kasassa pysynyt viimeiset 5 vuotta seinällä


    • nammed.

      On 500 palan palapeli kehyksissä. Alettiin kokoamaan sopivan kokoiselle pahville ja jotkut palat sinitarroilla kiinni. Sitten vaan kehykset ostamaan ja naps palapeli pysyy paikallaan. Kehystysliikkeissä varmaan osataan neuvoa. :)

    • Nekku

      Kiitos vastaajille, näillä neuvoilla mennään eteenpäin!

      Palapeli on vielä vähän kesken, joten aikaa on vielä miettiä ja suunnitella, miten tuo seinällelaitto toteutetaan... mutta ei kai se auta muu kuin suunnata askeleet kohti kehystysliikettä. Olen kyllä aikaisemmin ostanut 1000 ja 1500 palan puzzleille ihan kaupasta puukehyksiä joissa on lasi päällä ja ne ovat kyllä toimineet ihan loistavasti. Tälle ysitonniselle on vaan vähän vaikeampi löytää valmiskehyksiä kun kokoa peliltä löytyy 193cm x 139cm. Tässä muuten kuva, mikäli jotakuta kiinnostaa :) :http://www.puzzlehouse.com/images/webpage/astrology9000.jpg

      • canis21

        mistäs olet noin hienon palapelin saanut hommattua? Tuollaista katselisi mielellään omallakin seinällä. :)


      • Ipe85

        Tänään sain itse tuon saman valmiiksi ja mietin itsekin kiinnitystä tuolle. Ensimmäinen kerros tapettiliimaa vedetty päälle (halvempaa kuin varsinaiset liimat)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2701
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2481
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2219
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1835
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1423
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1413
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1145
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1114
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1033
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      908
    Aihe