PS2 laserin säätö

Tuo pleikkari ei lue kunnolla pelejä jää lataamaan pitkäksi aikaa, lukupään ohjaimet on kyllä rasvattu.
jotkin pelit toimii hyvin.
Voisikko vika olla lukupään säädöissä?
Miten tuota lukupäätä voisi säätää? (tiedän kyllä mistä säädetään, mutta mistä tietää että säätö on kohdallaan muutoin kuin summassa kokeilemalla???)
42932
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

on kulunut käytössä, ei siinä mitkään säädöt varsinaisesti mene pieleen. Laserit ei vaan ole kovin kestäviä, ihan sama dvd-soittimissa, jos katsoo paljon leffoja.

Säätely voi kyllä vähän pidentää käyttöikää, mutta joskus kai käy niin, että kun yksi peli alkaa toimia niin toinen lakkaa. Netistä löytyy ohjeita, mutta osa on ihan puppua. Rasvausohjeet esim. ovat. Tiedän että huoltoliikkeissä on saatu korjattua sellaisiakin koneita, joihin nettiohjeet ei ole auttaneet, eli niillä on kuitenkin enemmän tietoa tai välineitä korjaukseen.

Täällä Espoossa on Pelitalo, joka korjaa koneita: http://www.pelikauppapelitalo.fi
Tampereella ja Jyväskylässäkin on minusta ainakin ennen ollut joku korjaamo, voi löytyä googlella.

Äänestä

Ainakin korjaa PS2 koneita. itellä pelkkä huolto auttoi puoleks vuodeksi ja sitten simahti niin, että ajateltiin satsata kokonaan uuteen. Yli neljäkymppiä puolen vuoden huollosta ja saat taas viedä koneen uudestaan jolloin on varmaan vaihdettava koko lukupää hintana arviolta yli kuuskymppiä töineen? Siinä sitten olikin jo uuden koneen hinta. 129.- uus Gigantissa.

Äänestä
  • 30 euroa huolto, kun ei pelit lähtenyt käyntiin. On toiminut sen jälkeen pari vuotta, mutta se varmaan on onnesta kiinni. Voihan ihan uuskin kone hajota kokonaan alle 2v, yhdelle kaverille kävi niin. Ei kuulemma voinut korjatakaan (tai kannattanut).

    Äänestä

Puhista se lukupään alempikin linssi ni jo toimii...itellä 8-9 vuotta vanha ps2 ja toimii kuin uusi...pitää vaan irroittaa sitten koko lukupää...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


säätöjä kirjoitti:

Tuo pleikkari ei lue kunnolla pelejä jää lataamaan pitkäksi aikaa, lukupään ohjaimet on kyllä rasvattu.
jotkin pelit toimii hyvin.
Voisikko vika olla lukupään säädöissä?
Miten tuota lukupäätä voisi säätää? (tiedän kyllä mistä säädetään, mutta mistä tietää että säätö on kohdallaan muutoin kuin summassa kokeilemalla???)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu