Tikka M712

Mikko69

Terve!

Sain otsikossa mainitun haulikon lahjaksi. Se on kuin pakasta revitty, vaikka taitaa olla ostettu joskus -91. Ohjekirjat yms. on tietysti hukassa. Aseen kaliiperi on 12/76.

Mistä tietää, että voiko tuolla ampua rautahauleja? Onko vinkkiä mitä patruunaa tuossa kannattaisi käyttää - saisi olla edullista ja antaa hyvän kuvion... :) Tarkoituksenani on ammuskella hieman radalla ja sorsastaa / matsäkanalinnustaa.

Kiitos vinkeistä!

2

6888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JahtiJakt

      Moro!

      Jos siitä löytyy piipuista merkinnät et ne on kovakromatut ja on vaihto supparit niin eiköhän voine käyttää
      teräshauleja. Ite mieluummin käytän muita korvaavia hauleja, kuten sinkki, vismuntti ym. ne on paljon ase ystävällisempiä kuin teräs. Ainiin piiput täytyy olla koeponnistettu yli 1200barin.

    • Anonyymi

      Joo En suosittele tuolla amumaan mitää 36g ja yli meneviä pateja . ainakin minun Tikka M712 12/76 :n liipaisin koneiston runko revennyt (on jotain kevyt valua)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      183
      5272
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1661
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1477
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      69
      1018
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      827
    6. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      817
    7. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      57
      804
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      788
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      759
    10. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      751
    Aihe