Olemme eronneet mieheni kanssa juuri,ja meillä on kuukauden ikäinen poika.Minä itse en suostu antamaan poikaa isälleen ilman minua,koska ajatuskin tuntuu mahdottomalta.Voidaanko poika "määrätä" isälleen muutamaksi tunniksi ilman minua?Siis kun menemme lastenvalvojalle(?) sopimaan tapaamisista sun muista.Lapsen isä ei suostu tulemaan tapaamaan poikaa vaan haluaa sen itselleen ilman minua,eli minä en saa olla mukana.Jos en suostu hänen vaatimukseensa,poika menettää isänsä..
onko pakko?
???
6623
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lastenvalvoja ei voi määrätä - te sovitte tapaamisista. Käräjäoikeus on ainoa viranomainen joka voi antaa määräyksiä.
Miten olisi jos lähtisitte tekemään sopimusta missä tapaamisia porrastetaan. On luonnollista että sinulla on vaikeaa olla erossa lapsesta - toisaalta on myös luonnollista että isä haluaa olla lapsen kanssa kahdestaan ilman exänsä läsnäoloa. Jos vaikka ensimmäiset kuukaudet 2-3 tapaamista viikkoa - 2/3 h kerrallaan. Siitä sitten pidentämään niitä - vaikka siten että vuoden ikäisenä voi olla jo yhden yön isän luona.
Sillä tavalla isä saisi varmuuden että saa jatkossakin elää lapsensa kanssa - ja sinä saisit rauhassa totutella olemaan erossa lapsesta. Ja olennaistahan olisi että lapselle kehittyy kiinteä suhde teihin kumpaankin.
pistää tapaamisiin. Sitten vasta kun vauva on kasvanut. Itselle ei olisi tullut pieneen mieleenkään päästää pientä vauvaa mihinkään tapaamisiin. Kysy lastenvalvojalta käytännöstä, mutta niin kauan kun lasta imetetään niin ei tarvii antaa mihinkään.
"Pakko" riippuu motiiveistasi. Käytännössä imetysikäistä lastahan ei voi pitkäksi aikaa luovuttaa toisen hoitoon. Jos motiivisi ovat muunlaiset ja kyseenalaiset, niin oletko ajatellut mikä pakko isän on lastaan antaa olla yksin sinun kanssa? Ei äitiys anna etuoikeuksia etkä omista yksin lastanne.
Kysymys on millaiseen sopimukseen pääsette ja sopimuksessa on kyse vain lapsen parhaasta eikä vanhempien välisen valtataistelun taikka erosurussa tehtävän kiusan ym ratkaisemisesta. Siksikin lastenvalvojien vierailut eivät aina kaikkia miellytä, kun aina asiat ei mene niinkuin itse haluaa. Eli avoimin rehellisin mielin lastenvalvojan puheille, hän on hyvä ulkopuolinen neuvonantaja teille tilanteessanne.
haluan että lapsellani on myös isä,enkä kuvittele omistavani lastamme yksin.Tilanteeseen liittyy niin paljon kaikkea etten luota lapsen isään niin että edes senkään takia antaisin lastani yksin hänelle.Minä olen saanut häneltä huonoa kohtelua ,mikä ei kuitenkaan tarkoita ettäkö lapsi joutuisi kokemaan sitä,mutta koska hän on erittäin äkkipikainen ja suuttuessaa ei hillitse itseään,niin mitä jos joskus lapsen itku saisi hermostumaan.Nyt kun lähdimme yhteisestä kodistamme,oli syy se että lapsi joutui ikävästi riidan väliin,jossa mies yritti väkisin riuhtoa lasta sylistäni,koska olisin kuulemma saanut lähteä yksin ja jättää vauvan hänelle.Lopulta sitten päästi meidät lähtemään,mutta heitti vielä lastenvaunut nuri..
Ja mielestäni on aika lapsellista ,että jos en anna häntä yksin hänelle niin ei tule sitten ollenkaan tapaamaan häntä..
Vaikeita asioita..
me tehtiin tapaamissopimus vasta kun lapsi oli yli vuoden ikäinen. sitä ennen isä sai tulla katsomaan lasta meille kotiin halutessaan,mukaan isälle en häntä antanut sillä olen hänet itse hoitanut raskauden ensipäivistä asti enkä katsonut olevan lapsen edun mukaista lähteä kotoa vieraaseen paikkaan niin pienenä.
isän epäluotettavuus vaikutti myös asiaan..
nyt lapsi 2 vuotias ja on joka toinen viikonloppu isällään, todella toimiva käytäntö. juhlapyhät hän on minulla.
olen siis lapseni täyshuoltaja,isä on vain tunnustanut isyytensä,halusin pitää itselläni yksinhuoltajuuden käytännön syistä.
ymmärrettävää kyllä on ettei exäsi halua olla sinun kanssasi tekemisissä, ja jos vanhempien välit todella tulehtuneet niin lastenvalvojalta saatte neuvoja miten tapaamiset olisi hyvä järjestää.
kaikki lähtee lapsen oikeuksista, ja hänellä on oikeus tuntea oma isänsä etenkin kun isä on halukas häntä tapaamaan.ei ole isältä väärin vaatia häntä pariksi tunniksi (imetysväli esim) itselleen,jos ei halua sinun seurassasi olla.
menkää yhdessä lastenvalvojan juttusille, kyllä sieltä sopiva kompromissi tilanteeseenne löytyy. muistaa vaan ajatella lapsen etua eikä omaa halua roikkua exässä..
1kk ikäistä vauvaa isälle joka on yrittänyt repiä vauvaa ja vielä potkinut lastenvaunuja. Minusta aluksi oolisi ihan perusteltua vain valvotut tapaamiset.
Ann