Tuo pleikkari ei lue kunnolla pelejä jää lataamaan pitkäksi aikaa, lukupään ohjaimet on kyllä rasvattu.
jotkin pelit toimii hyvin.
Voisikko vika olla lukupään säädöissä?
Miten tuota lukupäätä voisi säätää? (tiedän kyllä mistä säädetään, mutta mistä tietää että säätö on kohdallaan muutoin kuin summassa kokeilemalla???)
PS2 laserin säätö
4
2875
Vastaukset
- tomppak
on kulunut käytössä, ei siinä mitkään säädöt varsinaisesti mene pieleen. Laserit ei vaan ole kovin kestäviä, ihan sama dvd-soittimissa, jos katsoo paljon leffoja.
Säätely voi kyllä vähän pidentää käyttöikää, mutta joskus kai käy niin, että kun yksi peli alkaa toimia niin toinen lakkaa. Netistä löytyy ohjeita, mutta osa on ihan puppua. Rasvausohjeet esim. ovat. Tiedän että huoltoliikkeissä on saatu korjattua sellaisiakin koneita, joihin nettiohjeet ei ole auttaneet, eli niillä on kuitenkin enemmän tietoa tai välineitä korjaukseen.
Täällä Espoossa on Pelitalo, joka korjaa koneita: http://www.pelikauppapelitalo.fi
Tampereella ja Jyväskylässäkin on minusta ainakin ennen ollut joku korjaamo, voi löytyä googlella. - Tampereella
Ainakin korjaa PS2 koneita. itellä pelkkä huolto auttoi puoleks vuodeksi ja sitten simahti niin, että ajateltiin satsata kokonaan uuteen. Yli neljäkymppiä puolen vuoden huollosta ja saat taas viedä koneen uudestaan jolloin on varmaan vaihdettava koko lukupää hintana arviolta yli kuuskymppiä töineen? Siinä sitten olikin jo uuden koneen hinta. 129.- uus Gigantissa.
- jtk2
30 euroa huolto, kun ei pelit lähtenyt käyntiin. On toiminut sen jälkeen pari vuotta, mutta se varmaan on onnesta kiinni. Voihan ihan uuskin kone hajota kokonaan alle 2v, yhdelle kaverille kävi niin. Ei kuulemma voinut korjatakaan (tai kannattanut).
- koijari puhistaja
Puhista se lukupään alempikin linssi ni jo toimii...itellä 8-9 vuotta vanha ps2 ja toimii kuin uusi...pitää vaan irroittaa sitten koko lukupää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 524528
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1494187- 673832
- 1253790
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans433615Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe773453- 983021
- 542875
- 252696
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142394