Mitä slash yms tarkottaa?

Typerys

Elikkä, en siis tiedä mitä nuo slashit ja muut sellaset tarkottaa. Jos joku vois informoida pientä ja tietämätöntä? Kaikki täällä näyttää tietävän kaiken kaikesta, ja mä en haluais olla ainoo joka EI tiedä. Kiitos.

5

996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • afeni

      slash on tarina, jossa on jonkin sortin säpinää kahden miehen välillä tai miksei useammankin...

      käypä vaikka osotteessa http://www.geocities.com/vaskimaa/ ja sieltä otat Ficcisanastoa (tms)...

      en oikein itse osaa noita selittää, mutta tuolla on aika hyvät selitykset eri termeille... ja on noita sanasto varmasti jossain muissakin osotteissa, joku muu varmaan osaa antaa ehkä parempiakin linkkejä...

      • Sinipiika

        Tuohan on todella laaja sanasto, itse en ollut edes kuullut kaikkia termejä aikaisemmin, vaikka ficcejä olenkin jo jonkin verran lueskellut ja kirjoitellutkin. Kiitoksia!
        Eikä kysymys ole ollenkaan tyhmä, jos esimerkiksi sattuisit ajautumaan sellaisille sivustoille kuin http://pub33.ezboard.com/bfinfanfun tai http://lotrff.suddenlaunch2.com jotka molemmat sisältävät hyviä ficcejä, löydät sanaston kummaltakin sivustolta. Nämä suomi24:n keksustelupalstat ovat vain hieman valvomattomia ja heitteille jätettyjä, jos ymmärrätte mitä tarkoitan. Eikä pahalla valvojia kohtaan.


      • Dragonfly

        ...ja niihin liittyvissä fanfic-tarinoissa vastaava termi on "shounen-ai" ("poika-rakkaus") tai "yaoi" joka on jo muutamaa astetta rankempaa mies-kanssakäymisen kuvausta sanallisesti.

        *lukee tuota Vaskimaata tarkemmin*

        Ei mutta tuollahan ne on selitettykin! Go! :)


      • Ramika
        Dragonfly kirjoitti:

        ...ja niihin liittyvissä fanfic-tarinoissa vastaava termi on "shounen-ai" ("poika-rakkaus") tai "yaoi" joka on jo muutamaa astetta rankempaa mies-kanssakäymisen kuvausta sanallisesti.

        *lukee tuota Vaskimaata tarkemmin*

        Ei mutta tuollahan ne on selitettykin! Go! :)

        ...juuri alkamassa esitelmöidä yaoista sun muusta, mutta Dragonfly ehti ensin :P

        Itse en ole koskaan käyttänyt termiä slahs, johtuen varmaan siitä, että olen pahemman sortin yaoi-fanityttö ja puhun yleensä vain yaoista ja shonen-ai:sta. ^^;;


      • myy

        slash tarkoittaa mitä tahansa homoseksuaalista säpinää eli myös kahden naisen välistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      166
      5176
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      195
      4083
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3725
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      64
      3064
    5. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      53
      3000
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1997
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1757
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      37
      1508
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1434
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe