määräytyy? Ja minkälainen summa se on kuukaudessa? Kaikki on vielä kovin hataraa ja uutta. Yksi lapsi on. Voiko nuo elarit sopia keskenään, vai miten menee? Kannattaako sopia aina kirjallisesti? Miten neuvoisitte?
Miten ne
elarit oikein
2386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voi sopia keskenään, lastenvalvojalla sitten vahvistatte sopimuksen. Tulojen mukaanhan se tavallisesti menee, mutta on harvemmin 150 yli, kuten tilastoista näkee. Laskukaava about 450-lapsilisät, jäljellejäävä osa (n, 300) tulojen suhteessa. velat voi vaikuttaa alentavasti. Nyt elatuen korotuksen jälkeen keskimääräinen elatusapu n.130+ (kunnan maksama elatustuki on se 129, jotain..):
Tässä sinulle tilastotietoa, mitä muut maksavat:
(Stakesin tilasto vuodelta 2004):
Lähde Stakes:in sivut.
Alle 67 e/kk 26.9%
67 - 100 e/kk 10.6%
100 - 134 e/kk 32.4%
134 - 168 e/kk 10.2%
168 - 235 e/kk 7.9%
235 - 302 e/kk 2.1%
yli 302 e/kk 0.8%
Eli keskituloinen makselee n. 100-134/lapsi. Halutessaan toki saa maksaa mitä lystää, nämä vain tilastoja..
Ja vielä 2005: keskimääräinen 126€.
Stakes:
http://www.stakes.fi/FI/tilastot/aiheittain/Lapsuusjape rhe/Elatustekstiosa.htm
Vuoden 2005 aikana sopimuksella vahvistetuista elatusavuista 34 % oli suuruudeltaan 101–135 euroa (n. 70% 0-135€, n.18% 135-168€) ja 12 %:ssa sopimuksista elatusapu oli 168 euroa tai enemmän.
Periaatteessa te voitte sopia elatusmaksuista ihan keskenään mutta kehotan kuitenkin AINA vahvistuttamaan elatussopimuksen paikallisessa sosiaalitoimistossa ihan varmuuden vuoksi, sillä vain sosiaalilautakunnan vahvistamalla elatussopimuksella - tai oikeuden antamalla elatustuomiolla - voi hakea tarvittaessa kunnan elatustukea tai elatusvelan voi viedä ulosottoon perittäväksi.
Tietysti elatussopimuksen voi viedä vahvistettavaksi vasta sitten, kun elatusvelvollinen jättää maksunsa maksamatta mutta sitten rahan saaminen viivästyy. Mikäänhän ei pakota elatusvelvollista tulemaan sosiaalitoimistoon allekirjoittamaan elatussopimusta omalta osaltaan, joten silloin huoltaja joutuu hakemaan elatuspäätöksen oikeuden kautta ja taas rahan saaminen viivästyy.