PEDOT?

Tervehdys kansalaiset ikään ja sukupuoleen katsomatta esitän teille kaikille visaisen kysymyyksen:Jos eräs elämäänsä kyllästynyt sakemnni yrittää hyökätä ,niin että minun todella huomattavasti vahvempi koirani(rodunpuolesta)ottaa ja raatelee sakemannin hengiltä esimerkiksi rappukäytävässä KENENKÄ ON VASTUU,minun vaiko sakemannin omistajan joka ei halua estää koiransa hyökkäilyjä eli vähältä piti tilanteita joita on ollut jo kymmeniä kuukauden aikana.TARKOITUSENANI EI OLE ETTÄ NÄIN PÄÄSISI TAPAHTUMAAN MUTTA PELKÄÄN ETTÄ SE ON VIELÄ JOSSAIN VAIHEESSA EDESSÄ HALUSIN TAIKKA EN,OLEN SAANNUT TÄHÄNASTI PIDELTYÄ OMANI KURISSA KUN SAKEMANNI TULEE KOIHTI JA PITÄÄ PIRUNMOISTA MURINAA JA ESITTELEE PURUKALUTOAAN,mutta kuinkakauan,
9557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jollei omistaja saa pidettyä sakemanniaan kurissa niin vika on hänen, varsinkin jos tietää koiransa tavat uhota. Ottakoon vaikka viereensä istumaan pannasta pidellen tai perääntyköön, jos sinun koirasi kuitenkin yrittää ohittaa sakemannin ihan iisisti. Sano sakemannin omistajalle asiasta, johan toi on rappukäytäväterrorismia, ottakoon onkeensa, tyhmä on jos ei usko. Jos vahinko käy niin pidä etukäteen huoli, että moni muu tietää sakemannin käytöksestä, jos koirasi sen sitten teilaa niin sakemannin omistajan vika se on.

Äänestä
  • Sakemanninomistajan mukaan syynä on se että hänen koiransa sairastaa epilepsiaa.ja mitä vietissäsi mainitsemaasi että muutkin tietävät että se näyttelee tekeraitaan on jokaisen tiedosdossa sillä se moppe uhoilee jokaiselle pienestä sylivauvasta alkaen ja siitä on tyttäreni tehnyt ilmoituksen poliisilaitokselle muuta sieltä todettiin että ei voi mitään jos se ei ole käynnyt kiinni kehenkään.

    Äänestä

  • pedot? kirjoitti:

    Sakemanninomistajan mukaan syynä on se että hänen koiransa sairastaa epilepsiaa.ja mitä vietissäsi mainitsemaasi että muutkin tietävät että se näyttelee tekeraitaan on jokaisen tiedosdossa sillä se moppe uhoilee jokaiselle pienestä sylivauvasta alkaen ja siitä on tyttäreni tehnyt ilmoituksen poliisilaitokselle muuta sieltä todettiin että ei voi mitään jos se ei ole käynnyt kiinni kehenkään.

    ...yrittäisit esim. isännöitsijän välityksellä puuttua asiaan? Koiranomistaja selkeästi aiheuttaa häiriötä naapureilleen, jos kerran rapussa tuollaista tapahtuu. Tai jos asuu vuokralla, ota yhteys asunnon omistajaan.

    Äänestä

  • pedot? kirjoitti:

    Sakemanninomistajan mukaan syynä on se että hänen koiransa sairastaa epilepsiaa.ja mitä vietissäsi mainitsemaasi että muutkin tietävät että se näyttelee tekeraitaan on jokaisen tiedosdossa sillä se moppe uhoilee jokaiselle pienestä sylivauvasta alkaen ja siitä on tyttäreni tehnyt ilmoituksen poliisilaitokselle muuta sieltä todettiin että ei voi mitään jos se ei ole käynnyt kiinni kehenkään.

    ... väsytystekniikkaa. Ilmoittakaa asiasta toistuvasti isännöitsijälle, poliisille ja mahdollisesti jopa eläinsuojeluvalvojalle.

    Jos tilanne on noin, koira saattaa joku kerta vahingoittaa esim. lasta. Asiasta kannattaa keskustella myös muiden asukkaiden kanssa, sillä yleisellä mielipiteellä on painava merkitys. Jos muut asukkaat ovat kanssasi samaa mieltä -> isännöitsijä voi antaa kys. sakemannin omistajalle määräyksen joko luopua koirasta tai muuttaa pois.

    Poliiseilla on ikävä tapa olla puuttumatta asiaan, ennenkuin jotain vakavaa sattuu. Sittempä ollaankin suurinpiirtein "ampumassa koiraa asuntoon", anteeksi raaka vertauskuva. Eihän se ole koiran vika, jos omistaja ei saa sitä kuriin. Epäilen vahvasti ettei pohjimmainen syy ole epilepsia, tai jos on niin siihenkin on olemassa lääkkeet, joilla koira kykenee elämään normaalia elämää.

    Kannattaisi viedä asiaa ainakin niin pitkälle että ehdottaisitte yhdessä muiden asukkaiden kanssa sakemannin omistajalle, että hän käyttäisi edes kuonokoppaa koirallaan, edes muiden asukkaiden turvallisuuden vuoksi.

    Äänestä

joo, sakemannin omistajan vika. Kuulostaa kovin tutulta. Sattunutkin pari kertaa kohdalle samanlaisia soheltajia. Oma koirani ei räyhää ei provosoi, ja kerran sattui niin että olin kahden Snaukun kanssa lenkillä ja naapurin saku oli päässyt irti ja kajautti suoraan mun ja koirien luo. Ensin komensin omat koirat taakse ja aloin karjumaan naapurin sakemannille seuraavaksi ettei se tulisi päälle. Tepsi sen kerran mutta jauhelihaa siitä olisi tullut. Toinen päällekarkaus tapahtui pieneltä terrieriltä, pääsi irti sitä ulkoiluttaneelta tytöltä ja kävi mun koiran kimppuun pidin koiran pannasta kiinni ettei se pääse lotasemaan sitä puolustautuakseen ja potkaisin koiran kauemmas.mutta hyökki vain uudelleen. Sai se kyljistä purtua mutta noilla on paksu karva ja nahka niin nirhamat tuli vain. Otin sitten koiraa niskasta ja pitelin siinä vaikka hampaat oli välillä omassa ranteessa. Sieltä omistaja tuli sitten ja huusi naama punaisena koiralle. Mitä jos en olisi pitänyt kiinni omaa koiraani, entä jos se sitten olisi kerran sitä ottanut tai alkaneet otella, raatohan siitä olisi tullut.

kumma kyllä näitä sattuu jonkin verran ja itse saa olla tosi varovainen. Helposti saa syyt omaan niskaansa vaikka kyllähän koira puolustautuu ja pitääkin puolustautua. Itse menen kyllä väliin heti. Tosin riippuen tappelupukareista niin kättä pidemmän kanssa.

Toivottavasti saatte asian jotenkin setvittyä ettei tarvitse koirien panna asioille ristiä seinään..

Äänestä

Juu, kerran ryntäsi kaksi irrallaan olevaa saksalaista puskan takaa kun vein belgianpaimenkoiraani remmissä. Karjuin hurtille että seis, toinen pysähtyi (uros) mut narttuseefferi vain syöksyi päin hammaskalusto paljaana. Enhän mä voinut muuta kuin laskea belgini irti että vois puolustaa itseään. Onneks belgi on hiton paljon ketterämpi koira käänteissään ku seefferi eikä ainakaan sille tullut naarmun naarmua vaik kiljunta oli kaamea niinku belgeillä vain voi olla. Puskan takaa sitten hölkkäsi nainen, otti koirat kiinni, hymyili ja kysyi säikähditkö. Voi perk. Ei mitään anteeksipyyntöä edes. Tuntuu että seeffereitä otetaan vaan muodon vuoks ja niitä on jalostettu ihan liikaa, ovat monet ihan kajahtaneita, kuten omistajat jotka ei välitä niiden käytöksestä ja puruvoimasta.

Äänestä
  • olen siis nähnyt täyspäisiä sakemannejakin (YLLÄTYS).. että eiköhän se vika ole aika usein hihnan yläpäässä.. eipä muuta..

    Äänestä

  • ...mutta valitetavasti tuntuu siltä että valtaosa. Onneksi tervepäisiäkin sentään löytyy.
    Ja se vasta onkin hieno koira!

    Äänestä

  • cockeri kirjoitti:

    olen siis nähnyt täyspäisiä sakemannejakin (YLLÄTYS).. että eiköhän se vika ole aika usein hihnan yläpäässä.. eipä muuta..

    Niin, pysähtyihän uros ku seinään käskiessäni sitä, ilmeisen täyspäinen koira, mutta narttu tuli päälle hullun raivolla. Ja omistajan käytöksestä päätellen vika tosiaan oli siellä remmin (missä remmi sitten lienee sillä hetkellä ollutkaan) toisessa päässä. En halua myöskään yleistää kahjoiksi kaikkia sakemanneja, mutta mutta....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RAUHA KOIRILLEKKIN. kirjoitti:

Tervehdys kansalaiset ikään ja sukupuoleen katsomatta esitän teille kaikille visaisen kysymyyksen:Jos eräs elämäänsä kyllästynyt sakemnni yrittää hyökätä ,niin että minun todella huomattavasti vahvempi koirani(rodunpuolesta)ottaa ja raatelee sakemannin hengiltä esimerkiksi rappukäytävässä KENENKÄ ON VASTUU,minun vaiko sakemannin omistajan joka ei halua estää koiransa hyökkäilyjä eli vähältä piti tilanteita joita on ollut jo kymmeniä kuukauden aikana.TARKOITUSENANI EI OLE ETTÄ NÄIN PÄÄSISI TAPAHTUMAAN MUTTA PELKÄÄN ETTÄ SE ON VIELÄ JOSSAIN VAIHEESSA EDESSÄ HALUSIN TAIKKA EN,OLEN SAANNUT TÄHÄNASTI PIDELTYÄ OMANI KURISSA KUN SAKEMANNI TULEE KOIHTI JA PITÄÄ PIRUNMOISTA MURINAA JA ESITTELEE PURUKALUTOAAN,mutta kuinkakauan,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu