Miehen sormus liian iso..minun sormus vääränlainen ja kaiverrus ei ole mieleinen..mitä tehdä?
Kävi moka
Kihlasormuksissa
42671
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei!
Siis mokasivatko liikkeessä vai muuttuiko vain teidän mieli esim. sen sormuksen suhteen. Miehesi sormuksen pienentäminen on varmasti yksinkertainen ja edullinen. Jos sinun sormuksesi on vääränlainen niin, sitten kyllä pitää ehkä hankkia uusi.
Voit tietysti kysäistä liikkeestä paljonko hyvittäisivät "vanhasta" sormuksesta jos sen möisi romukullaksi. Sormuksesta maksettua hintaa siitä ei saa, mutta jotain kuitenkin.
Jos oli liikkeen moka niin sitten vain kyseiseen liikkeeseen reklamoimaan.
Kultaliikkeessä minun sormus oli mielestäni erilainen/erinäköinen, kaiverruksesta ei saa mitään selvää =/
Jos oma sormuksesi on sama kuin se, jota liikkeessä katselit, niin et voi muuta kuin niellä pahan mielesi ja ostaa uuden ja yrittää saada hyvitystä nykyisestä romukullaksi myymällä juuri niin kuin edellinen kirjoittaja sanoi. Itsekin ostin sormuksen (en kihlaksi) ja se näytti liikkeessä keinovaloissa erilaiselta kuin päivänvalossa näyttää. Pintakuviointi "elää" eri tavalla eri valoissa. Mutta se ei ole peruste, että myyjän pitäisi mitään hyvittää.
Jos sormus on kovin kapea eli kaiverrettavaa pintaa on vähän, niin kaiverrus ei tietenkään ole kovin selvä. Ja mitä enempi pitää mahtua pieneen tilaan, sen pienempi teksti on. Ihan itsestäänselvää sekin. Valittu kirjasinmallikin vaikuttaa, koukeroinen kaunokirjoitus on aina suttuisempi pienessä tilassa kuin selkeä "palkkikirjain". Jos sen sijaan kaiverrus on jotenkin "suttuinen", niin sehän olisi myyjän korvauksen paikka.
Kuten sanottu, jos liike ei ole mokannut vaan olette vaan ostaneet hiukan hätiköiden ja ajattelematta näitä asioita riittävästi, niin niele itkusi. Pää pystyyn ja hyväksy, että nyt tuli ylimääräisiä kuluja ja hanki uusi. Tai jos ei rahaa ole kovin paljon, niin päätä, että sormuksesi onkin ihan kiva ja just sellainen kuin pitikin. Pääasia, ettet jää murjottamaan sitä, ettei elämän realiteetit iske jo tuossa vaiheessa kihlausta!
Saatiin ihka uudet sormukser ja mitään ei tarvinnut maksaa..saadaan ne pe kaiverrettuna!