Helppoa taitaa olla
yölentäjä
9538
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ei kiinnosta. ei ole koneellani mitään mitä "varastaa2
Mutta mitähän tarkoitaa tuhtoa ??
Näin luki artikkelissa " Niihin on täydet oikeudet, joten tiedostot voidaan myös tuhtoa"
Kuinkakohan moni käyttäjä päästää ulkopuolisen häärimään asennuslevyn kanssa omalle koneelleen. Yrityksissä, joissa vähäänkään huolehditaan tietoturvasta tuollainen hääriminen on kyllä estetty. Joten vähän jäitä hattuun.
enpä muista yritystä jossa olen työskennellyt jossa työasemassa olisi ollut edes cd-asemaa.
tuota live-cd-linuxia ole käytetty jo iät ajat kun on pitänny käyä pelastamassa juntturassa olevasta windowsista tiedotot talteen.
Eipä mitään live-linuxia käytellä tietoturvasta huolehtivissa yrityksissä. Kyllä niissä cd-asema on lukittu tavallisilta käyttäjiltä ja sen saa auki vain pyynnöstä henkilöt jotka sitä välttämättä työtehtävissä tarvitsee.
kaikissa työasemissa on cd/dvd asema ihan vapaasti käytettävissä ilman pyyntöjä...
Se on teidän murhe. Jos käyttäjille annetaan vapaat kädet säheltää koneensa kanssa, niin siitä vaan. Riittääpähän ylläpidolle ainakin töitä.
Ihan oikeasti sekä koneiden käytettävyydestä että tietoturvasta huolissaan olevissa firmoissa on DVD-asemista autorun poissa ja BIOS lukittu salasanalla, jotta boottaus olisi mahdollista ainoastaan salasanalla. Optisen aseman käytön estämiselle ei ole mitään perusteita.
että jos asema on lukittu, niin ei voi tuoda mitään epämääräisiä tiedostoja duunikoneelle. Sama muuten pätee muistitikuille.
En kerro, missä olen duunissa ylläpitäjänä, mutta meillä on kyllä nuo lukitukset käytössä, vaikka käyttäjät silloin tällöin niistä narisevatkin, kun ei voi musaa kuunnella CD:ltä.
Lukitukset voi purkaa vain admin oikeudet omaava.
Ei tarvitse mennä koneelle, vaan sen voi tehdä verkon yli.