löytyisikö joltain kokemuksia koneen kestosta tai autosta yleensä?
Tehokas kone, mutta miten ajossa?
kuusilovinen laatikko, onko kokemuksia?
Muchos Gracias jo etukäteen ja samoin etukäteen ei kiitos provoille ja muille roskaviesteille.
Kokemuksia Laguna II 2.2dCi autosta?
10
4389
Vastaukset
- uusi tomaattikin tulossa
Lagunaan on tulossa kokonaan uusi automaatti ja 2.0dCi koneesta 175hv versio.
2.2 dCi:n kestosta kertoo varmaan parhaiten se että kukaan ei ole täällä ole haukkunut sitä sen paremmin kuin mitään muutakaan rellun dieseliä vaikka joka hemmetin rekisterikilven valon kärähtämisestä kirjoitellaan puoli hyllymetriä nykyproosaa ja uhotaan että nyt merkki vaihtui.- 2.2dCi
Koska 2.2dCi ei ilmeisesti ole enää lainkaan Suomen mallistossa niin taisitkin katsella käytettyä?
Puhuin automaagista koska tällä hetkellä tuo kone on muualla vaihtoehtona enää automaatin kanssa 139hv versiona siihen asti että 2.0dCi:n tomaatti tulee myyntiin. - V6-24V Break -02
2.2dCi kirjoitti:
Koska 2.2dCi ei ilmeisesti ole enää lainkaan Suomen mallistossa niin taisitkin katsella käytettyä?
Puhuin automaagista koska tällä hetkellä tuo kone on muualla vaihtoehtona enää automaatin kanssa 139hv versiona siihen asti että 2.0dCi:n tomaatti tulee myyntiin.oli kyseessä. Päättelin itsekin näin olevan, koska mistään en jurputusta löytänyt.
Oliko näin että tämäkin on rellun kone eikä nissanin? - kokeile nissan-palstaa
V6-24V Break -02 kirjoitti:
oli kyseessä. Päättelin itsekin näin olevan, koska mistään en jurputusta löytänyt.
Oliko näin että tämäkin on rellun kone eikä nissanin?1.9 versiot ovat Rellun omia koneita, samoin uusi 2.0 dCi mutta esimerkiksi 3.0 dCi on Isuzun moottori ja samaa konetta käytetään 9-5 Saabissa.
2.2 kuulostaa kyllä spekseiltään aika samalta kuin Nissanin dieseli jota tehtiin kahta eri viritysastetta Almeraan ja Primulaan mutta rellun pakettiautoissa tuon kokoisia koneita on kyllä ollut aiemmin.
Nissan-palstalla voisivat tietää. - ***********'
kokeile nissan-palstaa kirjoitti:
1.9 versiot ovat Rellun omia koneita, samoin uusi 2.0 dCi mutta esimerkiksi 3.0 dCi on Isuzun moottori ja samaa konetta käytetään 9-5 Saabissa.
2.2 kuulostaa kyllä spekseiltään aika samalta kuin Nissanin dieseli jota tehtiin kahta eri viritysastetta Almeraan ja Primulaan mutta rellun pakettiautoissa tuon kokoisia koneita on kyllä ollut aiemmin.
Nissan-palstalla voisivat tietää.Ihan Renaultin oma moottori. Suomessa vaan vähänlaiseen myyty Lagunoissa. Espacesta löytyy suhteessa huomattavasti useammin kyseinen moottori pellin alta.
- JH-71
Hyvin pelaa tuo kone Lagunassa. Mulla nyt ajettuna 106 000km, ite ajellut 50 000km. Ei mitään ongelmia. On tosin vähän isoruokaisempi, kuin nuo uusimmat Dieselit. Hyvin kulkee kuitenkin. Mun autossa on automaattilaatikko, johon en ole ihan täysin tyytyväinen. Varmaan pultattu kiinni sama kuin bensakoneessa. Täyskaasulla kiihdyttäessä vaihtaa vasta n. 4800 rpm. Tosi meno loppuu jo aiemmin.
- Laguna 2.2Dci
nimimerkki voi vaihtua Laguna 2.2Dci:ksi V6-24V:stä.
Auto ei todella ole kaikkein pieniruokaisimpia, tässä sekal. nurkka-ajossa menee 6.9-7.1l/100km. Matka-ajossa alle kuuden lukemiakin. Mukavasti kulkee kuitenkin, 150hv/320Nm...ei tosin mikään raketti koska auto painaa suht paljon. Vaihteisto on 6-lovinen manuaali, josta ei pahaa sanottavaa ole.
Hieno peli, niin kuin edellinenkin Laguna II. - Laguna 2.2dCi
lisää kokemuksia n. 2000km viisaampana. Viime tankillinen, 1162km/58l keskínopeudella 84km/h eli siis maantieajoa 80-130km/h nopeuksilla.
Takakontti täynnä tavaraa 100kiloa kiviä (älkää kysykö miksi) ja 2 aikuista lapsi >>> kulutus 4,99l/100km
Ei tule ikävä vanhaa V6:ta, ei edes ohituksissa.
- lagupelle
...Jos joku on kiinnostunut, niin alle 70 tkm ajettu lagu 2.2 dci olisi kohtapuoliin kaupan.
Syy yksikertaisesti uuden pirssin hankinta.
Kyseinen peli on vuosimallia -04 ja huoltokirja luonnollisesti löytyy, eikä mitään suurempia vikoja ole ollut.
Jos kiinnostaa, niin sähköposti tai tämä palsta:
[email protected] - Anonyymi
Mulla on 420 000 ajettu 2.2 dci Laguna koneessa hyvin puhti tallella,ongelmat on lähinnä sähköpuolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333194Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441599Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19991Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32979- 59943
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22938Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37850Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36813Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173803- 48719