Häät odotusaikana

äiskäläinen

Elikä minkälaiset häät pitäsitte odotusaikana?
Toista odotellaan, rv 11 3 ja poika nytte 6kk.
Naimisiinmenosta päätettiin vasta äskettäin ja ajankohta olis elokuu eli aikaa järjestelyihin ei oo paljoo. Olisiko siviilivihkiminen paras vaihtoehto ku vatsa kuitenki kasvaa vai esim. vihkiminen jossain juhlapaikassa? Kirkkoa ei varmaan saada enää varattua eikä välttämättä halutakaan. Toisaalta pappikin voisi vihkiä. Pienet häät halutaan. Ideoita/kokemuksia?

5

1311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maistraatin

      Nyt, kun elämässässi on pieni rasite, niin voisko maistraatti olla vähemmän stressiä aiheuttava. Ymmärsin, että olet raskaana..ekhä ymmärsin väärin.

      Jos taas ehdottomasti haluat kirkkohäät, niin sitten älä luovu siitä ajatuksesta.

      Ymmärsin että sinulla oli isompia lapsia, jos ne haluaa kunnon kirkkohäät ehdottomasti, niin sitten kirkko.

      Mutta kai se odotusaikana on tärkeintä, että ei itse eikä vauva rasitu.

      Itse valitsin maistraatin, vaikken raskaana olekkaan eikä edes ole vielä lapsia. Syy: ei tarvii kutsua isoja poppoita, kun minun puolelta ei juuri ketään tulisikaan muutama kaveri korkeintaan. (Vanhemmat jo kuolleet) Miehen puoellta tulisi kirkkohäihin sitten koko iso suku (espanjalaisia) ja liuta ystäviä.
      Siksi maistraatti vihkiminen täällä ja sitten jonnekin ihanalle saarelle (kreikka, italia tai espanja) viikoksi lomailemaan, suoraan lentokoneeseen. Näin meillä!

    • .....

      Voisit ensin synnyttää lapset ja pitää sitten vasta keveemmällä jonkinlaiset 50 vieraan häät )

    • mökillä :)

      Olen häiden aikana 37 1 raskaana, päätimme myös ihan extempore mennä naimisiin. Pari viikkoa vielä olis häihin. Ei oltais keretty kirkkoa varata eikä olis edes viitsinyt kun jos nyt vaikka syntyis aikasemmin! Eli ihan läheisimmät tulee meidän vihkitilaisuuteen, vanhemmat, sisarukset, muutama hyvä ystävä.. Vihkimään tulee appivanhempien mökille maistraatista henkikirjoittaja! Aiomme sitten reilu vuoden päästä ottaa siunauksen kirkossa, sinne pyydämme kaikki sukulaiset ja ystävät. Tilaisuushan on lähes sama kuin vihkiminen..sinne laitan hääpuvun jne. "Hääkuvakin" otetaan sitten vasta vuoden päästä kuvaamossa. Kyllähän niitä kuvia nyt vihkitilaisuudessakin napsitaan, mutten halua mennä viralliseen kuvaan näiden turvotusten ja ylimääräisten kilojen kanssa..

      Olishan tämä homma hoitunut ihan maistraatissakin, mutta haluttiin kuitenkin vähän "juhlallisemmin" astua avioliittoon. Laiturilla :) Tsemppiä teille päätöksentekoon ja vihkiytymiseen :)

    • raskaana myös

      viikolla 23 silloin kun meillä on häät eli ensi viikolla. Alunperin ajateltiin pitää isot häät mutta ei tää raskaus itse asiassa ole ollut ollenkaan este. Kaikkea olen tehnyt mitä alunperin ajattelinkin ja kaaso on ollut suurena apuna ja käskenyt mun ottaa rauhallisemmin. Vieraita tulee 100 ja kaikki on muuten normaalisti mutta taitaa tulla mulla selvät juhlat :) Vähän on väsytellyt nämä järjestelyt mutta onneks ne on kohta ohi :)

    • Jenniet^^

      Meillä oli tarkoitus mennä naimisiin vuoden-parin päästä, mutta tulimmekin siihen lopputulokseen, että lapsenkin kannalta olisi parempi olla avioliitossa jo hänen syntyessä. Itselläni on tällä hetkellä menossa rv 33 4 ja maistraattiin yritetään saada vihkiaika noin kolmen-neljän viikon päähän. Tällöin olisi tarkoitus pitää aivan pienimuotoinen tilaisuus, jossa olisi paikalla vain lähimmät sukulaiset. Kunnon hääjuhla ja avioliiton siunaus olisi tarkoitus pitää sitten myöhemmin, kun lapsi on kasvanut..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2451
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      1465
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe