Eli löytyiskös hyviä vinkkejä kuinka saisin 9000 palan palapelin "nätisti" seinälle? Mielessä oli, että teettäisin paksun pleksin päälle ja ison, tukevan pahvilevyn taakse, mutta mitenkäs kiinnitys? Millä saan levyn ja pleksin toisiinsa kiinni? Entäs seinälle?
Neuvoja kiitollisena odottaen...
9000 palapeli seinälle?
7
5817
Vastaukset
- AlbinoRaven
Et ole tarpeeksi isoihin taulunkehyksiin törmännyt? Ne ovat hyviä tuollaiseen. Eräällä ystävälläni on suuria palapelejä seinällä, voisin kysäistä häneltä miten hän on ne laittanut sinne.
- nezzukka
Mie oon monasti miettiny, suostuuko mikään yritys laminoimaan palapelejä...
Kun esim painoyrityksillä ja teippausyrityksillä on isoja laminointikoneita.
Että suostuiskohan kukaan siihen, että vaikka kontaktimuovilla laittaa palapelin takapuolelta yhteen ja sitten veisi laminoitavaksi. Toisaalta esim tuo sinun 9000-palainen pitäisi usiammassa osassa sinne viedä.
Jos saat tietoa tästä asiasta, niin kerro, miekin mielelläni kuulisin :)- laitettiin näin kasaan
Koottiin palapeli ison levyn päällä, käännettiin sitten enemmän kuin varovaisesti toisen levyn kanssa ympäri ja kiinnitettiin tausta kasaan kaksipuoleisella teipillä. taas varovainen käännös ja pintaan sprayattiin aika monta kerrosta suihkutettavaa kiinnitettä. Kehyksien mitta ja kuva taulustamme otettiin kehystämöön mukaan ja ammattilainen pätki rimat valmiiksi.
Kotona sitten kasattiin loppuun ja laitettiin kiinnityslenkki taustalle.
Hyvin on kasassa pysynyt viimeiset 5 vuotta seinällä
- nammed.
On 500 palan palapeli kehyksissä. Alettiin kokoamaan sopivan kokoiselle pahville ja jotkut palat sinitarroilla kiinni. Sitten vaan kehykset ostamaan ja naps palapeli pysyy paikallaan. Kehystysliikkeissä varmaan osataan neuvoa. :)
- Nekku
Kiitos vastaajille, näillä neuvoilla mennään eteenpäin!
Palapeli on vielä vähän kesken, joten aikaa on vielä miettiä ja suunnitella, miten tuo seinällelaitto toteutetaan... mutta ei kai se auta muu kuin suunnata askeleet kohti kehystysliikettä. Olen kyllä aikaisemmin ostanut 1000 ja 1500 palan puzzleille ihan kaupasta puukehyksiä joissa on lasi päällä ja ne ovat kyllä toimineet ihan loistavasti. Tälle ysitonniselle on vaan vähän vaikeampi löytää valmiskehyksiä kun kokoa peliltä löytyy 193cm x 139cm. Tässä muuten kuva, mikäli jotakuta kiinnostaa :) :http://www.puzzlehouse.com/images/webpage/astrology9000.jpg- canis21
mistäs olet noin hienon palapelin saanut hommattua? Tuollaista katselisi mielellään omallakin seinällä. :)
- Ipe85
Tänään sain itse tuon saman valmiiksi ja mietin itsekin kiinnitystä tuolle. Ensimmäinen kerros tapettiliimaa vedetty päälle (halvempaa kuin varsinaiset liimat)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241707
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998