Moi! Juuh mulla on selaimena toi opera ja jotenkin se on ruvennut tökkii! Olen kokeillut myös safarilla ja firefoxil surffata ja sama homma niiden kanssa. Sivut kestää aueta 3 viikkoa :) liitymän nopeus mulla on 1/1 joten ei pitäis tökkiä kyllä. Voiko se vaikuttaa jotenkin kun tässä talossa on noita langattomia verkkoja tosi monta, ainakin 8 verkkoa tää mun kone löytää? Pitääkö sitä jotain kanavaa vaihtaa tai jotain? Olen niin avuton näissä tietokone hommissa.
Macbook ja opera..
burriliini
9416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Miten sun MB liittyy nettiin. Piuhalla vai Airportilla.
Jos menee langattomasti, niin meneehän se varmasti sun tukiaseman kautta?
Järjestelmäasetukset -> Verkko -> Kaksoisosoita Airport-kohtaa ja ruksita kohta "Näytä Airportin tila valikkorivillä". Kun Airport on päällä, niin siitä kuvakkeesta aukeaa lista WLAN-verkoista ja siitä näkee, mihin olet liittynyt.
Tää on airportilla ja menee tuon mun systeemin kautta...siis mun langaton verkko on nimeltään myWlan ja sitä se käyttää.
Varmista tosiaan että surffaat _omassa_ langattomassa verkossasi. Muitten perustamien verkkojen käyttö olis vähän laitontakin. Muuten muut verkot eivät vaikuta mitään sun verkkoosi.
en kyllä yhtään käsitä miksi tää tökkii näin helvetisti. Tässä rupeaa kasvaa seitti päähän ku odottaa että sivut aukee :) onneksi on kesäloma, ei ole kiire mihinkään. Alussa tuo opera toimis tosi hyvin.
ole varmaan mitään osuutta mihinkään, vika on jossain muualla ja luultavasti sun koneesi ulkopuolella, ellei se sitten ole MacBookin Airport-kortissa.
Sun kannattaisi kirjautua (luvan perästä) johonkin muuhun verkkoon ja katsoa mitä nopeudelle tapahtuu. Luultavasti kasvaa...
Tsekkaa piruuttasi myös lankayhteys tukiaseman kaa. Jos sulla ei ole piuhaa, semmonen ei monta euroa maksa (Ethernet-kaapeli).
Mikä langaton tukiasema sulla on? Oletko resetoinut sitä (virrat pois pariksi minuutiksi)?
Ensinnäkin toi mun langaton boksi on joku jeesuksen aikainen..se liitetään tohon adls boksiin erikseen "homeline" lukee laatikon kyljessä. Otin kaikki virrat pois hetkeksi ja tarkistin kaikki johdot. Yksi piuha ei ollut ainakaan täysin hyvin kiinni. Mun mielestä nyt niinku paremmin luistais tää surffaus. Onko nää suomi24 sivut jotenkin kans vähän tönköt, vai luulenko vaan? surffaan hetken nyt näin ja sit kokeilen vielä niin että tinttaan tuon kaapelin suoraan tähän koneeseen. Mitä sit jos se tämän koneen kortti on viallinen? Meneekö se takuuseen? tää kone on reilu puol vuotta vanha!
suomi24 sivut toimivat toisinaan todella hitaasti, riippumatta siitä, käyttääkö niitä Macillä vai Winkkarilla ja selaimesta riippumatta. Jos toimivuutta mittaat näiden avautumisella, sillä ei taida olla mitään virkaa.
oon tässä nyt hetken tovin surffannut ja ihan hyvältä vaikuttaa nyt. Liekö vika siinä yhdessä johdossa. No katsellaan ja ihmetellään taas jos rupeaa tökkii. Kiitos kaikille ketkä mulle vasta ja oikein mukavaa kesää myös!
Mikä tahansa on taidetta, jos Def Leppardiin vertaa ;)
Joo, ihan oikeesti tää on varmaan paskin iso portaali. Joko tää on ihan pieleen suunniteltu/kirjotettu tai palvelikapasiteetti ei kestä minkäänlaisia piikkejä.