terveydenhuoltoalan pääsykokeet: läpihuutojuttu!

Olin aika yllättynyt kun kävin tuossa menneellä viikolla terkkarin pääsykokeissa... Olipahan aika naurettava pääsykoe, ja tuonko perusteella sitä sitten valitaan kouluun pääsijät!
Piirrellään paperille, pyörähdetään 5 minuuttia psykan tuijoteltavana, hölistään ryhmässä joutavia ja ratkotaan naurettavan helppoja tehtäviä muutaman paperin verran.

Jäikö jollekin muulle samanlainen olo sosiaali-alan pääsykokeista?
61071
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eilen bioanalytiikan pääsykokeissa.... En edes haluaisi lafkaan minne opiskelijat valitaan noin. Parhaani tein mutta en voinut peitellä ärtymystäni 3 tunnin odottamisen jälkeen kun pääsin psykologille juttelemaan 5 min. Siis siellä ei tarvinnut osata yhtään mitään ja kaikenkaikkiaan 7 tuntia meni ja omasta mielestä ihan naurettavaa perseilyä koko päivä.

Äänestä
  • Millaisia tehtäviä sinulla oli siellä?Kerrotko tarkemmin matematiikan, kemia ja fysiikan tehtävistä?Sekä niistä piirrustelutehtävistä.Kiitos:)

    Äänestä

Olen tässä itsekin istunut ja ihmetellyt käymiäni pääsykokeita. Kirjallinen osio, jossa muutama tehtävä ala-asteen matikkaa, muutama rivi yläasteen ruotsia ja ala-/yläasteen englantia kesti n. tunnin, vastausaikaa jäi alle tunti. Ryhmätilanne, jossa 7 henkeä ryhmässä, aikaa kaikkinensa 10 minuuttia. Ja sitten haastattelu, se ainoa osio, jossa voisi ehkä saada selville jotain hakijan mahdollisesta soveltuvuudesta alalle.

Olen jotenkin pettynyt ja hämmästynyt. Odotin psykologisia testejä, varauduin istumaan niissä useamman tunnin kieliä ja matematiikkaa koskevien tehtävien lisäksi. Lisäksi odotin kunnollisen KESKUSTELUN mahdollistavaa ryhmätilannetta - haastattelu oli ainoa osio, jonka oikeasti voisin kuvitella antavan haastattelijoille jonkinlaisen kuvan hakijan soveltuvuudesta alalle. Terveysalalla kun se soveltuvuus on kuitenkin aika oleellinen osatekijä.

Jotenkin vaan tuli siellä kokeessa sellainen tunne, että millaistakahan se itse koulutus lopulta on/olisi, jos tuollaisilla kriteereillä otetaan sisään...

Äänestä
  • oli kyl ihan naurettavat pääsykokeet tosiaan. Hain siis terkkariksi ja meillä oli vain 20 minuutin haastattelu, joka oli ihan outo. Varmaankin testattiin hermostuuko niistä typeristä kysymyksistä yms...?!

    Äänestä

  • Kyllä siinä sen verran saavat hyvinkin selville soveltuvuuden vaikka itsestä tuntuu, ettei siinä tilanteessa mitään tapahdu.

    Vuorovaikutusta seuraavat, miten otat muut huomioon, miten keskustelet, miten toimit pienen jännityksen alla jne. Ei siellä sirkustemppuja tarvita.

    Äänestä

Hain röntgenhoitajaksi Ouluun. Valintakoe oli vain haastattelu. Tuntu aika helpolta, eihän siinä tarvinnut kuin jutella. :) Kysymykset ei tosiaan olleet edes vaikeita. Ite sai vain selittää, että miksi haluaa kyseiselle alalle jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vierastan kirjoitti:

Olin aika yllättynyt kun kävin tuossa menneellä viikolla terkkarin pääsykokeissa... Olipahan aika naurettava pääsykoe, ja tuonko perusteella sitä sitten valitaan kouluun pääsijät!
Piirrellään paperille, pyörähdetään 5 minuuttia psykan tuijoteltavana, hölistään ryhmässä joutavia ja ratkotaan naurettavan helppoja tehtäviä muutaman paperin verran.

Jäikö jollekin muulle samanlainen olo sosiaali-alan pääsykokeista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu