Eli löytyiskös hyviä vinkkejä kuinka saisin 9000 palan palapelin "nätisti" seinälle? Mielessä oli, että teettäisin paksun pleksin päälle ja ison, tukevan pahvilevyn taakse, mutta mitenkäs kiinnitys? Millä saan levyn ja pleksin toisiinsa kiinni? Entäs seinälle?
Neuvoja kiitollisena odottaen...
9000 palapeli seinälle?
7
5853
Vastaukset
- AlbinoRaven
Et ole tarpeeksi isoihin taulunkehyksiin törmännyt? Ne ovat hyviä tuollaiseen. Eräällä ystävälläni on suuria palapelejä seinällä, voisin kysäistä häneltä miten hän on ne laittanut sinne.
- nezzukka
Mie oon monasti miettiny, suostuuko mikään yritys laminoimaan palapelejä...
Kun esim painoyrityksillä ja teippausyrityksillä on isoja laminointikoneita.
Että suostuiskohan kukaan siihen, että vaikka kontaktimuovilla laittaa palapelin takapuolelta yhteen ja sitten veisi laminoitavaksi. Toisaalta esim tuo sinun 9000-palainen pitäisi usiammassa osassa sinne viedä.
Jos saat tietoa tästä asiasta, niin kerro, miekin mielelläni kuulisin :)- laitettiin näin kasaan
Koottiin palapeli ison levyn päällä, käännettiin sitten enemmän kuin varovaisesti toisen levyn kanssa ympäri ja kiinnitettiin tausta kasaan kaksipuoleisella teipillä. taas varovainen käännös ja pintaan sprayattiin aika monta kerrosta suihkutettavaa kiinnitettä. Kehyksien mitta ja kuva taulustamme otettiin kehystämöön mukaan ja ammattilainen pätki rimat valmiiksi.
Kotona sitten kasattiin loppuun ja laitettiin kiinnityslenkki taustalle.
Hyvin on kasassa pysynyt viimeiset 5 vuotta seinällä
- nammed.
On 500 palan palapeli kehyksissä. Alettiin kokoamaan sopivan kokoiselle pahville ja jotkut palat sinitarroilla kiinni. Sitten vaan kehykset ostamaan ja naps palapeli pysyy paikallaan. Kehystysliikkeissä varmaan osataan neuvoa. :)
- Nekku
Kiitos vastaajille, näillä neuvoilla mennään eteenpäin!
Palapeli on vielä vähän kesken, joten aikaa on vielä miettiä ja suunnitella, miten tuo seinällelaitto toteutetaan... mutta ei kai se auta muu kuin suunnata askeleet kohti kehystysliikettä. Olen kyllä aikaisemmin ostanut 1000 ja 1500 palan puzzleille ihan kaupasta puukehyksiä joissa on lasi päällä ja ne ovat kyllä toimineet ihan loistavasti. Tälle ysitonniselle on vaan vähän vaikeampi löytää valmiskehyksiä kun kokoa peliltä löytyy 193cm x 139cm. Tässä muuten kuva, mikäli jotakuta kiinnostaa :) :http://www.puzzlehouse.com/images/webpage/astrology9000.jpg- canis21
mistäs olet noin hienon palapelin saanut hommattua? Tuollaista katselisi mielellään omallakin seinällä. :)
- Ipe85
Tänään sain itse tuon saman valmiiksi ja mietin itsekin kiinnitystä tuolle. Ensimmäinen kerros tapettiliimaa vedetty päälle (halvempaa kuin varsinaiset liimat)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p294967Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1514770Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2154762Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1194580Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133670Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192364Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32148- 661667
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241564- 1911271