yleensä taas suuremmat juhlat, kun täyttää 65 vuotta? Muistelen, että äidilläni oli ainakin suurinpiirtein samanlaiset juhlat kuin täyttäessään 60 vuotta.
Mitenkä on,
vietetäänkö
143376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
juhlan aihe. :)
riipu henkilöstä. Itse olen menossa tänään 63-vuotisjuhliin. kuulun porukkaan, joka juhlii, jos vähänkin on aihetta. Ei kannata juhlia, jos tuntuu pakkopullalta.
jokaisen oma asia, jos haluaa juhlia. En ole kuullut kenenkään silloin mitään juhlia pitäneen - itsekkin sain olla yleensä niin innokkailta sukulaisilta rauhassa.
Ihmettelen jo sitäkin, että vietetään 75-v-juhlia.
65 v. ei ole mielestäni sinänsä juhlan aihe.
Syntymäpäiväkutsuja voi jokainen pitää vaikka joka vuosi, ketään ei siitä estetä.
On kuitenkin sekä itselle että lähipiirille aika rasitus järjestää isot hippalot, kun ikää ja sen muakana tuomia terveysharmeja riittää esim. 75-vuotiaalle.
Tuskinpa kukaan ihmettelee, jos ikäihminen ei juhli. Ikähän meitä jo suojelee.
Mutta hauskaahan se on, kun juhlimisesta pitää.
Nykyisin tavataan jo ihan pirteitä 95-vuotiaitakin.
Juhlia järjestettäköön kunkin omien mieltymysten kykyjen ja varojen mukaan. Ei kai ikä aseta vaatimuksia puoleen eikä toiseen. Hauskimmissa juhlissa olen ollut sankarin täyttäessä 85 v. Oli ruokaa juomaa ohjelmaa ja TANSSIA sankarin itsensä pyörähdellessä melkein joka kappaleen.
piti komeat 90-vuotisjuhlat tansseineen. Kun vähän yritti hengähtää, olivat uudet daamit jo kimpussa. Itse pidin kerran juhlat enkä aio enää juhlia kuin perhepiirissä.
tarjosin itselleni wiinerikahvit santsikupilla Sokoksen kahvilassa. Nyt ei maha kestä enää kahvia, joten siihen loppui sekin juhlinta.
samppakalja seuraavan juhlahetken juhlistajana?
Täytin 65 ja pääsin vanhuuseläkeille. Kukaan kuudesta lapsesta ja kolmesta lapsenlapsesta ei minua muistanut tuona päivänä vaikka sen olin itse kaikille kertonut olevan tärkeä päivä minulle. Lapset kyllä pahoittavat mielensä jos en muista heidän merkkipäiviä tai koulusaavutuksin. Kohta lähestyy 70 kymmentä enkä juhli niitä kun nykyisen kumppanini kanssa.
Paljonko on 70 kymmentä? Ei kukaan niin vanha ole...... 7 kymmentä sinulla lähestyy.....
Kenelläkään meistä ei ole omaa ansiota syntymäänsä.
Mitä juhlimista siinä on?
Joskus työelämästä irrottautumisen tasavuosiin voi liittyä juhlimisen aihetta jos yleisesti katsotaan henkilön omilla aikaansaannoksillaan olevan juhlimisen arvoinen!
Lopetettuani 52 vuotisena työni viimeisessä, vakituisessa työpaikassani, juhlimme sitä Espanjassa vaimoni kanssa 3 kuukautta.
Kun pääsin työttömyyseläkkeelle 57 vuotisena aloitin hillityn, 3 vuotta kestäneen juhlimisen.
6-kymppisenä ei ollut mitään juhlimisen syytä joten se loppui.
Nyt, 82v täyttävänä, juhlimiset rajoittuvat kalenterin persoonattomiin juhlapyhiin.
Vaimoni on hoitanut kaikki tavanomaiset muistamiset ja lahjukset.
En ole tähän ikääni mennessä synttäreitäni juhlinut kuin kerran ja sekin kahvitus entisten työkavereiden painostuksesta vuosikymmeniä sitten. Mitä juhlittavaa siinä on ?
Pyöreitä juhlin silloin kun täytin 40 eli pidettiin pirskeet ystäväporukan kanssa. Toiset juhlat kun täytin 60 ja silloi juhlin rakkaimpien eli perheen kesken.
Puolisoni täyttää kohtapuoliin 70 ja sitä juhlitaan perheen kesken eli tehdään jotain mukavaa ja erikoista yhdessä ja mennään sitten syömään hieman häävimmin koko porukka yhdessä
Muita ikiä emme ole juhlineet emmekä juhli.
Kannattaa juhlia miten itse haluaa, nyt vaan ei oo kavereita juhlimassa. Kakku,kahvia joku hyvä pullo.