Lähdemme kesällä Gardajärven Riva del Gardalle. Ajatuksenamme olisi käväistä joko Veronassa tai Milanossa julkisilla kulkuvälineillä, mitä suosittelette? Kauan kestää ja minkä hintaista kulkeminen näihin kohteisiin on? Jostain luin, että Veronaan pääsisi ainakin bussilla melko mukavasti, entä Milanoon? Viikon reissusta on kyse, joten täytynee valita jommankumman kaupungin väliltä.
Gardajärveltä Milanoon vai Veronaan?
7
3297
Vastaukset
- veronaan
Olimme viime vuonna Malcesinessa ja kävimme bussilla Venetsiassa. Muistelen, että bussi tuli Riva del Gardalta ja pysähtyi Veronassa. Paikalliselta linja-autoasemalta asia varmaan selviää.
- Viikko on lyhyt aika
Hei
Olimme kolmisen vuotta sitten Gardan kylässä ja sieltä ainakin Veronaan oli suht helppo ja mukava matkustaa paikallisbussilla.Verona on ihan mukavan kokoinen kaupunki (260 000 asukasta). Osa busseista meni paikallisten kylien läpi ja osa moottoritietä.
Milanoon olisi sieltä päässyt niin että ensin bussilla ja sitten junalla (nyt en enää muista kaupungin nimeä missä olisi pitänyt vaihtaa). Ne joilla oli 2 viikon loma tekivät niin, meillä oli yksi viikko joten aikaa ei jäänyt siihen. Veronassa on muuten amfiteatteri, jossa järjestetään Veronan oopperajuhlat ja mekin kävimme katsomassa siellä Aidan oopperaa ja oli hieno paikka ja esitys (normaalisti emme käy oopperassa, tai ehkä kävisimme mutta emme oikein raaski ja täällä Tampereella ei ole oikein kummosta oopperaa. Liput olivat sinne kohtuulliset.
Kiersimme Gardajärven ympärillä ja söimme jätskit siellä Riva del Gardalla johon olette menossa ja ihastelimme paikan kauneutta.
Toivotan upeata lomaa, olette valinneet hienon paikan jossa on paljon nähtävää ja koettavaa, ainakin Gardan kylässä oli ihanat toripäivät myöskin(jäi muutamat laukut ym.sieltä tuliaisiksi itselle).
- no milano
Rivasta pääsee kätevästi Veronaan, maksaa n.5 euroa ja kestää n.1,5 tuntia, kätevä. Verona on mielestäni moni.verroin kauniinpi kuin Milano. Veronassa hyvät ostosmahdollisuudet myös kaiken muun kauneuden lisäksi.Milanoon pidempi matka, tosin veronasta pääseen junalla sinne mutta unohtaisin sinuna Milanon tyystin, se on tylsä bisneskaupunki.
- aikataulut
Tarkista aikataulut!
Ainakin 2004 bussiliikenne Veronasta Rivan suuntaan katsoen loppui Gardaan klo 20.00.
Gardan-Veronan väli toimi yöhön ( oopperan päättymiseen ) saakka.
Ps. Jos olette menossa oopperaan eikä teillä vielä ole lippuja niin kannattaa tilata ne suoraan areenan sivuilta.
Jää meikäläisille rosvovälittäjille maksamatta muutama kymppi/henkilö.
Liput on kätevä noutaa ennen esitystä areena-aukion laidan toimistosta. - junajussi
Jos olet menossa omin päin Milanoon (tai Venetsiaan), niin sinne pääsee parhaiten Garda-järven eteläpäässä olevasta Peschierasta junalla. Aikataulu löytyy Italian VR:n www-sivuilta.
Peschieraan pääset joko bussilla tai laivalla.
Julkinen liikenne maksaa alle Suomen hintatason.- Elena
voi matkustaa myös Milanoon, Veneziaan, Veronaan jne. Desenzano on kaunis pieni kaupunki Gardajärven eteläpäässä, mutta kaikki Gardan alueen bussit eivät ehkä mene sinne asti, toinen vaihtoehto on tosiaan Peschiera. Tavallinen pikajuna ilman lisämaksua on Rapido, junia menee vilkkaampaan aikaan noin tunnin välein molempiin suuntiin. InterCity on varmaan nopeampi. Aikatauluja ja lisätietoja: www.trenitalia.com
Liput pitää muistaa leimata keltaisessa laitteessa asemalla, muuten voi tulla sakot.
Desenzanoon kulkevat myös järvilaivat. - rivan kävijä
Elena kirjoitti:
voi matkustaa myös Milanoon, Veneziaan, Veronaan jne. Desenzano on kaunis pieni kaupunki Gardajärven eteläpäässä, mutta kaikki Gardan alueen bussit eivät ehkä mene sinne asti, toinen vaihtoehto on tosiaan Peschiera. Tavallinen pikajuna ilman lisämaksua on Rapido, junia menee vilkkaampaan aikaan noin tunnin välein molempiin suuntiin. InterCity on varmaan nopeampi. Aikatauluja ja lisätietoja: www.trenitalia.com
Liput pitää muistaa leimata keltaisessa laitteessa asemalla, muuten voi tulla sakot.
Desenzanoon kulkevat myös järvilaivat.Veronaan pääsee myös roveretosta junalla. Eli rivasta matkaa roveretoon on n. 20 km. Tämän heittää bussilla sit junaan, bussi meni pari vuotta sitten ainakin juna-aseman vierestä. Hintoja en muista millään.
Ehkä kuitenkin helpointa on kuitenkin bussilla suoraan Veronaan?
Mutta jos lähtisin rivasta Milanoon, niin tutkisin kyllä miten rovereton kautta pääsee, ennen kuin lähtisin järven yli köröttelee niillä lautoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk873610Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921929Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871753- 1441622
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651468- 1621463
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur981433Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671392Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001324- 861277