Tekeekö tuollaisilla halvoilla (paineilma) talttavasaroilla yhden kylppärin ja saunan lattian laattojen piikkauksen?
Esim. Bilteman tuote nro 15463. Jos se sattuisi kestämään yli yhden remontin, niin se olisi pelkkää plussaa.
Esim. Bilteman tuote nro 15463. Jos se sattuisi kestämään yli yhden remontin, niin se olisi pelkkää plussaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
noita remonttihommia, ja muutama kylppäri (3-5kpl/vuosi) vuodessa tulee piikattua.
En kyllä ole vielä missän työmaalla tavannut ketään piikkaamassa laattoja paineilma työkaluilla (isot paineilmatoimiset murtovasarat ovat sitten oma lukunsa), vaan sähkökoneilla yleensä toimitaan.
Meilläkin on käytössä kolen kokoista piikkauskonetta, ihan pelkkien laattojen poistoon käytämme yleensä halpis poravasaroita piikkaustoiminnolla (esim. biltema 17169, samaa konetta myynnissä erittäin monella "halpis" tuotemerkillä.), ne ovat kestäneet yleensä sen noin 5 kylppärin laattojen poiston ajan (jotkut jopa enemmän) ja sitten hajonneet.
Ne joko hajoavat sen ensimmäisen työn aikan (valmistusvirhe) jolloin sen saa takuuseen vaihdettua, tai sitten kestävät vähän pidempään.
Kysaiset koneet soveltuvat nimenomaan laattojen poistoon erinomaisesti, mutta sitten jos pitää alkaa poistamaan vähänkin paksumpia betonin paloja, niin jäävät auttamattomasti pieniksi ja tarvitset kunnon isomman koneen (eli yleensä tarkoittaa konetta missä on SDS max-istukka, niitä käytetään vain isommissa koneissa mitkä ovat tarkoitettu myös betonin murtamiseen).
Noista paine-ilma laitteista en valitettavasti osaa mitään sanoa, kun yhdelläkään rakennustyömaalla en niitä ole käytössä nähnyt.
En tosin sano ettei niissäkin hommissa voisi toimia.
Kiitosta vaan, sitä minä itsekin vähän epäilin että taitaa olla liian kevyt.
Täytyypä nyt punnita, vuokraanko kunnon koneen vai hankinko tuon bilteman. Uutta kylppäriremppaa en heti muutamaan vuoteen aloita, mutta ehkä sille löytyy käyttöä tämänkin jälkeen.
Vielä tuli mieleen; kai sen lattian uskaltaa koneella piikata, siinä on vesikiertoinen lämpö sähköinen mukavuuslämpö sen päällä? Loivassa kulmassa antaa mennä, niin ei se koko lattiaa syö?
lattaa ja minkä-ikäinen siinä lattiassa on?
Ota ainakin muutama ensimmäinen laattaa käsipelillä varovasti pois (taltta ja vasara/moska), mieluiten niin, ettet ensin yritäkkään saumista ottaa laattaa kokonaisena irti. Vaan hajotat laatan palasiksi, lyömällä sitä taltalla päältä päin. Sen pitäisi hajota ja sitäkautta olla helpommin pois otettavissa. Kun olet muutaman laatan käsipelillä saanut pois, niin näet että menevätkä lämmityslangat aivan täyttövalun yläpinnassa, eli aivan laatoissa kiinni. Jos näin on, niin ole varovainen, mikäli piikkauskoneella niitä laattoja päätät poistaa, todella helposti saat langan katkaistua ja sitten se lattialämmitys ei enään toimi.
Mutta poistat laatat sitten käsipelillä tai koneella, niin työskentele todellakin niin vaakasuorilla löynneillä kuin mahdollista.
Kyllä, käsipelillä ensin.
Laatta on kymmenisen vuotta vanhaa 5x5cm, voi lähteä kyllä koko lattiakin käsin. Saunan puolella kiukaan "koroke" ainakin oli todella helppo.
Näillä mennään, kiitos vastauksista! Kiva että täällä tulee asiallistakin keskustelua kaiken tuon vähemmän rakentavan keskustelun lomassa.
toimii se halpis paineilmatalttakin tuossa hommassa, jos kerta paineilmaa on käytettävissä niin mikä ettei.
Muistat vaan voidella vasaran säännöllisesti ja laskea kompurasta vedet pois välillä.
Kyllähän se saattaa kestää mutta ei missään tapauksessa kannata.
Mietitäänpä ensin sitä että laite on aika kevyt.
Piikattava kohde antaa suuremman vastuksen kuin konetta pitelevä käsi ja kun koneessa ei ole massaa, kohdistuu piikkaajaan suuremmat voimat kuin itse kohteeseen. Äijä tärisee kuin varusmies talvipakkasella ja jännetuppitulehdus on tosiasia.
Lisäksi tarvitset kohtuullisen kokoisen kompuran joka silti huutaa taukoamatta.
Kuten santtu kertoi niin poravasara on oikea ratkaisu. Tuollaisella halpiksella homma onnistuu varsin hyvin. Itselläni oli tuollainen samanlainen poravasara kuin santtu esitti mutta Power Super-merkkinen. Ostin kirpparilta hintaan 15€. Kone tosin hyytyi kesken pelin kun hiilet paloi mutta hain vuokraamosta Hiltin ja loppu kävi todella nopeasti ja helposti. On niissä koneissa vaan eroja.
En ole kokeillut mutta lattialaatat voisi lähteä jopa painavalla petkeleellä. Kertokoon joka on kokeillut.
Hommasin vastaavaan työhön 300 € luokkaa maksavan DeWaltin poravasaran - tai en nyt varsinaisesti pelkästään tuohon hommaan.
Siinä on sen verran tehoa, että sekoittuu myös laastit kivuttomasti, saa kovaankin kiviseinään reiän ja toimiihan se pikavaihdettavan istukan ansiosta myös tavallisena porakoneena. Niin, ja ne laatat irtosivat myös helposti.
Noita Honkkarin halpiskoneita katselin myös, mutta melko kömpelön oloisia ovat ja kestävyys on, mitä on. Toisaalta ne ei kyllä paljoa maksa.. Eli jos muuta käyttöä ei ole, niin kyllä sellaisellakin varmaan kylppärin laatat piikkailee..
Paineilmavehkeitä en hommaisi, vaikka mulla pikku kompura onkin.
Itse ostin Bilteman oisko ollu noin 40€ maksavan poravasaran, kun alettiin rakentamaan taloa. Sillä tuli sekoteltua melkoset määrät laasteja ja betonia (ei ulkoseinien laasteja tietenkään), tehtyä ne reiät seiniin (kivitalo) yms
Olen itsekin ollut ihmeissäni, että se on kestänyt ilman mitään ongelmia. En usko, että minulla tulee olemaan sille jatkossa kovinkaan paljon käyttöä, joten en viitsinyt ostaa kallista.
Asian vierestä toiseen:
alunperin suunnittelin vaihtavani lattiakaivon samalla kun remppaa kerran tehdään. Mutta toisaalta onkohan siinä mitään järkeä jos ympärillä ei ole kosteutta? Vähän niinkuin että ei kannataisi korjata toimivaa laitetta...
Jos se on silmämääräisesti kunnossa, niin uusii vain tiivisterenkaan kun tekee vesieristyksen?
Ajatuksena siis se, että uuden kaivon liittäminen vanhoihin putkiin on varmaan lähes yhtä riski kuin vanhan toimivan käyttäminen? Vaihtaessa joutuisi kuitenkin räjäyttämään kohtuullisen montun siihen.
ole siihen "oikeaa" syytä, kuten esimerkiksi se, että kaivon paikkaa pitää muuttaa, niin ei maksa vaivaa, riippuu tietysti kaivon kunnosta, onko vanha valurauta kaivo valurauta putki? Jos on ja vaihdat kaivon, niin ota ehdottomasti putkifirma tekemään kyseinen uuden kaivon kiinniittäminen, saattaapi nimittäin alkaa hyvinkin helposti vuotamaan siitä liitoskohdasta.
Ostin sen bilteman 44,- poravasaran ja kyllä on ihan hintansa arvoinen vehje. Lähti todella nätisti betoniseinästä laatat, molemmat kerrokset. Oli siis laatoitettu päälle toinen kierros.
Ja laite on vieläkin toiminnassa, joten konevuokran hinnalla jäi vielä tuleviin koitoksiin konetta jäljelle.