Jos televisiolupatarkastaja tulee kotirauhan suojaamalle alueelle _salaa_, voit ilmoittaa tapauksen juristillesi. Kotirauhan häirintö on monta kertaa vakavampi rikos kuin televisioluvatta television katsominen.
Tässä lakia:
"Lain mukaan kotirauhan rikkomiseen syyllistyy se, joka ilman laillista syytä tunkeutuu kotirauhan suojaamalle alueelle, vaikka asukas vastustaa hänen tunkeutumistaan. Kiellettyä on myös salaa meneminen toisen pihamaalle tai muulle kotirauhan suojaamalle alueelle. Henkilö, joka on päästetty toisen kotirauhan suojaamalle alueelle, on velvollinen kehotuksesta poistumaan sieltä."
Televisiolupatarkastaja rikkoo lakia
7
850
Vastaukset
- Väärin
Väärin, tv-maksun maksamattomuus ei ole rikos vaikka taloudessa televisio olisikin. Usein tv-maksutarkastajat syyllistyät työssään vakaviin rikoksiin koska tunnistavat hyvin ne ihmiset joilla ei ole tietoa siitä että tv-maksutarkastajalla ei itseasiassa ole mitään oikeuksia. Tv-maksutarkastajat käyttävät ihmisten heikkouksia häikäilemättömästi hyväkseen piittaamatta lainkaan moraalista ja lainsäädännöstä.
- Justus123
Minusta kehoituksen poistua, voi myös antaa etukäteen. Voit ilman mitään perustelua antaa lupatarkastajalle porttikiellon kotipiiriisi, jolloin laki kieltää lupatarkastajaa lähestymästä.
Koska kyse on lakipykälästä, televisiolupatarkastajaa ei tarvitse nimetä. Todennäköisesti kyltti pihapiirissä tai postikortti tai puhelu tv-lupahallintoon riittävät. - Anonyymi
Lupatarkastajat tulisi AINA varustaa sähköpatukalla, jolla voivat tökkäistä vastahakoista rikollista kylkeen, jos ovi ei ala aukeamaan. Lisäksi niskuroijalle tulisi lätkäistä mojova sakko virkamiehen vastaustamisesta ja kiusanteosta. Lähtiessään asunnosta tarkastajalla olisi vielä oikeus välittömään kurinpalautukseen potkaisemalla lattialla sähköiskun seurauksena kouristelevaa niljaketta kylkeen.
- Anonyymi
Minulla on televisio ripustettu narun ja väkipyörän avulla sohvan yläpuolelle.
Ovikellon aina soidessa lasken television sohvan selkänojan taakse.
Kuunteluun käytän langattomia kuulokkeita. - Anonyymi
Ketju on v a n h a. Lupatarkastajia ei ole ollut vuosiin.
- Anonyymi
JOKU ON VISSIIN OLLU SYVÄJÄÄDYTETTYNÄ MUUTAMIA VUOSIA.
- Anonyymi
Miksi näitä vanhoja ei poisteta!! Lupatarkastajia ollu vuosiin!! Verolla!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1546420Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2064075PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4852827- 312781
- 2012375
- 1862099
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1481517- 581344
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.371314Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?891074