Vartijoilla ei ole mitään oikeutta kieltää kuvaamista. Huonosti käy, jos yrittää.
Kuvaamisen kieltämiseen
ei oikeutta vartijoilla
152607
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vau, uusi aihe...
meille heiluun sen kameras kanssa niin näät kuin kommesti lennät pihalle ilman sitä vitun kameraas
Ei ole oikeutta. Oikeassa olet. Toisaalta mikään ei estä vartijaa kuvaamasta kuvaajaa omalla kamerallaan.
nimittäin työnantaja. Vartijalle maksetaan palkkaa vartioinnista eikä valokuvauksesta. Vapaa-aikana saa sitten harrastaa...
Se vartiointi mistä työnantaja maksaa on käytännössä surffailua, tsubujen tsekkailua, pallien raapimista, röökitaukoja ja kahvin juontia, kunhan muistaa aina silloin tällöin käydä näyttäytymässä "yleisöllekkin".
Joten tuhskinpa työnantajaa haittaa, jos siinä sivussa harrastaa vielä vähän valokuvausta.
Kyllä siinä kuvaajalle huonosti käy jos kuvattava kieltää hänestä kuvauksen. Massaa voi kuvata kyllä vapaasti kuka vain, mutta jos se koskettaa ykstyishenkilöä ja se kieltää kuvaamisen, niin kuvaaja on aika ahtaalla varsinkin tilanteessa jossa meinaa julkaista ne.
Höpön löpön. Kuvan julkaiseminen on toki ihan oma asiansa, vaikka siihenkin kuvan ottajalla on ihan täysi oikeus, tietysti myös vastuu teostaan, jos siinä nyt joku rikos sattuu samalla tapahtumaan.
Mutta kuvaamista ei toki yksityishenkilökään voi yleisellä paikalla estää, ei myöskään kuvan julkaisemista etukäteen. Eli ei se kuvaaja kuules ahtaalla ole vaikka kuinka kuvaisi, eikä edes meinatessaan julkaista kuvat. Julkaisun jälkeen voi ahdasta tietysti olla, mutta yleensä kuvatulla myös.
En suosittelisi kuvaamista koti- tai julkisrauhan suojaamassa kohteessa luvatta.
Huonosti käy, jos kuvaat.
Ainoa, jolle käy huonosti, on näissä tilanteissa perusoikeuksia tuntematon vartija.
tiedetään kyllä ; )
Mutta olisi myös hyvä tietää rikoslaki ; ) ja
LYTP.
On hieno homma, että meillä on oikeuksia, mutta ei ne turvaa jos rikotaan lakia.
Eli jos joku alkaa TAAS kaiveleen loppuun kaluttua asiaa, niin laittakoot ainakin tarkasti, että YLEISELLÄ paikalla saa kuvata KUKA tahansa MITÄ tahansa niin ei tarvitsisi olla korjaamassa asiaa.
Mutta, jos kuvataan vartiointialueella (joka on kotirauhan tai julkisrauhan suojaama) syyllistytään rikoslaissa selkeästi nimettyihin lainvastaisiin tekoihin.
Vartijalla on oikeus ottaa tälläiseen tekoon syyllistynyt henkilö kiinni ja luovuttaa poliisille.
Luuletko oikeasti ettei näitä asioita käsitella ammatti- ja erikoisammattitutkinnoissa sekä perustutkinnossa ?
Jepjep... Ja muistathan, että myös esim. kauppa on aukioloaikanaan yleistä aluetta, vaikka vartioimisalue onkin..
Rikokseen syyllistyy tällöinkin vain, jos kuvaa henkilöitä.
Hyvä, että tarkennatte ; )
Voin kyllä lohduttaa, että nämäkin asiat on tiedetään.
Olisihan se vähän outoa käydä kysymässä, että hei miksi kuvaat tiiliseinää ja aitaa??
Tai hetkinen miksi kuvaat kameroiden sijaintia ja kehävalvontaa ????
Näinhän se menee ; )
En kyllä ole oikein ikinä jaksanut ymmärtää sitä että miksi kuvaamisesta on noussut niin iso haloo. Henk.koht. olen itse aina ollut niillä linjoilla että ihan sama vaikka vartiointikohteessa, jonne on yleisöllä vapaa pääsy, joku kuvaisikin. Ja ihan sama että vaikka kuvaisi valvontakameroitakin, ei se laitonta ole. Eikä keskivertorikolliselle edes hyödyllistä. Ei tässä kuitenkaan mitään jackbauereita olla.
Se olisi joskus mielenkiintoista kuulla että miksi joku ylipäätään viitsii kuvaamiseen puuttua. "Asiakkaan edustaja käski" on aika huono syy.