Puolapuut

itse tehden

Onko kukaan askarrellut itse puolapuita? Onhan noita uusia kaupan, mutta hinnat vähän yläkanttiin siihen nähden mitä ajattelin laittaa niihin. Käytetytkin ostaisin jos jostain löytäisin.

Niin, penkkiporakone löytyy, samoin jiirisaha, mutta mistä ovaalia puolapuuta ja miten ne sivupuihin kiinni? Pyöreää tankoa en tahtoisi käyttää vaikka sitä onkin hyvin tarjolla. Sorvia en omista. Sillähän soikean pulikanpään voisi pyöräyttää pyöreäksi ja sitten kiinnittää sivupuun pyöreään reikään.

Toivottavasti joku osaa neuvoa. Pitäisi päästä jumppaamaan!

4

7311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mihin käyttöön?

      uskoisin puolien olevan ovaalit sen vuoksi, ettei ne pyörähdä kun siinä roikkuu, joten älä sorvaa päitä pyöreäksi! Lähimmälle sahalle vaan kyselemään ovaalia puuta, siellä tietävät, vaikkei itse höyläisikään moista. Ja ovaali reikä sivupuihin? Itse varmasti poraisin reiän "päät" ns. puukkoterällä ja siitä sitten taltalla loput. Kirjoitit muuten: "hinnat vähän yläkanttiin siihen nähden mitä ajattelin laittaa niihin" ja sitten kuitenkin tahdot jumpata. Mitä oikeasti teet niillä? :-)

      • vanhaa nahkaa

        No vanhaa nahkaa ajattelin niissä riiputtaa! Joo, totta että soikea kiinnityspää estäisi pyörähdyksen, mutta niissä aidoissa vanhoissa päät ovat kantikkaat. Puola on soikea siksi, että siitä on parempi ja tukevampi pitää kiinni. Ergonomiajuttuja. Saattaa olla että en loppujen lopuksi säästä mitään itse tehden, mutta katsotaan nyt.


    • puolapuut

      Tietäisin yhdet vanhat puolapuut. Saisit toteuttaa itseäsi ainakin vähän, sillä ylimmäinen puola on poikki. Komeat sinapin väriset, leveä puolapuut. Mistä päin olet? Ja mitä moisista maksaisit?

    • Puolapuihin sopisi varmaan lekan varsi joita voi kysellä rautakaupoista.
      Jos ei sieltä saa niin kyselepä esim,Koivuteos Saloselta joka toimii joko Voikkaalla tai Jaalassa,numerotiedustelusta saa varmaan puh,numeron.

      Soikean reiän voi tehdä käsiyläjyrsimellä sapluunaa käyttäen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      42
      2770
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe